Structura comerţului exterior
Comerţul defalcat pe atribute care nu ţin de nomenclatorul de mărfuri — şapte dimensiuni,
14.456 de valori din optsprezece matrici TEMPO: clasificarea CSCI (11 secţiuni, anual din
1991 şi lunar din 2013), modul de transport (5 moduri, din 2001) şi profilul firmelor care
exportă sau importă — pe sector CAEN, clasă de mărime, tip de capital, formă de
proprietate şi concentrare (din 2013).
⚠️ CSCI îşi schimbă revizia în 2006 — sitc_rev3 până atunci, csci_rev4 după. Cele
unsprezece secţiuni poartă aceleaşi numere, dar şi-au schimbat denumirile şi conţinutul: sursa
scrie „Alimente şi animale vii" într-o revizie şi „Produse alimentare şi animale vii" în cealaltă.
revizie le desparte, iar seriile nu se lipesc.
⚠️ Cele patru defalcări de firme au DOUĂ măsuri pe acelaşi rând: numărul de firme (coduri de
TVA) şi valoarea comerţului lor. Nu sunt variante ale aceleiaşi cifre — fără masura, răspunsul
se opreşte la valoare.
⚠️ concentrare e o serie CUMULATĂ, nu o partiţie: „primele 10 firme" le include pe primele 5.
Adunate, ar număra aceleaşi firme de mai multe ori. Seriile ei poartă cumulata: true.
⚠️ necunoscut e o categorie reală la mărime, capital şi proprietate — firme pe care sursa nu
le poate încadra. Cine o sare pierde o parte din total.
⚠️ Numai CSCI e publicată şi lunar, doar în euro şi cu defalcare intra/extra-UE. Cerută pe
altă dimensiune, frecvenţa lunară primeşte un refuz explicit.
Parametri de interogare
anual (implicit) ori lunar — lunar numai la CSCI.
anuallunar
valoare, numar_firme, pondere. Implicit valoare pe dimensiunile de firme.
valoarenumar_firmepondere
total, intra_ue, extra_ue — numai pe CSCI lunar.
totalintra_ueextra_ue
eur ori usd.
usdeur
sitc_rev3 ori csci_rev4.
sitc_rev3csci_rev4
csci, transport, sector, marime, capital, proprietate, concentrare.
cscitransportsectormarimecapitalproprietateconcentrare
export, import.
exportimport
Cum se comportă
- Comerţul defalcat pe atribute care nu ţin de nomenclatorul de mărfuri — şapte dimensiuni, 14.456 de valori din optsprezece matrici TEMPO: clasificarea CSCI (11 secţiuni, anual din 1991 şi lunar din 2013), modul de transport (5 moduri, din 2001) şi profilul firmelor care exportă sau importă, pe sector CAEN, clasă de mărime, tip de capital, formă de proprietate şi concentrare (din 2013).
- Cifra care spune cel mai mult: în 2024, primele 100 de firme fac 50,75% din exportul României, primele 10 fac 19,84%, iar primele 1.000 ajung la 83,63%. Concentrarea nu are o tendinţă: pentru primele 100 oscilează între 48,87% (2022) şi 52,44% (2018), pornind de la 51,56% în 2013.
- ⚠️ CSCI îşi schimbă revizia în 2006 —
sitc_rev3până atunci,csci_rev4după. Cele unsprezece secţiuni poartă aceleaşi numere, dar şi-au schimbat denumirile şi conţinutul: sursa scrie „Alimente şi animale vii" într-o revizie şi „Produse alimentare şi animale vii" în cealaltă.reviziele desparte, iar seriile nu se lipesc. - ⚠️ Cele patru defalcări de firme au DOUĂ măsuri pe acelaşi rând: numărul de firme (coduri de TVA) şi valoarea comerţului lor. Nu sunt variante ale aceleiaşi cifre — fără
masura, răspunsul se opreşte la valoare şi o spune înmeta. - ⚠️
concentraree o serie CUMULATĂ, nu o partiţie: „primele 10 firme" le include pe primele 5. Adunate, ar număra aceleaşi firme de mai multe ori. Seriile ei poartăcumulata: true. - ⚠️
necunoscute o categorie reală la mărime, capital şi proprietate — firme pe care sursa nu le poate încadra. În 2024 sunt 1,26 miliarde de euro la export, adică 1,4% din total; cine o sare pierde exact atât. - ⚠️ Numai CSCI e publicată şi lunar, doar în euro şi cu defalcare intra/extra-UE. Cerută pe altă dimensiune, frecvenţa lunară primeşte un refuz explicit, nu o listă goală.
La ce folosește
- Cât de concentrat e exportul românesc în câteva firme, an de an.
- Structura comerţului pe clasificarea internaţională CSCI, comparabilă cu alte ţări.
- Ce pondere are transportul rutier faţă de cel maritim în comerţul nostru.
- Câte firme exportă şi cât valorează comerţul lor, pe clase de mărime şi tip de capital.
Structura răspunsului
AAAA-LL când frecventa=lunar.
valoare, numar_firme ori pondere — spune ce numără rândul.
data e null, iar aici stă motivul. Proiecţia peste datele INS e goală. Catalogul e în nomenclator. Ca la celelalte serii.
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
Exemple de răspuns
{
"data": {
"frecventa": "anual",
"de_la": 1991,
"pana_la": 2025,
"filtre": {
"frecventa": "anual"
},
"perioade": [
1991,
1992,
1993,
1994,
1995,
1996,
1997,
1998,
1999,
2000,
2001,
2002,
2003,
2004,
2005,
2006,
2007,
2008,
2009,
2010,
2011,
2012,
2013,
2014,
2015,
2016,
2017,
2018,
2019,
2020,
2021,
2022,
2023,
2024,
2025
],
"serii": [
{
"dimensiune": "capital",
"flux": "export",
"categorie": "integral_romanesc",
"denumire": "Integral romanesc",
"masura": "numar_firme",
"unitate": "numar firme",
"partener": "total",
"perioade_publicate": 12,
"valori": {
"1991": null,
"1992": null,
"1993": null,
"1994": null,
"1995": null,
"1996": null,
"1997": null,
"1998": null,
"1999": null,
"2000": null,
"2001": null,
"2002": null,
"2003": null,
"2004": null,
"2005": null,
"2006": null,
"2007": null,
"2008": null,
"2009": null,
"2010": null,
"2011": null,
"2012": null,
"2013": "13325",
"2014": "13877",
"2015": "14143",
"2016": "14061",
"2017": "15267",
"2018": "15691",
"2019": "16298",
"2020": "15663",
"2021": "18124",
"2022": "19773",
"2023": "20365",
"2024": "19725",
"2025": null
}
}
]
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — comerţul internaţional pe clasificarea CSCI, moduri de transport şi profilul firmelor exportatoare şi importatoare (TEMPO, familia EXP10x).",
"acoperire": {
"de_la": 1991,
"pana_la": 2025
},
"serii_returnate": 262,
"nota_revizie": "⚠️ Răspunsul poartă amândouă reviziile CSCI (sitc_rev3, csci_rev4). Secţiunile şi-au schimbat conţinutul în 2006: NU se lipesc într-o singură serie.",
"nota_cumulata": "⚠️ `concentrare` e o serie CUMULATĂ: „primele 10 firme\" le include pe primele 5. Nu se adună.",
"nota_necunoscut": "`necunoscut` e o categorie reală — firme pe care sursa nu le poate încadra. Cine o sare pierde o parte din total.",
"nota_lista": "Catalogul complet — dimensiuni, categorii, măsuri şi ani: /financiar/v1/comert-exterior/structura/nomenclator."
}
}
{
"data": {
"frecventa": "anual",
"de_la": 1991,
"pana_la": 2025,
"filtre": {
"frecventa": "anual",
"moneda": "eur"
},
"perioade": [
1991,
1992,
1993,
1994,
1995,
1996,
1997,
1998,
1999,
2000,
2001,
2002,
2003,
2004,
2005,
2006,
2007,
2008,
2009,
2010,
2011,
2012,
2013,
2014,
2015,
2016,
2017,
2018,
2019,
2020,
2021,
2022,
2023,
2024,
2025
],
"serii": [
{
"dimensiune": "capital",
"flux": "export",
"categorie": "integral_romanesc",
"denumire": "Integral romanesc",
"masura": "numar_firme",
"unitate": "numar firme",
"partener": "total",
"perioade_publicate": 12,
"valori": {
"1991": null,
"1992": null,
"1993": null,
"1994": null,
"1995": null,
"1996": null,
"1997": null,
"1998": null,
"1999": null,
"2000": null,
"2001": null,
"2002": null,
"2003": null,
"2004": null,
"2005": null,
"2006": null,
"2007": null,
"2008": null,
"2009": null,
"2010": null,
"2011": null,
"2012": null,
"2013": "13325",
"2014": "13877",
"2015": "14143",
"2016": "14061",
"2017": "15267",
"2018": "15691",
"2019": "16298",
"2020": "15663",
"2021": "18124",
"2022": "19773",
"2023": "20365",
"2024": "19725",
"2025": null
}
}
]
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — comerţul internaţional pe clasificarea CSCI, moduri de transport şi profilul firmelor exportatoare şi importatoare (TEMPO, familia EXP10x).",
"acoperire": {
"de_la": 1991,
"pana_la": 2025
},
"serii_returnate": 218,
"nota_revizie": "⚠️ Răspunsul poartă amândouă reviziile CSCI (sitc_rev3, csci_rev4). Secţiunile şi-au schimbat conţinutul în 2006: NU se lipesc într-o singură serie.",
"nota_cumulata": "⚠️ `concentrare` e o serie CUMULATĂ: „primele 10 firme\" le include pe primele 5. Nu se adună.",
"nota_necunoscut": "`necunoscut` e o categorie reală — firme pe care sursa nu le poate încadra. Cine o sare pierde o parte din total.",
"nota_lista": "Catalogul complet — dimensiuni, categorii, măsuri şi ani: /financiar/v1/comert-exterior/structura/nomenclator."
}
}
{
"data": {
"frecventa": "anual",
"de_la": 2024,
"pana_la": 2025,
"filtre": {
"frecventa": "anual"
},
"perioade": [
2024,
2025
],
"serii": [
{
"dimensiune": "capital",
"flux": "export",
"categorie": "integral_romanesc",
"denumire": "Integral romanesc",
"masura": "numar_firme",
"unitate": "numar firme",
"partener": "total",
"perioade_publicate": 1,
"valori": {
"2024": "19725",
"2025": null
}
}
]
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — comerţul internaţional pe clasificarea CSCI, moduri de transport şi profilul firmelor exportatoare şi importatoare (TEMPO, familia EXP10x).",
"acoperire": {
"de_la": 1991,
"pana_la": 2025
},
"serii_returnate": 216,
"nota_cumulata": "⚠️ `concentrare` e o serie CUMULATĂ: „primele 10 firme\" le include pe primele 5. Nu se adună.",
"nota_necunoscut": "`necunoscut` e o categorie reală — firme pe care sursa nu le poate încadra. Cine o sare pierde o parte din total.",
"nota_lista": "Catalogul complet — dimensiuni, categorii, măsuri şi ani: /financiar/v1/comert-exterior/structura/nomenclator."
}
}
{
"data": {
"frecventa": "anual",
"de_la": 1991,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"frecventa": "anual"
},
"perioade": [
1991,
1992,
1993,
1994,
1995,
1996,
1997,
1998,
1999,
2000,
2001,
2002,
2003,
2004,
2005,
2006,
2007,
2008,
2009,
2010,
2011,
2012,
2013,
2014,
2015,
2016,
2017,
2018,
2019,
2020,
2021,
2022,
2023,
2024
],
"serii": [
{
"dimensiune": "capital",
"flux": "export",
"categorie": "integral_romanesc",
"denumire": "Integral romanesc",
"masura": "numar_firme",
"unitate": "numar firme",
"partener": "total",
"perioade_publicate": 12,
"valori": {
"1991": null,
"1992": null,
"1993": null,
"1994": null,
"1995": null,
"1996": null,
"1997": null,
"1998": null,
"1999": null,
"2000": null,
"2001": null,
"2002": null,
"2003": null,
"2004": null,
"2005": null,
"2006": null,
"2007": null,
"2008": null,
"2009": null,
"2010": null,
"2011": null,
"2012": null,
"2013": "13325",
"2014": "13877",
"2015": "14143",
"2016": "14061",
"2017": "15267",
"2018": "15691",
"2019": "16298",
"2020": "15663",
"2021": "18124",
"2022": "19773",
"2023": "20365",
"2024": "19725"
}
}
]
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — comerţul internaţional pe clasificarea CSCI, moduri de transport şi profilul firmelor exportatoare şi importatoare (TEMPO, familia EXP10x).",
"acoperire": {
"de_la": 1991,
"pana_la": 2025
},
"serii_returnate": 262,
"nota_revizie": "⚠️ Răspunsul poartă amândouă reviziile CSCI (sitc_rev3, csci_rev4). Secţiunile şi-au schimbat conţinutul în 2006: NU se lipesc într-o singură serie.",
"nota_cumulata": "⚠️ `concentrare` e o serie CUMULATĂ: „primele 10 firme\" le include pe primele 5. Nu se adună.",
"nota_necunoscut": "`necunoscut` e o categorie reală — firme pe care sursa nu le poate încadra. Cine o sare pierde o parte din total.",
"nota_lista": "Catalogul complet — dimensiuni, categorii, măsuri şi ani: /financiar/v1/comert-exterior/structura/nomenclator."
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă sau invalid. |
| 403 | feature_indisponibil | financiar.indici nu e în planul curent. |
| 422 | raspuns_prea_mare | Peste 20.000 de celule. Plus dimensiune, flux, măsură, partener, monedă ori revizie în afara listei. frecventa_indisponibila — lunar cerut pe altceva decât CSCI. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "raspuns_prea_mare",
"mesaj": "Peste 20.000 de celule. Plus dimensiune, flux, măsură, partener, monedă ori revizie în afara listei. frecventa_indisponibila — lunar cerut pe altceva decât CSCI.",
"detalii": {
"frecventa": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}