Structura câştigurilor pe ocupaţii
Cât câştigă fiecare grupă majoră de ocupaţii ISCO-08 — de la conducători la ocupaţii elementare
— pe activitate CAEN, sex şi formă de proprietate, anual din 2013. 162.102 valori.
E singurul loc din modul unde câştigul se vede pe ocupaţie, nu doar pe activitate. Vine din
ancheta de structură a câştigurilor şi acoperă doar salariaţii cu program complet plătiţi întreaga
lună — deci nu e media generală din /financiar/v1/salariati, ci una „curată", fără luni parţiale.
Trei indicatori, dintre care doi sunt medii. numar sunt persoane şi se însumează;
salariu_baza şi venit_brut sunt medii lunare în lei şi nu se adună — nici peste ocupaţii,
nici peste sexe, nici peste forme de proprietate.
✅ Verificat pe numărul de salariaţi, cu abatere zero: total = masculin + feminin (17.389 din
17.389), total = publică + privată (13.222 din 13.222) şi total = suma celor nouă grupe
de ocupaţii (2.034 din 2.034). Pe salariu, aceeaşi identitate iese 0 din 6.141, cu suma
grupelor de 7,77 ori media — de aceea ruta nu o rulează acolo.
Diferenţa dintre cei doi indicatori de bani e chiar valoarea sporurilor. Venitul brut realizat
include primele, sporurile şi orele suplimentare; salariul de bază, nu. Raportul dintre ele vine
calculat pe fiecare serie, în raport_venit_baza. Pe total, în 2024: bază 6.553 lei, venit
8.374 lei — sporurile adaugă 28%. Media pe toate celulele e 1,307.
⚠️ În 56 din cele 54.034 de celule venitul iese SUB salariul de bază, cel mai jos la 0,674. Sunt
celule mici — 68 de salariaţi în medie — împrăştiate pe şase ani, cu vârf în 2013 (27 de cazuri) şi
2020 (13). Anii aceştia sunt marcaţi în raport_venit_baza.ani_sub_baza.
Parametri de interogare
venit_brut (implicit), salariu_baza, numar.
numarsalariu_bazavenit_brut
C), diviziune (62), grupă, clasă (6201) — din orice revizie. Se aduce la secţiunea, diviziunea ori intervalul publicat (CAEN Rev.2); ce s-a folosit e în meta.caen.
ex. 62
caen — 1, 2 sau 3 — când forma lui e ambiguă (4932 înseamnă altceva în Rev.2 şi în Rev.3). Fără ea, codul se caută întâi în revizia seriei.
123
total, industrie (B–E) ori intervalele (02-03, 62-63). Nu se trimite împreună cu caen.
ex. 02-03ex. 38-39ex. 59-60
total (implicit) sau grupele majore ISCO-08, de la 1 la 9, separate prin virgulă.
total123456789
total (implicit), masculin, feminin.
totalmasculinfeminin
total (implicit), publica, privata.
totalpublicaprivata
Cum se comportă
- Cât câştigă fiecare grupă majoră de ocupaţii ISCO-08 — de la conducători la ocupaţii elementare — pe activitate CAEN, sex şi formă de proprietate, anual din 2013 până în 2024. 162.102 valori din matricea TEMPO
FOM121A. - E singurul loc din modul unde câştigul se vede pe ocupaţie, nu doar pe activitate. Vine din ancheta de structură a câştigurilor şi acoperă doar salariaţii cu program complet care au fost plătiţi întreaga lună — deci nu e media generală din
/financiar/v1/salariati, ci una „curată", fără luni parţiale. - Ce arată datele, pe toate activităţile în 2024: specialiştii îi depăşesc pe conducători — 12.365 lei venit brut faţă de 12.250 — iar media generală e 8.374 lei. La celălalt capăt, ocupaţiile elementare 5.367 lei şi lucrătorii în servicii 5.196.
- Trei indicatori, dintre care doi sunt medii.
numarsunt persoane şi se însumează;salariu_bazaşivenit_brutsunt medii lunare în lei şi nu se adună — nici peste ocupaţii, nici peste sexe, nici peste forme de proprietate. - ✅ Verificat pe numărul de salariaţi, cu abatere zero:
total= masculin + feminin (17.389 din 17.389),total= publică + privată (13.222 din 13.222) şitotal= suma celor nouă grupe de ocupaţii (2.034 din 2.034). Pe salariu, aceeaşi identitate iese 0 din 6.141, cu suma grupelor de 7,77 ori media — de aceea ruta nu o rulează acolo, ci întoarceidentitati.aplicabile = falsecu motivul. - Diferenţa dintre cei doi indicatori de bani e chiar valoarea sporurilor. Venitul brut realizat include primele, sporurile şi orele suplimentare; salariul de bază, nu. Raportul vine calculat pe fiecare serie, în
raport_venit_baza: pe total, în 2024, bază 6.553 lei şi venit 8.374 lei, adică sporurile adaugă 28%. Media pe toate celulele proiecţiei e 1,307. - ⚠️ În 56 din cele 54.034 de celule venitul iese SUB salariul de bază, cel mai jos la 0,674. Sunt celule mici — 68 de salariaţi în medie — împrăştiate pe şase ani, cu vârf în 2013 (27 de cazuri) şi 2020 (13). Exemplu: lucrătorii în servicii din transporturile aeriene publice, bărbaţi, în 2020 — bază 3.262 lei, venit 2.198. Anii aceştia sunt marcaţi în
raport_venit_baza.ani_sub_baza. - Ocupaţiile sunt codificate cu grupele majore ISCO-08, de la
1la9, fiindcă sursa le scrie în clar iar un slug din denumire ar trece de o sută de caractere.denumire_ocupatiele spune în cuvinte. - Activitatea se cere ca pe toată platforma.
caenprimeşte orice cod CAEN, de orice nivel şi din orice revizie, iar ruta îl aduce la ce publică seria — urcând la părinte ori traducându-l prin corespondenţa oficială INS;meta.caenspune codul cerut, cel folosit şi dacă a fost urcat ori convertit.gruparee pentru agregatele sursei care nu sunt coduri CAEN.
La ce folosește
- Cât se plăteşte o ocupaţie într-un sector anume — reper pentru o grilă de salarizare.
- Cât din câştig vine din sporuri şi prime, nu din salariul de bază.
- Diferenţa de câştig între sectorul public şi cel privat, pe aceeaşi ocupaţie.
Structura răspunsului
numar sau medie — decide dacă seriile se pot însuma.
1–9, sau total.
false pe indicatorii de tip medie, cu motivul şi cifrele.
data e null, iar aici stă motivul. Proiecţia peste datele INS e goală. Ca la celelalte serii.
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
caen: codul cerut, revizia în care s-a citit şi codul pe care l-a folosit ruta. La o listă de coduri, câte un obiect pe cod.
caen_versiune, altfel prima în care există.
02-03).
agricultura = 01) ori când cheia e un agregat (62-63).
sectiune, subsectiune, diviziune, grupa, clasa sau agregat.
true când codul a fost tradus dintr-o revizie în alta prin corespondenţa oficială INS.
true când seria nu publică codul cerut şi s-a folosit un nivel superior.
Exemple de răspuns
{
"data": {
"indicator": "venit_brut",
"denumire": "Venitul brut realizat",
"natura": "medie",
"unitate": "lei pe lună",
"de_la": 2013,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"ocupatie": [
"total"
],
"sex": [
"total"
],
"forma": [
"total"
]
},
"ani": [
2013,
2015,
2016,
2017,
2018,
2019,
2020,
2021,
2022,
2023,
2024
],
"serii": [
{
"caen": "01",
"nivel": "diviziune",
"denumire": "01 Agricultura, vanatoare si servicii anexe",
"ocupatie": "total",
"denumire_ocupatie": "Toate ocupaţiile",
"sex": "total",
"forma": "total",
"unitate": "lei pe lună",
"ani_publicati": 11,
"valori": {
"2013": "1539",
"2015": "1875",
"2016": "2162",
"2017": "2491",
"2018": "3301",
"2019": "3728",
"2020": "3948",
"2021": "4247",
"2022": "4748",
"2023": "4989",
"2024": "5718"
},
"raport_venit_baza": {
"nota": "Venitul brut realizat împărţit la salariul brut de bază: cât adaugă sporurile, primele şi orele suplimentare.",
"valori": {
"2013": "1.192",
"2015": "1.188",
"2016": "1.204",
"2017": "1.214",
"2018": "1.210",
"2019": "1.223",
"2020": "1.210",
"2021": "1.232",
"2022": "1.189",
"2023": "1.163",
"2024": "1.193"
}
}
}
],
"identitati": {
"aplicabile": false,
"motiv": "indicatorul_e_medie",
"nota": "Salariul de bază şi venitul brut sunt medii, nu totaluri: nu se adună nici peste ocupaţii, nici peste sexe, nici peste forme de proprietate. Măsurat, suma celor nouă grupe de ocupaţii iese de 7,77 ori media, iar identitatea se închide în 0 din 6.141 de celule. Pentru identităţi verificabile, cere `indicator=numar`."
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — ancheta de structură a câştigurilor salariale (TEMPO, matricea FOM121A).",
"acoperire": {
"de_la": 2013,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 67,
"nota_populatie": "Ancheta acoperă doar salariaţii cu program complet care au fost plătiţi întreaga lună — de aceea cifrele diferă de mediile generale din /financiar/v1/salariati.",
"nota_natura": "Numărul de salariaţi se însumează; salariul de bază şi venitul brut sunt medii şi nu se adună pe nicio dimensiune.",
"nota_identitate": "Salariul de bază şi venitul brut sunt medii, nu totaluri: nu se adună nici peste ocupaţii, nici peste sexe, nici peste forme de proprietate. Măsurat, suma celor nouă grupe de ocupaţii iese de 7,77 ori media, iar identitatea se închide în 0 din 6.141 de celule. Pentru identităţi verificabile, cere `indicator=numar`.",
"nota_sporuri": "Diferenţa dintre venitul brut realizat şi salariul de bază e valoarea sporurilor, primelor şi orelor suplimentare. `raport_venit_baza` o dă calculată, iar `ani_sub_baza` marchează anii în care venitul iese sub bază.",
"nota_ocupatii": "Ocupaţiile sunt grupele majore ISCO-08, codificate `1`–`9`; `denumire_ocupatie` le spune în cuvinte."
}
}
{
"data": {
"indicator": "venit_brut",
"denumire": "Venitul brut realizat",
"natura": "medie",
"unitate": "lei pe lună",
"de_la": 2024,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"ocupatie": [
"total"
],
"caen": "62-63",
"sex": [
"total"
],
"forma": [
"total"
]
},
"ani": [
2024
],
"serii": [
{
"caen": "62-63",
"nivel": "diviziune",
"denumire": "62-63 Activitati de servicii in tehnologia informatiei; Activitati de servicii informatice",
"ocupatie": "total",
"denumire_ocupatie": "Toate ocupaţiile",
"sex": "total",
"forma": "total",
"unitate": "lei pe lună",
"ani_publicati": 1,
"valori": {
"2024": "16590"
},
"raport_venit_baza": {
"nota": "Venitul brut realizat împărţit la salariul brut de bază: cât adaugă sporurile, primele şi orele suplimentare.",
"valori": {
"2024": "1.166"
}
}
}
],
"identitati": {
"aplicabile": false,
"motiv": "indicatorul_e_medie",
"nota": "Salariul de bază şi venitul brut sunt medii, nu totaluri: nu se adună nici peste ocupaţii, nici peste sexe, nici peste forme de proprietate. Măsurat, suma celor nouă grupe de ocupaţii iese de 7,77 ori media, iar identitatea se închide în 0 din 6.141 de celule. Pentru identităţi verificabile, cere `indicator=numar`."
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — ancheta de structură a câştigurilor salariale (TEMPO, matricea FOM121A).",
"acoperire": {
"de_la": 2013,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 1,
"nota_populatie": "Ancheta acoperă doar salariaţii cu program complet care au fost plătiţi întreaga lună — de aceea cifrele diferă de mediile generale din /financiar/v1/salariati.",
"nota_natura": "Numărul de salariaţi se însumează; salariul de bază şi venitul brut sunt medii şi nu se adună pe nicio dimensiune.",
"nota_identitate": "Salariul de bază şi venitul brut sunt medii, nu totaluri: nu se adună nici peste ocupaţii, nici peste sexe, nici peste forme de proprietate. Măsurat, suma celor nouă grupe de ocupaţii iese de 7,77 ori media, iar identitatea se închide în 0 din 6.141 de celule. Pentru identităţi verificabile, cere `indicator=numar`.",
"nota_sporuri": "Diferenţa dintre venitul brut realizat şi salariul de bază e valoarea sporurilor, primelor şi orelor suplimentare. `raport_venit_baza` o dă calculată, iar `ani_sub_baza` marchează anii în care venitul iese sub bază.",
"nota_ocupatii": "Ocupaţiile sunt grupele majore ISCO-08, codificate `1`–`9`; `denumire_ocupatie` le spune în cuvinte.",
"caen": {
"cerut": "62",
"versiune_cerut": "Rev.2",
"folosit": "62-63",
"cod": "62",
"nivel": "agregat",
"denumire": "Activități de servicii în tehnologia informației",
"versiune_serie": "Rev.2",
"conversie": false,
"urcat": false
}
}
}
{
"data": {
"indicator": "venit_brut",
"denumire": "Venitul brut realizat",
"natura": "medie",
"unitate": "lei pe lună",
"de_la": 2024,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"ocupatie": [
"total"
],
"sex": [
"total"
],
"forma": [
"total"
]
},
"ani": [
2024
],
"serii": [
{
"caen": "01",
"nivel": "diviziune",
"denumire": "01 Agricultura, vanatoare si servicii anexe",
"ocupatie": "total",
"denumire_ocupatie": "Toate ocupaţiile",
"sex": "total",
"forma": "total",
"unitate": "lei pe lună",
"ani_publicati": 1,
"valori": {
"2024": "5718"
},
"raport_venit_baza": {
"nota": "Venitul brut realizat împărţit la salariul brut de bază: cât adaugă sporurile, primele şi orele suplimentare.",
"valori": {
"2024": "1.193"
}
}
}
],
"identitati": {
"aplicabile": false,
"motiv": "indicatorul_e_medie",
"nota": "Salariul de bază şi venitul brut sunt medii, nu totaluri: nu se adună nici peste ocupaţii, nici peste sexe, nici peste forme de proprietate. Măsurat, suma celor nouă grupe de ocupaţii iese de 7,77 ori media, iar identitatea se închide în 0 din 6.141 de celule. Pentru identităţi verificabile, cere `indicator=numar`."
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — ancheta de structură a câştigurilor salariale (TEMPO, matricea FOM121A).",
"acoperire": {
"de_la": 2013,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 67,
"nota_populatie": "Ancheta acoperă doar salariaţii cu program complet care au fost plătiţi întreaga lună — de aceea cifrele diferă de mediile generale din /financiar/v1/salariati.",
"nota_natura": "Numărul de salariaţi se însumează; salariul de bază şi venitul brut sunt medii şi nu se adună pe nicio dimensiune.",
"nota_identitate": "Salariul de bază şi venitul brut sunt medii, nu totaluri: nu se adună nici peste ocupaţii, nici peste sexe, nici peste forme de proprietate. Măsurat, suma celor nouă grupe de ocupaţii iese de 7,77 ori media, iar identitatea se închide în 0 din 6.141 de celule. Pentru identităţi verificabile, cere `indicator=numar`.",
"nota_sporuri": "Diferenţa dintre venitul brut realizat şi salariul de bază e valoarea sporurilor, primelor şi orelor suplimentare. `raport_venit_baza` o dă calculată, iar `ani_sub_baza` marchează anii în care venitul iese sub bază.",
"nota_ocupatii": "Ocupaţiile sunt grupele majore ISCO-08, codificate `1`–`9`; `denumire_ocupatie` le spune în cuvinte."
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă, invalid, expirat sau revocat. |
| 403 | feature_indisponibil | Planul curent nu include funcţia de care ţine ruta. |
| 404 | caen_nepublicat | Nici codul, nici părinţii lui nu sunt publicaţi în serie; detalii.disponibile dă cheile. grupare_nepublicata — gruparea nu e în serie; răspunsul dă lista. |
| 422 | caen_inexistent | Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. prea_multe_serii — peste 1.200; toate ocupaţiile × sexe × forme depăşesc singure limita. interval_prea_lung — peste 20 de ani. Plus indicator, ocupaţie, sex ori formă în afara listei. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "caen_inexistent",
"mesaj": "Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. prea_multe_serii — peste 1.200; toate ocupaţiile × sexe × forme depăşesc singure limita. interval_prea_lung — peste 20 de ani. Plus indicator, ocupaţie, sex ori formă în afara listei. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN.",
"detalii": {
"indicator": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}