oneapi
Autentificare
Financiar v1 / RiscCredit

Indicatori de stabilitate financiară

Cei şase indicatori din definiţia FMI, trimestrial din 2010 — rata creditelor neperformante, rata
fondurilor proprii de nivel 1, efectul de levier, rentabilitatea economică, lichiditatea. Toţi în
procente. În 2026-T1: neperformante 3,28%, fonduri proprii 21,45%, levier 8,64%, rentabilitate
1,39%, lichiditate 48,09%.

Nu există identitate contabilă de verificat — sunt rapoarte, nu poziţii dintr-un bilanţ. În
locul ei se raportează două lucruri care se pot demonstra: acoperirea, trimestru cu trimestru, şi
distanţa faţă de o măsură înrudită din altă rută.

Rata creditelor neperformante nu e ponderea sumelor restante din /risc-credit. Măsurat pe cele
65 de trimestre, raportul dintre ele a umblat între 0,85 şi 2,03 — au fost perioade în care una era
dublul celeilalte. În ultimul an s-au apropiat la sub 0,15 puncte procentuale, ceea ce face confuzia
mai probabilă, nu mai puţin. Comparaţia se calculează la fiecare cerere.

GET
https://oneapi.ro/api/financiar/v1/stabilitate-financiara

Parametri de interogare

NumeTipDescriereValori acceptate
indicatoropțional string | null Opţional, una dintre cele şase chei. Fără el, toţi indicatorii. fonduri_proprii_nivel_1efect_de_leviercredite_neperformante_pe_capitalrata_creditelor_neperformanterentabilitate_economicalichiditate_sub_3_luni
de_laopțional string | null Opţional, YYYY-Tn sau YYYY-MM. O lună se rotunjeşte la trimestrul care o conţine. ex. 2024-06-15
pana_laopțional string | null Opţional, YYYY-Tn sau YYYY-MM. ex. 2024-06-15ex. 2024-06-30

Cum se comportă

  • Indicatorii de stabilitate financiară în definiţia FMI, trimestrial 2010-T1 → 2026-T1 — rata creditelor neperformante, rata fondurilor proprii de nivel 1, efectul de levier, creditele neperformante nete de provizioane raportate la capital, rentabilitatea economică şi lichiditatea sub trei luni. Toţi în procente.
  • În 2026-T1: neperformante 3,28%, fonduri proprii de nivel 1 21,45%, efect de levier 8,64%, rentabilitate economică 1,39%, lichiditate 48,09%.
  • Nu există identitate contabilă de verificat. Sunt rapoarte, nu poziţii dintr-un bilanţ: n-au ierarhie şi nu se însumează. În locul unei identităţi, ruta raportează două lucruri care se pot demonstra.
  • Primul: acoperirea. Toţi cei şase indicatori au exact 65 de trimestre, fără niciun gol — verificat, nu presupus. verificari.acoperire o spune pentru fereastra cerută.
  • Al doilea: distanţa faţă de /risc-credit. Rata creditelor neperformante de aici nu e ponderea sumelor restante de acolo: una vine din raportările prudenţiale, cealaltă din Centrala Riscului de Credit, cu definiţii diferite. Măsurat pe cele 65 de trimestre, raportul dintre ele a umblat între 0,85 şi 2,03 — au fost perioade în care una era dublul celeilalte.
  • În ultimul an s-au apropiat la sub 0,15 puncte procentuale — 3,28% faţă de 3,17% în 2026-T1. Apropierea asta face confuzia mai probabilă, nu mai puţin, de aceea comparaţia se calculează la fiecare cerere şi se întoarce trimestru cu trimestru.
  • Ponderea restantelor e o serie lunară, deci se ia la sfârşitul trimestrului — ca orice raport calculat pe stocuri.
  • Cheile indicatorilor sunt vorbite (efect_de_levier), fiindcă sufixele sursei (FSKRTCA) nu spun nimic cuiva care caută indicatorul.

La ce folosește

  • Sănătatea sistemului bancar într-o singură cerere: capital, calitatea activelor, profitabilitate, lichiditate.
  • Evoluţia creditelor neperformante după criza din 2010, pe toată seria.
  • Rentabilitatea băncilor faţă de rata neperformantelor, trimestru cu trimestru.

Structura răspunsului

CâmpTipDescriere
data.de_la string Începutul intervalului acoperit de răspuns.
data.pana_la string Sfârşitul intervalului acoperit de răspuns, inclusiv.
data.unitate string Unitatea de măsură a valorilor. Citeşte-o înainte de a le pune pe un grafic sau de a le aduna.
data.filtre array Filtrele aplicate efectiv, aşa cum le-a înţeles ruta — util când o valoare a fost normalizată.
data.perioade[].trimestru string Trimestrul la care se referă valoarea.
data.perioade[].data_referinta string Sfârşitul trimestrului — momentul la care se calculează rapoartele.
data.perioade[].luna_sursa string Luna aşa cum o etichetează sursa, înainte de normalizare.
data.indicatori[].cheie string Cheia vorbită a indicatorului; cod păstrează codul sursei.
data.indicatori[].cod string Codul din nomenclatorul sursei — cheia pe care se filtrează.
data.indicatori[].denumire string Denumirea, aşa cum o publică sursa.
data.indicatori[].unitate string Unitatea de măsură a valorilor. Citeşte-o înainte de a le pune pe un grafic sau de a le aduna.
data.indicatori[].trimestre_publicate integer Câte trimestre a publicat efectiv sursa.
data.indicatori[].valori object Valorile seriei, pe perioade.
data.verificari.acoperire object Câţi indicatori au toate trimestrele ferestrei şi unde lipsesc, dacă lipsesc.
data.verificari.acoperire.trimestre_in_fereastra integer
data.verificari.acoperire.indicatori_completi integer
data.verificari.acoperire.indicatori integer Indicatorii disponibili pe ruta asta.
data.verificari.acoperire.goluri array
data.verificari.credite_neperformante object Nu e o identitate. Rata de aici faţă de ponderea sumelor restante din /risc-credit, cu raportul minim şi maxim pe fereastră.
data.verificari.credite_neperformante.nota string Precizare despre cum se citesc datele — o capcană, o convenţie sau o limită a sursei.
data.verificari.credite_neperformante.fata_de string
data.verificari.credite_neperformante.trimestre_comparate integer
data.verificari.credite_neperformante.raport_minim string
data.verificari.credite_neperformante.raport_maxim string
data.verificari.credite_neperformante.ultimele[].trimestru string Trimestrul la care se referă valoarea.
data.verificari.credite_neperformante.ultimele[].luna_referinta string
data.verificari.credite_neperformante.ultimele[].rata_neperformante string
data.verificari.credite_neperformante.ultimele[].pondere_restante string
data.verificari.credite_neperformante.ultimele[].diferenta_puncte string
data.verificari.credite_neperformante.ultimele[].raport string Raportul dintre cele două mărimi comparate.
meta.sursa string Sursa oficială din care vin datele, cu licenţa ei acolo unde e cerută.
meta.acoperire.de_la string Prima perioadă pentru care avem date.
meta.acoperire.pana_la string Ultima perioadă pentru care avem date.
meta.trimestre integer Trimestrele pentru care există valori.
meta.indicatori_totali integer
meta.indicatori_returnati integer
meta.nota_acoperire string De ce totalul e o limită de jos, în proză. meta.total_e_limita_de_jos e cuvântul pe care comuţi în cod.
meta.nota_neperformante string Precizare despre cum se citeşte răspunsul: o capcană, o convenţie sau o limită a sursei.
meta.nota_structura string Cum se citeşte structura din răspuns şi ce niveluri nu se adună.
meta.nota_null string De ce lipsesc unele valori: sursa nu le-a publicat, nu le-a calculat ori le-a suprimat.
meta.fara_date data e null, iar aici stă motivul. Nu există valori în bază. Intervalul e în afara acoperirii (2010-T1 → prezent).
meta.fara_date_cod Cuvântul scurt şi STABIL al motivului, pentru clienţii care comută pe el în cod: fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.

Exemple de răspuns

GEThttps://oneapi.ro/api/financiar/v1/stabilitate-financiara
{
    "data": {
        "de_la": "2010-T1",
        "pana_la": "2026-T1",
        "unitate": "%",
        "filtre": [],
        "perioade": [
            {
                "trimestru": "2010-T1",
                "data_referinta": "2010-03-31",
                "luna_sursa": "2010-01"
            }
        ],
        "indicatori": [
            {
                "cheie": "fonduri_proprii_nivel_1",
                "cod": "FSIT_FSKRTC",
                "denumire": "Rata fondurilor proprii de nivel 1",
                "unitate": "%",
                "trimestre_publicate": 65,
                "valori": {
                    "2010-T1": "14.21",
                    "2010-T2": "13.41",
                    "2010-T3": "13.76",
                    "2010-T4": "14.22",
                    "2011-T1": "14.49",
                    "2011-T2": "13.61",
                    "2011-T3": "12.89",
                    "2011-T4": "11.97",
                    "2012-T1": "13.76",
                    "2012-T2": "13.65",
                    "2012-T3": "13.49",
                    "2012-T4": "13.79",
                    "2013-T1": "13.86",
                    "2013-T2": "13.57",
                    "2013-T3": "13.00",
                    "2013-T4": "14.09",
                    "2014-T1": "14.51",
                    "2014-T2": "14.87",
                    "2014-T3": "14.54",
                    "2014-T4": "14.56",
                    "2015-T1": "16.15",
                    "2015-T2": "15.61",
                    "2015-T3": "16.32",
                    "2015-T4": "16.72",
                    "2016-T1": "17.16",
                    "2016-T2": "16.77",
                    "2016-T3": "16.61",
                    "2016-T4": "17.55",
                    "2017-T1": "17.72",
                    "2017-T2": "17.84",
                    "2017-T3": "17.15",
                    "2017-T4": "17.95",
                    "2018-T1": "17.87",
                    "2018-T2": "17.58",
                    "2018-T3": "17.82",
                    "2018-T4": "18.64",
                    "2019-T1": "17.93",
                    "2019-T2": "17.68",
                    "2019-T3": "17.88",
                    "2019-T4": "20.05",
                    "2020-T1": "18.52",
                    "2020-T2": "20.75",
                    "2020-T3": "20.80",
                    "2020-T4": "23.22",
                    "2021-T1": "22.72",
                    "2021-T2": "22.08",
                    "2021-T3": "21.35",
                    "2021-T4": "20.86",
                    "2022-T1": "19.00",
                    "2022-T2": "18.89",
                    "2022-T3": "18.76",
                    "2022-T4": "20.48",
                    "2023-T1": "18.81",
                    "2023-T2": "19.68",
                    "2023-T3": "19.22",
                    "2023-T4": "20.66",
                    "2024-T1": "20.05",
                    "2024-T2": "21.12",
                    "2024-T3": "22.02",
                    "2024-T4": "22.15",
                    "2025-T1": "21.44",
                    "2025-T2": "21.58",
                    "2025-T3": "21.47",
                    "2025-T4": "22.00",
                    "2026-T1": "21.45"
                }
            }
        ],
        "verificari": {
            "acoperire": {
                "trimestre_in_fereastra": 65,
                "indicatori_completi": 6,
                "indicatori": 6,
                "goluri": []
            },
            "credite_neperformante": {
                "nota": "Nu e o identitate şi nu trebuie să se închidă: rata creditelor neperformante vine din raportările prudenţiale, ponderea sumelor restante din Centrala Riscului de Credit. Sunt două măsuri ale aceluiaşi fenomen, cu definiţii diferite.",
                "fata_de": "CRBL_POND — /risc-credit, bănci, toţi debitorii",
                "trimestre_comparate": 65,
                "raport_minim": "0.8549",
                "raport_maxim": "2.0334",
                "ultimele": [
                    {
                        "trimestru": "2025-T2",
                        "luna_referinta": "2025-06",
                        "rata_neperformante": "3.14",
                        "pondere_restante": "3.09",
                        "diferenta_puncte": "0.05",
                        "raport": "1.0161"
                    }
                ]
            }
        }
    },
    "meta": {
        "sursa": "BNR — SDDS PLUS, indicatori de stabilitate financiară în definiţia FMI (clasa 1487).",
        "acoperire": {
            "de_la": "2010-T1",
            "pana_la": "2026-T1"
        },
        "trimestre": 65,
        "indicatori_totali": 6,
        "indicatori_returnati": 6,
        "nota_acoperire": "6 din 6 indicatori au toate cele 65 trimestre ale ferestrei. Unde lipsesc, `verificari.acoperire.goluri` spune care.",
        "nota_neperformante": "Rata creditelor neperformante nu e ponderea sumelor restante din /risc-credit: pe cele 65 trimestre comparate, raportul dintre ele a umblat între 0.8549 şi 2.0334. Recent s-au apropiat mult, ceea ce face confuzia mai probabilă.",
        "nota_structura": "Cei şase indicatori sunt rapoarte independente, nu poziţii dintr-un bilanţ: n-au ierarhie şi n-au identitate contabilă de verificat.",
        "nota_null": "`null` într-un trimestru înseamnă că indicatorul n-a fost publicat atunci, nu zero."
    }
}

Coduri de eroare

CodSlugCând apare
401neautentificatToken lipsă, invalid, expirat sau revocat.
403feature_indisponibilPlanul curent nu include funcţia de care ţine ruta.
422validareinterval_prea_lung peste 80 de trimestre, sau indicator în afara listei.
429cota_depasitaCota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After).

Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.

{
    "eroare": {
        "cod": "validare",
        "mesaj": "interval_prea_lung peste 80 de trimestre, sau indicator în afara listei.",
        "detalii": {
            "indicator": [
                "Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
            ]
        }
    }
}