Indicatorii întreprinderilor pe formă de proprietate
Aceiaşi paisprezece indicatori ca /intreprinderi/indicatori, dar tăiaţi pe forma de
proprietate — majoritar de stat faţă de majoritar privată — pe CAEN Rev.1, anual 2004-2007.
E singurul loc din platformă unde cifra de afaceri, valoarea adăugată, investiţiile şi personalul
se văd pe public faţă de privat, la nivel de activitate.
✅ Identitatea se închide exact: unde sursa publică amândouă formele, suma lor e egală cu
totalul în 29.655 din 29.655 de grupuri, cu abatere zero.
⚠️ Suprimarea e simetrică, şi asta e informaţie, nu accident. Din 36.826 de grupuri, sursa
publică exact una dintre forme în zero cazuri: ori amândouă, ori niciuna. O formă singură,
alături de total, ar dezvălui-o pe cealaltă prin scădere.
⚠️ Valorile monetare din 2004 sunt publicate în mii lei ROL şi aduse aici la lei RON (factor 0,1);
blocul publicat păstrează valoarea brută. Seria acoperă 11 secţiuni, nu 12 — îi lipseşte J.
Parametri de interogare
sectiune, subsectiune, diviziune, grupa, clasa. Fără caen, tot nivelul; cu caen, rândurile nivelului de sub cod.
sectiunesubsectiunediviziunegrupaclasa
C), diviziune (62), grupă, clasă (6201) — din orice revizie. Se aduce la cel mai fin nivel publicat în CAEN Rev.1 (un cod Rev.2 ori Rev.3 se traduce prin corespondenţa oficială); ce s-a folosit e în meta.caen. Cu nivel sub nivelul codului, întoarce rândurile de pe nivel de sub el (caen=C&nivel=diviziune); un nivel deasupra codului e nivel_peste_caen.
ex. 6201
caen — 1, 2 sau 3 — când forma lui e ambiguă (4932 înseamnă altceva în Rev.2 şi în Rev.3). Fără ea, codul se caută întâi în revizia seriei.
123
alte (secţiunea-rest; cu nivel, rândurile ei de pe acel nivel). Nu se trimite împreună cu caen.
ex. alte
total, majoritar_de_stat, majoritar_privata. Fără el, toate trei.
totalmajoritar_de_statmajoritar_privata
Cum se comportă
- Aceiaşi paisprezece indicatori ca
/financiar/v1/intreprinderi/indicatori, dar tăiaţi pe forma de proprietate — majoritar de stat faţă de majoritar privată — în loc de clasa de mărime. 99.629 de valori, anual 2004-2007, din matricea TEMPOINT109B, pe CAEN Rev.1. - E singurul loc din platformă unde cifra de afaceri, valoarea adăugată, investiţiile şi personalul se văd pe public faţă de privat, la nivel de activitate. În industria prelucrătoare, cifra de afaceri majoritar de stat scade de la 6,89 miliarde lei în 2004 la 2,55 în 2007, în timp ce cea majoritar privată urcă de la 131,0 la 197,3 — retragerea statului dintr-un sector, an cu an şi diviziune cu diviziune.
- ✅ Identitatea se închide exact. Unde sursa publică amândouă formele, suma lor e egală cu totalul în 29.655 din 29.655 de grupuri, cu abatere zero.
- ⚠️ Suprimarea e simetrică, şi asta e informaţie, nu accident. Din 36.826 de grupuri, sursa publică exact una dintre cele două forme în zero cazuri: ori amândouă, ori niciuna (7.171 de grupuri). O formă singură, alături de total, ar dezvălui-o pe cealaltă prin scădere — de aceea nu apare niciodată aşa, iar o verificare ratată înseamnă întotdeauna date lipsă, nu o inconsistenţă.
- ⚠️ Valorile monetare din 2004 sunt în mii lei ROL şi sunt aduse aici la lei RON cu factorul 0,1; blocul
publicatpăstrează valoarea brută şi unitatea sursei. - ⚠️ Nomenclatorul e CAEN Rev.1, cu subsecţiuni de două litere şi cu secţiunea-rest
alte. Seria acoperă 11 secţiuni, nu 12 — îi lipseşteJ, intermedierile financiare. - Blocul
identitati.pondere_de_statdă ponderea proprietăţii majoritar de stat pe fiecare secţiune şi an, cerută din bază şi calculată numai unde totalul e strict pozitiv. - Activitatea se cere ca pe toată platforma.
caenprimeşte orice cod CAEN, de orice nivel şi din orice revizie, iar ruta îl aduce la ce publică seria — urcând la părinte ori traducându-l prin corespondenţa oficială INS;meta.caenspune codul cerut, cel folosit şi dacă a fost urcat ori convertit.gruparee pentru agregatele sursei care nu sunt coduri CAEN.
La ce folosește
- Retragerea statului dintr-un sector, măsurată pe cifră de afaceri sau pe personal.
- Comparaţia productivităţii între firmele de stat şi cele private, pe aceeaşi activitate.
- Structura investiţiilor publice faţă de cele private, pe diviziuni CAEN.
Structura răspunsului
total, majoritar_de_stat ori majoritar_privata.
data e null, iar aici stă motivul. Proiecţia peste datele INS e goală. Codul nu are date publicate; atenţie, seria n-are secţiunea J. Ca la celelalte serii.
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
caen: codul cerut, revizia în care s-a citit şi codul pe care l-a folosit ruta. La o listă de coduri, câte un obiect pe cod.
caen_versiune, altfel prima în care există.
02-03).
sectiune, subsectiune, diviziune, grupa, clasa sau agregat.
true când codul a fost tradus dintr-o revizie în alta prin corespondenţa oficială INS.
true când seria nu publică codul cerut şi s-a folosit un nivel superior.
Exemple de răspuns
{
"data": {
"de_la": 2004,
"pana_la": 2007,
"versiune": "rev1",
"filtre": [],
"ani": [
2004,
2005,
2006,
2007
],
"serii": [
{
"caen": "10",
"nivel": "diviziune",
"sectiune": "C",
"denumire": "10 Extractia si prepararea carbunelui",
"indicator": "capital_social",
"indicator_eticheta": "capital social la 31 decembrie",
"proprietate": "majoritar_de_stat",
"denumire_proprietate": "Proprietate majoritar de stat",
"unitate": "lei",
"ani_publicati": 4,
"valori": {
"2004": "493250307.3",
"2005": "221529979",
"2006": "416796316",
"2007": "416532939"
},
"publicat": {
"2004": {
"valoare": "4932503073",
"unitate": "Mii lei",
"factor": "0.1"
}
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "`majoritar_de_stat` + `majoritar_privata` = `total`",
"nota": "Rulată doar unde sursa publică amândouă formele. Pe toată proiecţia: 29.655 din 29.655 de grupuri, cu abatere zero.",
"nota_suprimare": "Suprimarea e simetrică: din 36.826 de grupuri, sursa publică exact una dintre forme în ZERO cazuri — ori amândouă, ori niciuna. Publicarea uneia singure alături de total ar dezvălui-o pe cealaltă prin scădere.",
"verificari": 29896,
"inchise": 29896,
"sarite_fara_componente": 7227,
"pondere_de_stat": {
"nota": "Ponderea proprietăţii majoritar de stat în total, pe secţiune — cerută din bază şi calculată numai unde totalul e strict pozitiv.",
"unitate": "procente din total",
"valori": [
{
"indicator": "capital_social",
"caen": "alte",
"an": 2004,
"pondere": "37.1"
}
]
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — indicatorii întreprinderilor pe forme de proprietate (TEMPO, matricea INT109B).",
"acoperire": {
"de_la": 2004,
"pana_la": 2007
},
"serii_returnate": 27815,
"coduri_pe_nivel": {
"clasa": 460,
"diviziune": 49,
"grupa": 197,
"sectiune": 11,
"subsectiune": 25
},
"nota_denominare": "⚠️ Anul 2004 e publicat de sursă în mii lei ROL; conversia la lei RON foloseşte factorul 0,1, iar valoarea brută rămâne în `publicat` pe fiecare serie.",
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: cele două forme însumează totalul în 29896 din 29896 celule; 7227 au fost sărite fiindcă sursa nu publică formele.",
"nota_suprimare": "Suprimarea e simetrică: din 36.826 de grupuri, sursa publică exact una dintre forme în ZERO cazuri — ori amândouă, ori niciuna. Publicarea uneia singure alături de total ar dezvălui-o pe cealaltă prin scădere.",
"nota_clasificare": "Nomenclatorul e CAEN Rev.1, cu subsecţiuni şi cu o secţiune-rest `alte`. Nu se lipeşte de Rev.2 şi nu se compară cod cu cod.",
"nota_alaturi": "Aceiaşi indicatori pe clase de mărime, inclusiv Rev.1 pe aceiaşi ani: /financiar/v1/intreprinderi/indicatori?versiune=rev1."
}
}
{
"data": {
"de_la": 2007,
"pana_la": 2007,
"versiune": "rev1",
"filtre": {
"caen": "72",
"nivel": "diviziune"
},
"ani": [
2007
],
"serii": [
{
"caen": "72",
"nivel": "diviziune",
"sectiune": "K",
"denumire": "72 Realizarea de produse software, servicii informatice conexe",
"indicator": "capital_social",
"indicator_eticheta": "capital social la 31 decembrie",
"proprietate": "majoritar_de_stat",
"denumire_proprietate": "Proprietate majoritar de stat",
"unitate": "lei",
"ani_publicati": 1,
"valori": {
"2007": "85980351"
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "`majoritar_de_stat` + `majoritar_privata` = `total`",
"nota": "Rulată doar unde sursa publică amândouă formele. Pe toată proiecţia: 29.655 din 29.655 de grupuri, cu abatere zero.",
"nota_suprimare": "Suprimarea e simetrică: din 36.826 de grupuri, sursa publică exact una dintre forme în ZERO cazuri — ori amândouă, ori niciuna. Publicarea uneia singure alături de total ar dezvălui-o pe cealaltă prin scădere.",
"verificari": 5,
"inchise": 5,
"sarite_fara_componente": 9,
"pondere_de_stat": {
"nota": "Ponderea proprietăţii majoritar de stat în total, pe secţiune — cerută din bază şi calculată numai unde totalul e strict pozitiv.",
"unitate": "procente din total",
"valori": [
{
"indicator": "capital_social",
"caen": "alte",
"an": 2007,
"pondere": "7.5"
}
]
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — indicatorii întreprinderilor pe forme de proprietate (TEMPO, matricea INT109B).",
"acoperire": {
"de_la": 2004,
"pana_la": 2007
},
"serii_returnate": 24,
"coduri_pe_nivel": {
"clasa": 460,
"diviziune": 49,
"grupa": 197,
"sectiune": 11,
"subsectiune": 25
},
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: cele două forme însumează totalul în 5 din 5 celule; 9 au fost sărite fiindcă sursa nu publică formele.",
"nota_suprimare": "Suprimarea e simetrică: din 36.826 de grupuri, sursa publică exact una dintre forme în ZERO cazuri — ori amândouă, ori niciuna. Publicarea uneia singure alături de total ar dezvălui-o pe cealaltă prin scădere.",
"nota_clasificare": "Nomenclatorul e CAEN Rev.1, cu subsecţiuni şi cu o secţiune-rest `alte`. Nu se lipeşte de Rev.2 şi nu se compară cod cu cod.",
"nota_alaturi": "Aceiaşi indicatori pe clase de mărime, inclusiv Rev.1 pe aceiaşi ani: /financiar/v1/intreprinderi/indicatori?versiune=rev1.",
"caen": {
"cerut": "6201",
"versiune_cerut": "Rev.2",
"folosit": "72",
"nivel": "diviziune",
"denumire": "Informatica și activități conexe",
"versiune_serie": "Rev.1",
"conversie": true,
"urcat": true
}
}
}
{
"data": null,
"meta": {
"de_la": 2024,
"pana_la": null,
"acoperire": {
"de_la": 2004,
"pana_la": 2007
},
"fara_date": "Intervalul cerut e în întregime în afara acoperirii (2004 → 2007).",
"fara_date_cod": "in_afara_acoperirii"
}
}
{
"data": {
"de_la": 2004,
"pana_la": 2007,
"versiune": "rev1",
"filtre": {
"indicator": [
"cifra_afaceri"
]
},
"ani": [
2004,
2005,
2006,
2007
],
"serii": [
{
"caen": "10",
"nivel": "diviziune",
"sectiune": "C",
"denumire": "10 Extractia si prepararea carbunelui",
"indicator": "cifra_afaceri",
"indicator_eticheta": "cifra de afaceri",
"proprietate": "majoritar_de_stat",
"denumire_proprietate": "Proprietate majoritar de stat",
"unitate": "lei",
"ani_publicati": 4,
"valori": {
"2004": "1355122340.4",
"2005": "1321587410",
"2006": "1436552966",
"2007": "1552403680"
},
"publicat": {
"2004": {
"valoare": "13551223404",
"unitate": "Mii lei",
"factor": "0.1"
}
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "`majoritar_de_stat` + `majoritar_privata` = `total`",
"nota": "Rulată doar unde sursa publică amândouă formele. Pe toată proiecţia: 29.655 din 29.655 de grupuri, cu abatere zero.",
"nota_suprimare": "Suprimarea e simetrică: din 36.826 de grupuri, sursa publică exact una dintre forme în ZERO cazuri — ori amândouă, ori niciuna. Publicarea uneia singure alături de total ar dezvălui-o pe cealaltă prin scădere.",
"verificari": 2949,
"inchise": 2949,
"sarite_fara_componente": 0,
"pondere_de_stat": {
"nota": "Ponderea proprietăţii majoritar de stat în total, pe secţiune — cerută din bază şi calculată numai unde totalul e strict pozitiv.",
"unitate": "procente din total",
"valori": [
{
"indicator": "cifra_afaceri",
"caen": "alte",
"an": 2004,
"pondere": "29.7"
}
]
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — indicatorii întreprinderilor pe forme de proprietate (TEMPO, matricea INT109B).",
"acoperire": {
"de_la": 2004,
"pana_la": 2007
},
"serii_returnate": 2226,
"coduri_pe_nivel": {
"clasa": 460,
"diviziune": 49,
"grupa": 197,
"sectiune": 11,
"subsectiune": 25
},
"nota_denominare": "⚠️ Anul 2004 e publicat de sursă în mii lei ROL; conversia la lei RON foloseşte factorul 0,1, iar valoarea brută rămâne în `publicat` pe fiecare serie.",
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: cele două forme însumează totalul în 2949 din 2949 celule; 0 au fost sărite fiindcă sursa nu publică formele.",
"nota_suprimare": "Suprimarea e simetrică: din 36.826 de grupuri, sursa publică exact una dintre forme în ZERO cazuri — ori amândouă, ori niciuna. Publicarea uneia singure alături de total ar dezvălui-o pe cealaltă prin scădere.",
"nota_clasificare": "Nomenclatorul e CAEN Rev.1, cu subsecţiuni şi cu o secţiune-rest `alte`. Nu se lipeşte de Rev.2 şi nu se compară cod cu cod.",
"nota_alaturi": "Aceiaşi indicatori pe clase de mărime, inclusiv Rev.1 pe aceiaşi ani: /financiar/v1/intreprinderi/indicatori?versiune=rev1."
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă sau invalid. |
| 403 | feature_indisponibil | financiar.indici nu e în planul curent. |
| 404 | caen_nepublicat | Nici codul, nici părinţii lui nu sunt publicaţi în serie; detalii.disponibile dă cheile. grupare_nepublicata — gruparea nu e în serie; răspunsul dă lista. |
| 422 | caen_inexistent | Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. caen_invalid — forma codului nu se potriveşte nomenclatorului Rev.1. Plus indicator, formă ori nivel în afara listei. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. nivel_peste_caen — nivel e deasupra codului din caen. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "caen_inexistent",
"mesaj": "Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. caen_invalid — forma codului nu se potriveşte nomenclatorului Rev.1. Plus indicator, formă ori nivel în afara listei. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. nivel_peste_caen — nivel e deasupra codului din caen.",
"detalii": {
"nivel": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}