Întreprinderi şi unităţi locale active
Câte întreprinderi şi câte unităţi locale active are fiecare activitate CAEN, pe an, pe clase de
mărime şi — spre deosebire de ruta indicatorilor — până la nivel de judeţ.
Sunt două concepte, nu unul. O întreprindere e unitatea juridică; o unitate locală e sediul în
care ea îşi desfăşoară activitatea. O întreprindere poate avea mai multe unităţi locale, deci
numărul unităţilor e mai mare: în 2024, 724.228 întreprinderi şi 740.671 unităţi locale. tip
alege între ele, iar cifrele lor nu se adună.
Geografia e asimetrică. Unităţile locale au judeţul pe toate nivelurile CAEN; întreprinderile
doar la nivel de secţiune. O cerere care combină teritoriu cu un nivel mai fin pe
tip=intreprinderi primeşte geografie_indisponibila, fiindcă sursa nu publică acea celulă.
Clasele de mărime sunt patru, nu cinci. Aici banda de mijloc e comasată în 10-49, pe când
/financiar/v1/intreprinderi/indicatori are 10-19 şi 20-49 separate. Clasele celor două rute
nu se pun cap la cap.
Cele două clasificări nu se leagă. Rev.1 acoperă 1997–2008, Rev.2 acoperă 2008–2024, iar Rev.1
are un nivel în plus, subsecţiunea. Nu lipim seriile: versiune alege una.
Totalul pe activităţi vine din mai multe tabele. Fiecare tabel al sursei — câte unul pe nivel
CAEN — îşi publică propriul total. Măsurat pe toată seria, cifrele coincid în 51 din 53 de
combinaţii an × tip × clasificare, iar acolo unde coincid le dăm ca o singură serie, cu
niveluri_sursa. ⚠️ În cele două excepţii le lăsăm separate şi le raportăm în
identitati.totaluri_divergente: în 2001, subsecţiunea dă 318.370 întreprinderi faţă de 320.929
la celelalte niveluri, o diferenţă de 2.559; în 1999, secţiunea diferă cu o unitate.
Ierarhia CAEN nu se verifică aici, fiindcă sursa suprimă celulele cu prea puţine firme. Ce se
verifică e clasa de mărime: totalul e suma exactă a celor patru componente în 168.512 din 168.551
de celule; cele 39 de abateri sunt de cel mult 7 unităţi şi cad în ambele direcţii.
Parametri de interogare
intreprinderi (implicit) sau unitati_locale.
intreprinderiunitati_locale
rev2 (implicit, 2008 → prezent) sau rev1 (1997–2008).
rev1rev2
sectiune, subsectiune (doar Rev.1), diviziune, grupa, clasa. Fără caen, toate codurile nivelului; cu caen, rândurile nivelului de sub cod.
sectiunesubsectiunediviziunegrupaclasa
TOTAL.
max 80 car.
tara (implicit), macroregiune, regiune, judet — întoarce toate teritoriile de la acel nivel.
taramacroregiuneregiunejudet
C), diviziune (62), grupă, clasă (6201) — din orice revizie. Se aduce la cel mai fin nivel publicat în versiune (secţiune, subsecţiune Rev.1, diviziune, grupă, clasă); ce s-a folosit e în meta.caen. Cu nivel sub nivelul codului, întoarce rândurile de pe nivel de sub el (caen=C&nivel=diviziune); un nivel deasupra codului e nivel_peste_caen.
ex. Jex. 62
caen — 1, 2 sau 3 — când forma lui e ambiguă (4932 înseamnă altceva în Rev.2 şi în Rev.3). Fără ea, codul se caută întâi în revizia seriei.
123
total (publicat pe fiecare nivel; nivel alege tabelul). Nu se trimite împreună cu caen.
ex. total
total (implicit), 0-9, 10-49, 50-249, 250+, separate prin virgulă.
total0-910-4950-249250+
Cum se comportă
- Numărul de întreprinderi şi de unităţi locale active, pe activitate CAEN, clasă de mărime şi teritoriu, anual din 1997 (Rev.1) şi din 2008 (Rev.2). 3,27 milioane de valori din optsprezece tabele TEMPO din familia
INT101. - Sunt două concepte, nu unul. O întreprindere e unitatea juridică; o unitate locală e sediul în care ea îşi desfăşoară activitatea. O firmă cu trei puncte de lucru e o întreprindere şi trei unităţi locale. În 2024: 724.228 de întreprinderi şi 740.671 de unităţi locale — 1,02 unităţi la o firmă.
tipalege între ele; cifrele lor nu se adună. - E perechea numerică a rutei
/intreprinderi/indicatori. Acolo sunt banii — cifra de afaceri, investiţiile, salariile; aici sunt firmele care îi fac, şi doar aici se coboară la judeţ. - Geografia e asimetrică, şi asta e decizia sursei, nu a noastră. Unităţile locale au teritoriul pe toate cele patru niveluri CAEN; întreprinderile, doar la nivel de secţiune. O cerere care combină
teritoriucu un nivel mai fin petip=intreprinderiprimeştegeografie_indisponibilacu explicaţia, în loc de un răspuns gol. Cele 55 de teritorii sunt cele 41 de judeţe plus Bucureştiul, cele 8 regiuni de dezvoltare, cele 4 macroregiuni şi ţara. - Ce arată datele: în 2024, unităţile locale din activităţi de realizare a soft-ului la comandă (clasa 6201) sunt 6.517 în Bucureşti, 3.442 în Cluj, 1.545 în Iaşi şi 1.441 în Timiş — Clujul are jumătate din Bucureşti, iar Iaşiul şi Timişul, fiecare, un sfert din Cluj.
- ⚠️ Clasele de mărime NU sunt aceleaşi ca la
/intreprinderi/indicatori. Aici sunt patru componente —0-9,10-49,50-249,250+— pe când acolo banda de mijloc e desfăcută în10-19şi20-49. Cifrele celor două rute nu se pun cap la cap pe clase de mărime; pe total, da. - ✅ Clasele de mărime se însumează. Măsurat pe toată proiecţia: totalul e suma exactă a celor patru în 168.512 din 168.551 de celule verificabile. Cele 39 de abateri sunt de cel mult 7 unităţi, aproape toate în 2003 pe unităţi locale Rev.1, şi cad în ambele direcţii — semnătura unei erori de publicare, nu a suprimării statistice, care ar merge într-un singur sens. Identitatea se rulează la fiecare cerere şi se raportează în
identitati. - ⚠️
caen=totale publicat de mai multe tabele deodată, câte unul pe nivel CAEN. Măsurat, cifrele coincid în 51 din 53 de combinaţii an × tip × clasificare; unde coincid, ruta le dă ca o singură serie şi listează înniveluri_sursatabelele care o susţin. În cele două excepţii le lasă separate şi le raportează înidentitati.totaluri_divergente: în 2001, subsecţiunea dă 318.370 de întreprinderi faţă de 320.929 la celelalte niveluri — o diferenţă de 2.559 — iar în 1999 secţiunea diferă cu o unitate. - ⚠️ Ierarhia CAEN nu se verifică aici, din acelaşi motiv ca la ruta indicatorilor: sursa suprimă celulele cu prea puţine firme, ca să nu poată fi identificată una anume, deci suma copiilor cade sub părinte fără ca vreo cifră să fie greşită.
- Cele două clasificări nu se leagă cap la cap. Rev.1 acoperă 1997–2008 cu 13 secţiuni şi un nivel în plus, subsecţiunea (28 de coduri, care în Rev.2 nu mai există); Rev.2 acoperă 2008–2024 cu 18 secţiuni, 82 de diviziuni, 258 de grupe şi 588 de clase.
versiunealege una — ruta nu lipeşte niciodată seriile. - Activitatea se cere ca pe toată platforma.
caenprimeşte orice cod CAEN, de orice nivel şi din orice revizie, iar ruta îl aduce la ce publică seria — urcând la părinte ori traducându-l prin corespondenţa oficială INS;meta.caenspune codul cerut, cel folosit şi dacă a fost urcat ori convertit.gruparee pentru agregatele sursei care nu sunt coduri CAEN.
La ce folosește
- Densitatea unui sector pe judeţe: unde sunt firmele dintr-o activitate şi cât de mari.
- Câte firme mari are o activitate — numărătorul pentru orice medie pe firmă din ruta indicatorilor.
- Evoluţia numărului de firme dintr-un domeniu, ca semnal de intrare sau ieşire din piaţă.
Structura răspunsului
intreprinderi sau unitati_locale — două concepte diferite, niciodată însumate.
total când cifra e totalul general, susţinut de mai multe tabele.
tara, macroregiune, regiune sau judet — nivelurile nu se însumează între ele.
null, nu zero.
data e null, iar aici stă motivul. Proiecţia peste datele INS e goală. Denumirea nu apare în seriile publicate; lista completă vine în răspuns. Ca la celelalte serii.
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
caen: codul cerut, revizia în care s-a citit şi codul pe care l-a folosit ruta. La o listă de coduri, câte un obiect pe cod.
caen_versiune, altfel prima în care există.
02-03).
sectiune, subsectiune, diviziune, grupa, clasa sau agregat.
true când codul a fost tradus dintr-o revizie în alta prin corespondenţa oficială INS.
true când seria nu publică codul cerut şi s-a folosit un nivel superior.
Exemple de răspuns
{
"data": {
"tip": "intreprinderi",
"versiune_caen": "rev2",
"unitate": "numar",
"de_la": 2020,
"pana_la": 2023,
"filtre": {
"nivel": "sectiune",
"nivel_teritoriu": "tara"
},
"ani": [
2020,
2021,
2022,
2023
],
"serii": [
{
"caen": "A",
"nivel": "sectiune",
"denumire": "A Agricultura, silvicultura si pescuit",
"teritoriu": "TOTAL",
"nivel_teritoriu": "tara",
"marime": "total",
"ani_publicati": 4,
"valori": {
"2020": "19995",
"2021": "20580",
"2022": "20706",
"2023": "21552"
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "clasa de mărime `total` = suma celor patru clase (0-9, 10-49, 50-249, 250+)",
"nota_identitate": "Măsurat pe toată proiecţia, identitatea se închide în 168.512 din 168.551 de celule verificabile. Cele 39 de abateri sunt de cel mult 7 unităţi, aproape toate în 2003 pe unităţi locale Rev.1, şi cad în ambele direcţii — semnătura unei erori de publicare, nu a suprimării statistice.",
"nota_marimi": "Aici sunt PATRU componente, nu cinci ca la /financiar/v1/intreprinderi/indicatori: banda de mijloc e comasată în `10-49`. Cifrele celor două rute nu se pun cap la cap pe clase de mărime.",
"nota_total": "Totalul pe activităţi (`caen=total`) e publicat separat de fiecare tabel al sursei, câte unul pe nivel CAEN. Măsurat pe toată seria, cifrele coincid în 51 din 53 de combinaţii an × tip × clasificare; unde coincid le dăm o singură serie, cu `niveluri_sursa`. Excepţiile: în 2001 subsecţiunea dă 318.370 întreprinderi faţă de 320.929 la celelalte niveluri, iar în 1999 secţiunea diferă cu o unitate.",
"verificari": 72,
"inchise": 72,
"abatere_maxima": "0"
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — întreprinderi şi unităţi locale active (TEMPO, familia INT101).",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 19,
"nota_tip": "O întreprindere e unitatea juridică, o unitate locală e sediul în care ea lucrează; o întreprindere poate avea mai multe unităţi locale. Cifrele celor două nu se adună.",
"nota_geografie": "Nivelul cerut are date pe teritorii. Fără `teritoriu` sau `nivel_teritoriu` se întoarce doar ţara.",
"nota_marimi": "Aici sunt PATRU componente, nu cinci ca la /financiar/v1/intreprinderi/indicatori: banda de mijloc e comasată în `10-49`. Cifrele celor două rute nu se pun cap la cap pe clase de mărime.",
"nota_total": "Totalul pe activităţi (`caen=total`) e publicat separat de fiecare tabel al sursei, câte unul pe nivel CAEN. Măsurat pe toată seria, cifrele coincid în 51 din 53 de combinaţii an × tip × clasificare; unde coincid le dăm o singură serie, cu `niveluri_sursa`. Excepţiile: în 2001 subsecţiunea dă 318.370 întreprinderi faţă de 320.929 la celelalte niveluri, iar în 1999 secţiunea diferă cu o unitate.",
"nota_versiune": "Rev.1 acoperă 1997–2008 şi are subsecţiuni; Rev.2 acoperă 2008–2024 şi nu are. Seriile nu se leagă cap la cap.",
"nota_identitate": "Verificat: totalul pe clase de mărime e suma celor patru componente, 72 din 72 verificări în acest răspuns.",
"nota_fereastra": "Fereastra e 30 ani pentru o singură activitate într-un singur teritoriu şi 5 ani când răspunsul acoperă o listă."
}
}
{
"data": {
"tip": "intreprinderi",
"versiune_caen": "rev2",
"unitate": "numar",
"de_la": 2023,
"pana_la": 2023,
"filtre": {
"nivel": "sectiune",
"caen": "J",
"nivel_teritoriu": "judet"
},
"ani": [
2023
],
"serii": [
{
"caen": "J",
"nivel": "sectiune",
"denumire": "J Informatii si comunicatii",
"teritoriu": "Alba",
"nivel_teritoriu": "judet",
"marime": "total",
"ani_publicati": 1,
"valori": {
"2023": "384"
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "clasa de mărime `total` = suma celor patru clase (0-9, 10-49, 50-249, 250+)",
"nota_identitate": "Măsurat pe toată proiecţia, identitatea se închide în 168.512 din 168.551 de celule verificabile. Cele 39 de abateri sunt de cel mult 7 unităţi, aproape toate în 2003 pe unităţi locale Rev.1, şi cad în ambele direcţii — semnătura unei erori de publicare, nu a suprimării statistice.",
"nota_marimi": "Aici sunt PATRU componente, nu cinci ca la /financiar/v1/intreprinderi/indicatori: banda de mijloc e comasată în `10-49`. Cifrele celor două rute nu se pun cap la cap pe clase de mărime.",
"nota_total": "Totalul pe activităţi (`caen=total`) e publicat separat de fiecare tabel al sursei, câte unul pe nivel CAEN. Măsurat pe toată seria, cifrele coincid în 51 din 53 de combinaţii an × tip × clasificare; unde coincid le dăm o singură serie, cu `niveluri_sursa`. Excepţiile: în 2001 subsecţiunea dă 318.370 întreprinderi faţă de 320.929 la celelalte niveluri, iar în 1999 secţiunea diferă cu o unitate.",
"verificari": 10,
"inchise": 10,
"abatere_maxima": "0"
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — întreprinderi şi unităţi locale active (TEMPO, familia INT101).",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 42,
"nota_tip": "O întreprindere e unitatea juridică, o unitate locală e sediul în care ea lucrează; o întreprindere poate avea mai multe unităţi locale. Cifrele celor două nu se adună.",
"nota_geografie": "Nivelul cerut are date pe teritorii. Fără `teritoriu` sau `nivel_teritoriu` se întoarce doar ţara.",
"nota_marimi": "Aici sunt PATRU componente, nu cinci ca la /financiar/v1/intreprinderi/indicatori: banda de mijloc e comasată în `10-49`. Cifrele celor două rute nu se pun cap la cap pe clase de mărime.",
"nota_total": "Totalul pe activităţi (`caen=total`) e publicat separat de fiecare tabel al sursei, câte unul pe nivel CAEN. Măsurat pe toată seria, cifrele coincid în 51 din 53 de combinaţii an × tip × clasificare; unde coincid le dăm o singură serie, cu `niveluri_sursa`. Excepţiile: în 2001 subsecţiunea dă 318.370 întreprinderi faţă de 320.929 la celelalte niveluri, iar în 1999 secţiunea diferă cu o unitate.",
"nota_versiune": "Rev.1 acoperă 1997–2008 şi are subsecţiuni; Rev.2 acoperă 2008–2024 şi nu are. Seriile nu se leagă cap la cap.",
"nota_identitate": "Verificat: totalul pe clase de mărime e suma celor patru componente, 10 din 10 verificări în acest răspuns.",
"nota_fereastra": "Fereastra e 30 ani pentru o singură activitate într-un singur teritoriu şi 5 ani când răspunsul acoperă o listă.",
"caen": {
"cerut": "J",
"versiune_cerut": "Rev.2",
"folosit": "J",
"nivel": "sectiune",
"denumire": "INFORMAŢII ŞI COMUNICAŢII",
"versiune_serie": "Rev.2",
"conversie": false,
"urcat": false
}
}
}
{
"data": {
"tip": "intreprinderi",
"versiune_caen": "rev2",
"unitate": "numar",
"de_la": 2023,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"nivel": "clasa",
"sfera": [
"6201",
"6202",
"6203",
"6209"
],
"nivel_teritoriu": "tara"
},
"ani": [
2023,
2024
],
"serii": [
{
"caen": "6201",
"nivel": "clasa",
"denumire": "6201 Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)",
"marime": "total",
"ani_publicati": 2,
"valori": {
"2023": "19709",
"2024": "22655"
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "clasa de mărime `total` = suma celor patru clase (0-9, 10-49, 50-249, 250+)",
"nota_identitate": "Măsurat pe toată proiecţia, identitatea se închide în 168.512 din 168.551 de celule verificabile. Cele 39 de abateri sunt de cel mult 7 unităţi, aproape toate în 2003 pe unităţi locale Rev.1, şi cad în ambele direcţii — semnătura unei erori de publicare, nu a suprimării statistice.",
"nota_marimi": "Aici sunt PATRU componente, nu cinci ca la /financiar/v1/intreprinderi/indicatori: banda de mijloc e comasată în `10-49`. Cifrele celor două rute nu se pun cap la cap pe clase de mărime.",
"nota_total": "Totalul pe activităţi (`caen=total`) e publicat separat de fiecare tabel al sursei, câte unul pe nivel CAEN. Măsurat pe toată seria, cifrele coincid în 51 din 53 de combinaţii an × tip × clasificare; unde coincid le dăm o singură serie, cu `niveluri_sursa`. Excepţiile: în 2001 subsecţiunea dă 318.370 întreprinderi faţă de 320.929 la celelalte niveluri, iar în 1999 secţiunea diferă cu o unitate.",
"verificari": 8,
"inchise": 8,
"abatere_maxima": "0"
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — întreprinderi şi unităţi locale active (TEMPO, familia INT101).",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 4,
"nota_tip": "O întreprindere e unitatea juridică, o unitate locală e sediul în care ea lucrează; o întreprindere poate avea mai multe unităţi locale. Cifrele celor două nu se adună.",
"nota_geografie": "Sursa publică întreprinderile pe teritorii doar la nivel de secţiune, deci acest răspuns e naţional. Unităţile locale au judeţul pe toate nivelurile.",
"nota_marimi": "Aici sunt PATRU componente, nu cinci ca la /financiar/v1/intreprinderi/indicatori: banda de mijloc e comasată în `10-49`. Cifrele celor două rute nu se pun cap la cap pe clase de mărime.",
"nota_total": "Totalul pe activităţi (`caen=total`) e publicat separat de fiecare tabel al sursei, câte unul pe nivel CAEN. Măsurat pe toată seria, cifrele coincid în 51 din 53 de combinaţii an × tip × clasificare; unde coincid le dăm o singură serie, cu `niveluri_sursa`. Excepţiile: în 2001 subsecţiunea dă 318.370 întreprinderi faţă de 320.929 la celelalte niveluri, iar în 1999 secţiunea diferă cu o unitate.",
"nota_versiune": "Rev.1 acoperă 1997–2008 şi are subsecţiuni; Rev.2 acoperă 2008–2024 şi nu are. Seriile nu se leagă cap la cap.",
"nota_identitate": "Verificat: totalul pe clase de mărime e suma celor patru componente, 8 din 8 verificări în acest răspuns.",
"nota_fereastra": "Fereastra e 30 ani pentru o singură activitate într-un singur teritoriu şi 5 ani când răspunsul acoperă o listă.",
"caen": {
"cerut": "62",
"versiune_cerut": "Rev.2",
"folosit": "62",
"nivel": "diviziune",
"denumire": "Activități de servicii în tehnologia informației",
"versiune_serie": "Rev.2",
"conversie": false,
"urcat": false,
"sfera": [
"6201",
"6202",
"6203",
"6209"
]
}
}
}
{
"data": {
"tip": "intreprinderi",
"versiune_caen": "rev2",
"unitate": "numar",
"de_la": 2024,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"nivel_teritoriu": "tara"
},
"ani": [
2024
],
"serii": [
{
"caen": "01",
"nivel": "diviziune",
"denumire": "01 Agricultura, vanatoare si servicii anexe",
"marime": "total",
"ani_publicati": 1,
"valori": {
"2024": "16472"
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "clasa de mărime `total` = suma celor patru clase (0-9, 10-49, 50-249, 250+)",
"nota_identitate": "Măsurat pe toată proiecţia, identitatea se închide în 168.512 din 168.551 de celule verificabile. Cele 39 de abateri sunt de cel mult 7 unităţi, aproape toate în 2003 pe unităţi locale Rev.1, şi cad în ambele direcţii — semnătura unei erori de publicare, nu a suprimării statistice.",
"nota_marimi": "Aici sunt PATRU componente, nu cinci ca la /financiar/v1/intreprinderi/indicatori: banda de mijloc e comasată în `10-49`. Cifrele celor două rute nu se pun cap la cap pe clase de mărime.",
"nota_total": "Totalul pe activităţi (`caen=total`) e publicat separat de fiecare tabel al sursei, câte unul pe nivel CAEN. Măsurat pe toată seria, cifrele coincid în 51 din 53 de combinaţii an × tip × clasificare; unde coincid le dăm o singură serie, cu `niveluri_sursa`. Excepţiile: în 2001 subsecţiunea dă 318.370 întreprinderi faţă de 320.929 la celelalte niveluri, iar în 1999 secţiunea diferă cu o unitate.",
"verificari": 574,
"inchise": 574,
"abatere_maxima": "0"
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — întreprinderi şi unităţi locale active (TEMPO, familia INT101).",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 943,
"nota_tip": "O întreprindere e unitatea juridică, o unitate locală e sediul în care ea lucrează; o întreprindere poate avea mai multe unităţi locale. Cifrele celor două nu se adună.",
"nota_geografie": "Nivelul cerut are date pe teritorii. Fără `teritoriu` sau `nivel_teritoriu` se întoarce doar ţara.",
"nota_marimi": "Aici sunt PATRU componente, nu cinci ca la /financiar/v1/intreprinderi/indicatori: banda de mijloc e comasată în `10-49`. Cifrele celor două rute nu se pun cap la cap pe clase de mărime.",
"nota_total": "Totalul pe activităţi (`caen=total`) e publicat separat de fiecare tabel al sursei, câte unul pe nivel CAEN. Măsurat pe toată seria, cifrele coincid în 51 din 53 de combinaţii an × tip × clasificare; unde coincid le dăm o singură serie, cu `niveluri_sursa`. Excepţiile: în 2001 subsecţiunea dă 318.370 întreprinderi faţă de 320.929 la celelalte niveluri, iar în 1999 secţiunea diferă cu o unitate.",
"nota_versiune": "Rev.1 acoperă 1997–2008 şi are subsecţiuni; Rev.2 acoperă 2008–2024 şi nu are. Seriile nu se leagă cap la cap.",
"nota_identitate": "Verificat: totalul pe clase de mărime e suma celor patru componente, 574 din 574 verificări în acest răspuns.",
"nota_fereastra": "Fereastra e 30 ani pentru o singură activitate într-un singur teritoriu şi 5 ani când răspunsul acoperă o listă."
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă, invalid, expirat sau revocat. |
| 403 | feature_indisponibil | Planul curent nu include funcţia de care ţine ruta. |
| 404 | caen_nepublicat | Nici codul, nici părinţii lui nu sunt publicaţi în serie; detalii.disponibile dă cheile. grupare_nepublicata — gruparea nu e în serie; răspunsul dă lista. |
| 422 | caen_inexistent | Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. nivel_invalid — subsecţiunea cerută pe Rev.2, unde nivelul nu există. geografie_indisponibila — teritoriu cerut sub nivelul de secţiune pe tip=intreprinderi. caen_invalid — forma codului nu e validă. interval_prea_lung — peste 30 de ani pentru o singură activitate într-un singur teritoriu, ori peste 5 când răspunsul acoperă o listă. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. nivel_peste_caen — nivel e deasupra codului din caen. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "caen_inexistent",
"mesaj": "Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. nivel_invalid — subsecţiunea cerută pe Rev.2, unde nivelul nu există. geografie_indisponibila — teritoriu cerut sub nivelul de secţiune pe tip=intreprinderi. caen_invalid — forma codului nu e validă. interval_prea_lung — peste 30 de ani pentru o singură activitate într-un singur teritoriu, ori peste 5 când răspunsul acoperă o listă. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. nivel_peste_caen — nivel e deasupra codului din caen.",
"detalii": {
"tip": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}