Economia unităţilor locale, pe judeţe
Cifra de afaceri, investiţiile brute, investiţiile nete şi personalul unităţilor locale active
— pe activitate, clasă de mărime şi judeţ, anual din 1998. 161.938 de valori, pe două
clasificări cerute separat prin versiune: rev2 (2008-2024) şi rev1 (1998-2008).
Aduce ce lipseşte din /financiar/v1/intreprinderi/indicatori, care e naţional: judeţul. Acolo
sunt paisprezece indicatori pe CAEN detaliat, dar numai pe ţară; aici sunt patru măsuri, pe CAEN
grosier, dar coborâte la judeţ.
Toate patru sunt totaluri, deci se însumează — spre deosebire de câştigul salarial din
/financiar/v1/salariati, care e o medie. Investiţiile brute şi cele nete sunt mărimi diferite,
nu variante ale aceleiaşi: în 2020, pe total ţară, 146.604 milioane lei brute faţă de 95.646 nete.
⚠️ Acoperirea teritorială se lărgeşte în 2002: anii 1998-2001 au numai 13 teritorii — patru
macroregiuni, opt regiuni şi totalul, fără niciun judeţ.
⚠️ Valorile monetare Rev.1 de până în 2004 sunt publicate în miliarde lei ROL şi aduse aici la
milioane lei RON (factor 0,1); blocul publicat păstrează valoarea brută.
⚠️ Identitatea claselor de mărime se verifică cu toleranţă, nu cu egalitate strictă. Sursa
publică milioane de lei rotunjite la unitate, iar suma a patru valori rotunjite poate devia de la
totalul rotunjit. Măsurat pe cifra de afaceri: total = suma celor patru clase iese exact în
2.501 din 3.354 de celule, dar toate 3.354 stau sub 2 milioane lei diferenţă, iar 2.880
sub o miime de procent. Toleranţa e derivată din precizia publicată, nu aleasă; pe personal, care e
în persoane întregi, verificarea rămâne exactă.
⚠️ Dimensiunea CAEN nu e o partiţie curată. Amestecă trei diviziuni desfăcute din agricultură
(01, 02, 03), unsprezece secţiuni, o pereche comasată de sursă (R+S), două agregate scrise
în clar şi totalul. Codurile de niveluri diferite nu se adună între ele; nivel le desparte, iar
lista completă e la /financiar/v1/unitati-locale/activitati.
Parametri de interogare
rev2 (implicit, 2008-2024) ori rev1 (1998-2008).
rev1rev2
cifra_afaceri (implicit), investitii_brute, investitii_nete, personal. investitii e alias pentru investitii_brute.
personalcifra_afaceriinvestitii_bruteinvestitii_neteinvestitii
total, agregat, sectiune, sectiuni_comasate, diviziune.
totalagregatsectiunesectiuni_comasatediviziune
TOTAL.
max 80 car.
tara (implicit), macroregiune, regiune, judet.
taramacroregiuneregiunejudet
C), diviziune (62), grupă, clasă (6201) — din orice revizie. Se aduce la ce publică versiune: secţiunea, diviziunile 01–03 (Rev.2, 2008–2012), perechea R+S, agregatul imobiliare_si_servicii_firme (L+M+N) ori, în Rev.1, diviziunile numite de sursă (01 agricultură, 02 silvicultură, 60–63 transport, 64 poştă). Implicit industrie_comert_servicii pe Rev.2 şi total pe Rev.1; ce s-a folosit e în meta.caen.
ex. 7022
caen — 1, 2 sau 3 — când forma lui e ambiguă (4932 înseamnă altceva în Rev.2 şi în Rev.3). Fără ea, codul se caută întâi în revizia seriei.
123
total, industrie, industrie_comert_servicii, imobiliare_si_servicii_firme, R+S, alte_activitati, transport_depozitare. Nu se trimite împreună cu caen.
ex. imobiliare_si_servicii_firmeex. industrie_comert_serviciiex. R+S
total (implicit), 0-9, 10-49, 50-249, 250+.
total0-910-4950-249250+
Cum se comportă
- Cifra de afaceri, investiţiile brute în bunuri corporale, investiţiile nete şi personalul unităţilor locale active — pe activitate, clasă de mărime şi judeţ, anual din 1998 până în 2024. 161.938 de valori din matricile TEMPO
INT102C/D,INT104C/DşiINT105B/C/D/E. - Două clasificări, cerute separat prin
versiune:rev2(implicit) acoperă 2008-2024,rev1acoperă 1998-2008. Se suprapun pe 2008 şi lipirea chiar se validează: personalul pe total ţară iese 4.654.718 în amândouă, cu abatere zero; cifra de afaceri, 958.923 faţă de 959.414 (0,05%). Bloculsuprapuneredă comparaţia la fiecare cerere. - ⚠️
investitii_netee o măsură nouă, care lipsea cu totul din modul. Ruta avea o singură măsură de investiţii, cea brută. Diferenţa e mare: în 2020, pe total ţară, 146.604 milioane lei brute faţă de 95.646 nete. Numele vechiinvestitiirămâne acceptat ca alias pentruinvestitii_brute. - Aduce ce lipseşte din
/financiar/v1/intreprinderi/indicatori: judeţul. Acolo sunt paisprezece indicatori pe CAEN detaliat, dar numai pe ţară; aici patru măsuri, pe CAEN grosier, dar coborâte la judeţ. - Ce arată datele: în 2024, cifra de afaceri a unităţilor locale e de 2.694.851 milioane lei, din care Bucureştiul singur face 790.197 — 29% din economie. Urmează Ilfov (190.141), Cluj (128.414), Timiş (125.482) şi Prahova (116.619).
- Toate patru măsurile sunt totaluri, deci se însumează — spre deosebire de câştigul salarial din
/financiar/v1/salariati, care e o medie. - ⚠️ Acoperirea teritorială se lărgeşte în 2002. Anii 1998-2001 au numai 13 teritorii — patru macroregiuni, opt regiuni şi totalul, fără niciun judeţ; din 2002 sunt 55. Secţiunile cresc şi ele: 17 în 1998-2001, 18 în 2002, 19 din 2003.
- ⚠️ Implicitul pe activitate e invers între clasificări. În Rev.2,
totalse opreşte în 2012 şi agregatulindustrie_comert_serviciiacoperă toată seria; în Rev.1 e pe dos — agregatul, ca şi secţiuneaI, apar abia din 2003, iartotale singurul cod publicat pe toţi cei unsprezece ani. Ruta alege implicitul potrivit versiunii, ca o cerere fărăcaensă nu întoarcă gol. - ⚠️ Denominarea din 2005, pe Rev.1 — dar aici sursa o declară corect, chiar în numele dimensiunii: „Miliarde lei" până în 2004, „Milioane lei RON" de la 2005. Anii de dinainte sunt aduşi la milioane lei RON cu factorul 0,1, iar blocul
publicatpăstrează valoarea brută. Spre deosebire de/financiar/v1/intreprinderi/rezultate, unde eticheta sursei rămăsese în urmă. - ⚠️ Identitatea claselor de mărime se verifică cu toleranţă, nu cu egalitate strictă. Sursa publică milioane de lei rotunjite la unitate, iar suma a patru valori rotunjite poate devia de la totalul rotunjit. Măsurat pe cifra de afaceri:
total= suma celor patru clase iese exact în 2.501 din 3.354 de celule, dar toate 3.354 stau sub 2 milioane lei diferenţă, iar 2.880 sub o miime de procent. Toleranţa e derivată din precizia publicată, nu aleasă. Pepersonal, care e în persoane întregi, verificarea rămâne exactă — toleranţă zero. - ⚠️ Nomenclatorul se schimbă în 2013. Codul
totalşi cele trei diviziuni desfăcute din agricultură (01,02,03) sunt publicate doar între 2008 şi 2012; din 2013 sursa le scoate. Agregatul care acoperă toată seria eindustrie_comert_servicii, şi el e implicitul rutei — altfel o cerere fărăcaenar întoarce gol pentru ultimii ani. O cerere detotaldupă 2012 primeşteinterval_golcu explicaţia. - ⚠️ Dimensiunea CAEN nu e o partiţie curată. Amestecă trei diviziuni din agricultură, unsprezece secţiuni, o pereche comasată de sursă (
R+S) şi două agregate cu denumiri de peste două sute de caractere, cărora le-am dat coduri scurte. Codurile de niveluri diferite nu se adună între ele;nivelle desparte. - Activitatea se cere ca pe toată platforma.
caenprimeşte orice cod CAEN, de orice nivel şi din orice revizie, iar ruta îl aduce la ce publică seria — urcând la părinte ori traducându-l prin corespondenţa oficială INS;meta.caenspune codul cerut, cel folosit şi dacă a fost urcat ori convertit.gruparee pentru agregatele sursei care nu sunt coduri CAEN.
La ce folosește
- Cât cântăreşte economic un judeţ, în cifră de afaceri şi în investiţii.
- Structura pe clase de mărime a unui sector, într-un judeţ anume.
- Investiţiile brute ca semnal de creştere, alături de autorizaţiile de construire.
Structura răspunsului
total, agregat, sectiune, sectiuni_comasate sau diviziune.
data e null, iar aici stă motivul. Proiecţia peste datele INS e goală. Denumirea nu apare; lista completă vine în răspuns. Fereastra n-are valori; dacă e vorba de un cod scos în 2013, mesajul o spune. Fereastra e complet în afara seriei.
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
caen: codul cerut, revizia în care s-a citit şi codul pe care l-a folosit ruta. La o listă de coduri, câte un obiect pe cod.
caen_versiune, altfel prima în care există.
02-03).
agricultura = 01) ori când cheia e un agregat (62-63).
sectiune, subsectiune, diviziune, grupa, clasa sau agregat.
true când codul a fost tradus dintr-o revizie în alta prin corespondenţa oficială INS.
true când seria nu publică codul cerut şi s-a folosit un nivel superior.
Exemple de răspuns
{
"data": {
"masura": "cifra_afaceri",
"denumire": "Cifra de afaceri din unităţile locale active",
"unitate": "milioane lei",
"versiune": "rev2",
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"versiune": "rev2",
"caen": "industrie_comert_servicii",
"marime": [
"total"
],
"nivel_teritoriu": "tara"
},
"ani": [
2008,
2009,
2010,
2011,
2012,
2013,
2014,
2015,
2016,
2017,
2018,
2019,
2020,
2021,
2022,
2023,
2024
],
"serii": [
{
"teritoriu": "TOTAL",
"nivel_teritoriu": "tara",
"versiune": "rev2",
"caen": "industrie_comert_servicii",
"nivel": "agregat",
"denumire": "Total industrie, constructii, comert si alte servicii",
"marime": "total",
"unitate": "milioane lei",
"ani_publicati": 17,
"valori": {
"2008": "959414",
"2009": "850834",
"2010": "903238",
"2011": "1007151",
"2012": "1062122",
"2013": "1054993",
"2014": "1105671",
"2015": "1177483",
"2016": "1232567",
"2017": "1352340",
"2018": "1522235",
"2019": "1667867",
"2020": "1642883",
"2021": "1983965",
"2022": "2487852",
"2023": "2583596",
"2024": "2694851"
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "clasa `total` = suma celor patru clase de mărime",
"toleranta": "2",
"nota_toleranta": "Sursa publică milioane de lei rotunjite la unitate, iar suma a patru valori rotunjite poate devia de la totalul rotunjit. Toleranţa e derivată din precizia publicată — 2 milioane pe anii publicaţi direct în RON şi 0.25 pe anii Rev.1 convertiţi din miliarde ROL, unde pasul scade la 0,1. Măsurat pe cifra de afaceri Rev.2: exact în 2.501 din 3.354 de celule, dar toate 3.354 sub toleranţă, iar 2.880 sub o miime de procent.",
"verificari": 0,
"inchise": 0
},
"suprapunere": {
"an": 2008,
"caen": "industrie_comert_servicii",
"marime": "total",
"rev1": "958923",
"rev2": "959414",
"abatere": "491",
"nota": "Anul 2008 e publicat în amândouă clasificările, pe total ţară. Raportat, nu cerut ca egalitate: cele două sunt reconstrucţii diferite ale aceluiaşi an, iar nomenclatoarele lor nu coincid."
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — personalul, cifra de afaceri şi investiţiile unităţilor locale active (TEMPO, matricile INT102C/D, INT104C/D şi INT105B/C/D/E).",
"versiune": "rev2",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 1,
"nota_versiune": "Cererea acoperă o singură clasificare: `rev2` (implicit) merge 2008-2024, `rev1` merge 1998-2008. Se suprapun pe 2008 — vezi `data.suprapunere` — dar nomenclatoarele lor nu coincid cod cu cod.",
"nota_judet": "E singura serie de indicatori economici ai firmelor care coboară la judeţ. Varianta naţională, cu paisprezece indicatori pe CAEN detaliat, e la /financiar/v1/intreprinderi/indicatori.",
"nota_investitii": "Brute şi nete sunt mărimi diferite, nu variante: în 2020, pe total ţară, 146.604 milioane lei brute faţă de 95.646 nete. `investitii` rămâne acceptat ca alias pentru `investitii_brute`.",
"nota_toleranta": "Sursa publică milioane de lei rotunjite la unitate, iar suma a patru valori rotunjite poate devia de la totalul rotunjit. Toleranţa e derivată din precizia publicată — 2 milioane pe anii publicaţi direct în RON şi 0.25 pe anii Rev.1 convertiţi din miliarde ROL, unde pasul scade la 0,1. Măsurat pe cifra de afaceri Rev.2: exact în 2.501 din 3.354 de celule, dar toate 3.354 sub toleranţă, iar 2.880 sub o miime de procent.",
"nota_caen": "Dimensiunea CAEN amestecă diviziuni, secţiuni, o pereche comasată şi agregate. Codurile de niveluri diferite nu se adună între ele.",
"nota_activitati": "Lista completă a codurilor, cu nivelul fiecăruia: /financiar/v1/unitati-locale/activitati."
}
}
{
"data": {
"masura": "cifra_afaceri",
"denumire": "Cifra de afaceri din unităţile locale active",
"unitate": "milioane lei",
"versiune": "rev2",
"de_la": 2020,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"versiune": "rev2",
"caen": "imobiliare_si_servicii_firme",
"marime": [
"total"
],
"nivel_teritoriu": "tara"
},
"ani": [
2020,
2021,
2022,
2023,
2024
],
"serii": [
{
"teritoriu": "TOTAL",
"nivel_teritoriu": "tara",
"versiune": "rev2",
"caen": "imobiliare_si_servicii_firme",
"nivel": "agregat",
"denumire": "TRANZACTII IMOBILIARE, INCHIRIERI SI ACTIVITATI DE SERVICII PRESTATE IN PRINCIPAL INTREPRINDERILOR (activitati profesionale, stiintifice si tehnice, activitati de servicii administrative si activitati de servicii suport )",
"marime": "total",
"unitate": "milioane lei",
"ani_publicati": 5,
"valori": {
"2020": "104984",
"2021": "119505",
"2022": "143943",
"2023": "169321",
"2024": "188902"
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "clasa `total` = suma celor patru clase de mărime",
"toleranta": "2",
"nota_toleranta": "Sursa publică milioane de lei rotunjite la unitate, iar suma a patru valori rotunjite poate devia de la totalul rotunjit. Toleranţa e derivată din precizia publicată — 2 milioane pe anii publicaţi direct în RON şi 0.25 pe anii Rev.1 convertiţi din miliarde ROL, unde pasul scade la 0,1. Măsurat pe cifra de afaceri Rev.2: exact în 2.501 din 3.354 de celule, dar toate 3.354 sub toleranţă, iar 2.880 sub o miime de procent.",
"verificari": 0,
"inchise": 0
},
"suprapunere": null
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — personalul, cifra de afaceri şi investiţiile unităţilor locale active (TEMPO, matricile INT102C/D, INT104C/D şi INT105B/C/D/E).",
"versiune": "rev2",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 1,
"nota_versiune": "Cererea acoperă o singură clasificare: `rev2` (implicit) merge 2008-2024, `rev1` merge 1998-2008. Se suprapun pe 2008 — vezi `data.suprapunere` — dar nomenclatoarele lor nu coincid cod cu cod.",
"nota_judet": "E singura serie de indicatori economici ai firmelor care coboară la judeţ. Varianta naţională, cu paisprezece indicatori pe CAEN detaliat, e la /financiar/v1/intreprinderi/indicatori.",
"nota_investitii": "Brute şi nete sunt mărimi diferite, nu variante: în 2020, pe total ţară, 146.604 milioane lei brute faţă de 95.646 nete. `investitii` rămâne acceptat ca alias pentru `investitii_brute`.",
"nota_toleranta": "Sursa publică milioane de lei rotunjite la unitate, iar suma a patru valori rotunjite poate devia de la totalul rotunjit. Toleranţa e derivată din precizia publicată — 2 milioane pe anii publicaţi direct în RON şi 0.25 pe anii Rev.1 convertiţi din miliarde ROL, unde pasul scade la 0,1. Măsurat pe cifra de afaceri Rev.2: exact în 2.501 din 3.354 de celule, dar toate 3.354 sub toleranţă, iar 2.880 sub o miime de procent.",
"nota_caen": "Dimensiunea CAEN amestecă diviziuni, secţiuni, o pereche comasată şi agregate. Codurile de niveluri diferite nu se adună între ele.",
"nota_activitati": "Lista completă a codurilor, cu nivelul fiecăruia: /financiar/v1/unitati-locale/activitati.",
"caen": {
"cerut": "7022",
"versiune_cerut": "Rev.2",
"folosit": "imobiliare_si_servicii_firme",
"cod": "M",
"nivel": "agregat",
"denumire": "ACTIVITĂŢI PROFESIONALE, ŞTIINŢIFICE ŞI TEHNICE",
"versiune_serie": "Rev.2",
"conversie": false,
"urcat": true
}
}
}
{
"data": {
"masura": "cifra_afaceri",
"denumire": "Cifra de afaceri din unităţile locale active",
"unitate": "milioane lei",
"versiune": "rev2",
"de_la": 2024,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"versiune": "rev2",
"caen": "industrie_comert_servicii",
"marime": [
"total"
],
"nivel_teritoriu": "tara"
},
"ani": [
2024
],
"serii": [
{
"teritoriu": "TOTAL",
"nivel_teritoriu": "tara",
"versiune": "rev2",
"caen": "industrie_comert_servicii",
"nivel": "agregat",
"denumire": "Total industrie, constructii, comert si alte servicii",
"marime": "total",
"unitate": "milioane lei",
"ani_publicati": 1,
"valori": {
"2024": "2694851"
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "clasa `total` = suma celor patru clase de mărime",
"toleranta": "2",
"nota_toleranta": "Sursa publică milioane de lei rotunjite la unitate, iar suma a patru valori rotunjite poate devia de la totalul rotunjit. Toleranţa e derivată din precizia publicată — 2 milioane pe anii publicaţi direct în RON şi 0.25 pe anii Rev.1 convertiţi din miliarde ROL, unde pasul scade la 0,1. Măsurat pe cifra de afaceri Rev.2: exact în 2.501 din 3.354 de celule, dar toate 3.354 sub toleranţă, iar 2.880 sub o miime de procent.",
"verificari": 0,
"inchise": 0
},
"suprapunere": {
"an": 2008,
"caen": "industrie_comert_servicii",
"marime": "total",
"rev1": "958923",
"rev2": "959414",
"abatere": "491",
"nota": "Anul 2008 e publicat în amândouă clasificările, pe total ţară. Raportat, nu cerut ca egalitate: cele două sunt reconstrucţii diferite ale aceluiaşi an, iar nomenclatoarele lor nu coincid."
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — personalul, cifra de afaceri şi investiţiile unităţilor locale active (TEMPO, matricile INT102C/D, INT104C/D şi INT105B/C/D/E).",
"versiune": "rev2",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 1,
"nota_versiune": "Cererea acoperă o singură clasificare: `rev2` (implicit) merge 2008-2024, `rev1` merge 1998-2008. Se suprapun pe 2008 — vezi `data.suprapunere` — dar nomenclatoarele lor nu coincid cod cu cod.",
"nota_judet": "E singura serie de indicatori economici ai firmelor care coboară la judeţ. Varianta naţională, cu paisprezece indicatori pe CAEN detaliat, e la /financiar/v1/intreprinderi/indicatori.",
"nota_investitii": "Brute şi nete sunt mărimi diferite, nu variante: în 2020, pe total ţară, 146.604 milioane lei brute faţă de 95.646 nete. `investitii` rămâne acceptat ca alias pentru `investitii_brute`.",
"nota_toleranta": "Sursa publică milioane de lei rotunjite la unitate, iar suma a patru valori rotunjite poate devia de la totalul rotunjit. Toleranţa e derivată din precizia publicată — 2 milioane pe anii publicaţi direct în RON şi 0.25 pe anii Rev.1 convertiţi din miliarde ROL, unde pasul scade la 0,1. Măsurat pe cifra de afaceri Rev.2: exact în 2.501 din 3.354 de celule, dar toate 3.354 sub toleranţă, iar 2.880 sub o miime de procent.",
"nota_caen": "Dimensiunea CAEN amestecă diviziuni, secţiuni, o pereche comasată şi agregate. Codurile de niveluri diferite nu se adună între ele.",
"nota_activitati": "Lista completă a codurilor, cu nivelul fiecăruia: /financiar/v1/unitati-locale/activitati."
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă, invalid, expirat sau revocat. |
| 403 | feature_indisponibil | Planul curent nu include funcţia de care ţine ruta. |
| 404 | caen_nepublicat | Nici codul, nici părinţii lui nu sunt publicaţi în serie; detalii.disponibile dă cheile. grupare_nepublicata — gruparea nu e în serie; răspunsul dă lista. |
| 422 | caen_inexistent | Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. prea_multe_serii — peste 1.500. interval_prea_lung — peste 25 de ani pe o tăietură îngustă şi peste 8 când răspunsul acoperă mai multe. Plus măsură, nivel, clasă ori cod în afara formei aşteptate. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. masura_in_alta_versiune — măsura nu există acolo. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "caen_inexistent",
"mesaj": "Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. prea_multe_serii — peste 1.500. interval_prea_lung — peste 25 de ani pe o tăietură îngustă şi peste 8 când răspunsul acoperă mai multe. Plus măsură, nivel, clasă ori cod în afara formei aşteptate. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. masura_in_alta_versiune — măsura nu există acolo.",
"detalii": {
"versiune": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}