Indicatorii economici ai întreprinderilor
Paisprezece indicatori economici şi financiari — cifra de afaceri, valoarea adăugată brută,
rezultatul brut, investiţiile, exporturile directe, personalul — pe activitate CAEN şi pe clasă
de mărime, anual din 2004. E setul cu care o firmă se poate compara cu sectorul ei.
Două clasificări, cerute separat prin versiune: rev2 (implicit) acoperă 2008-2024, rev1
acoperă 2004-2007. ⚠️ Nu se suprapun şi nu se lipesc — Rev.1 se opreşte exact acolo unde
începe Rev.2, deci nicio egalitate nu poate fi verificată între ele.
CAEN pe patru niveluri în Rev.2: secţiune (16), diviziune (77), grupă (237), clasă (531). În
Rev.1 sunt cinci — se adaugă subsecţiunea (26 de coduri de două litere, ca DD) — iar
secţiunile sunt 12, dintre care una, alte, e un rest agregat fără literă CAEN.
⚠️ Valorile monetare din 2004 sunt publicate în mii lei ROL, aşa cum scrie chiar numele
dimensiunii sursei („Mii lei, lei RON (începând cu 2005)"). Sunt aduse la lei RON cu factorul 0,1;
blocul publicat păstrează valoarea brută şi unitatea sursei.
✅ Clasele de mărime se însumează exact: totalul e suma celor cinci, verificat pe toate
grupurile comparabile, fără nicio excepţie.
⚠️ Ierarhia CAEN nu e o partiţie şi nu se verifică aşa. Sursa suprimă celulele cu prea puţine
întreprinderi, ca să nu poată fi identificată o firmă anume. Măsurat pe 2024, suma copiilor cade
sub părinte în 18 din 208 secţiuni, 77 din 956 diviziuni şi 227 din 2.767 grupe — aproape toate în
aceeaşi direcţie, ceea ce e semnătura suprimării, nu a unei erori. Din acelaşi motiv, un cod poate
lipsi cu totul.
Parametri de interogare
rev2 (implicit, 2008-2024) ori rev1 (2004-2007). O cerere acoperă o singură clasificare.
rev1rev2
sectiune, diviziune, grupa, clasa — plus subsectiune, numai în rev1. Fără caen, tot nivelul; cu caen, rândurile nivelului de sub cod.
sectiunesubsectiunediviziunegrupaclasa
C), diviziune (62), grupă, clasă (6201) — din orice revizie. Se aduce la cel mai fin nivel publicat în versiune; ce s-a folosit e în meta.caen. Cu nivel sub nivelul codului, întoarce rândurile de pe nivel de sub el (caen=C&nivel=diviziune); un nivel deasupra codului e nivel_peste_caen.
ex. C
caen — 1, 2 sau 3 — când forma lui e ambiguă (4932 înseamnă altceva în Rev.2 şi în Rev.3). Fără ea, codul se caută întâi în revizia seriei.
123
alte (secţiunea-rest din Rev.1; cu nivel, rândurile ei de pe acel nivel). Nu se trimite împreună cu caen.
ex. alte
total (implicit), 0-9, 10-19, 20-49, 50-249, 250+.
total0-910-1920-4950-249250+
Cum se comportă
- Paisprezece indicatori economici şi financiari — cifra de afaceri, valoarea adăugată brută la costul factorilor, producţia exerciţiului, excedentul brut de exploatare, rezultatul brut, cheltuielile cu personalul şi cu salariile, investiţiile nete şi brute, exporturile directe, capitalul social, numărul de întreprinderi, de salariaţi şi de persoane ocupate — pe activitate CAEN şi clasă de mărime, anual din 2004, pe două clasificări.
- Două clasificări, cerute separat prin
versiune.rev2(implicit) acoperă 2008-2024 din matriceaINT109C;rev1acoperă 2004-2007 dinINT109A, cu 199.625 de valori. ⚠️ Nu se suprapun şi nu se lipesc: Rev.1 se opreşte exact acolo unde începe Rev.2, aşa că nicio egalitate nu poate fi verificată între ele, iar nomenclatoarele lor sunt diferite. O cerere acoperă o singură versiune. - E setul cu care o firmă se poate compara cu sectorul ei. Combinat cu propriul CAEN şi cu propriul bilanţ, dă poziţia relativă: în 2024, cele 30.329 de firme din diviziunea 62 (servicii IT) au avut 70,58 miliarde lei cifră de afaceri, dar cele 100 de firme cu peste 250 de salariaţi au făcut 29,74 de miliarde, adică 42% — iar media pe firmă urcă de la 0,58 milioane în clasa 0-9 la 297 de milioane în clasa mare.
- În Rev.1 sunt cinci niveluri, nu patru: se adaugă subsecţiunea — 26 de coduri de două litere, ca
DD— pe care Rev.2 a desfiinţat-o. Secţiunile sunt 12, faţă de 16, iar a douăsprezecea,alte, e un rest agregat fără literă CAEN, marcat cueste_rest. - ⚠️ Valorile monetare din 2004 sunt publicate în mii lei ROL — sursa o scrie chiar în numele dimensiunii, „Mii lei, lei RON (începând cu 2005)". Sunt aduse aici la lei RON cu factorul 0,1, iar blocul
publicatpăstrează valoarea brută şi unitatea sursei. Verificat pe cifra de afaceri a industriei prelucrătoare: 137,9 miliarde lei RON în 2004 (după conversie) faţă de 149,5 în 2005 — serie continuă. - CAEN pe patru niveluri în Rev.2: 16 secţiuni, 77 de diviziuni, 237 de grupe, 531 de clase. Codul cerut se aduce la cel mai fin nivel publicat. Fără cod,
niveldă un nivel întreg; cu cod,niveldă rândurile de sub el —caen=C&nivel=diviziunesunt diviziunile industriei prelucrătoare. - ✅ Clasele de mărime se însumează exact. Totalul e suma celor cinci — 0-9, 10-19, 20-49, 50-249 şi 250+ salariaţi — verificat pe 5.646 din 5.646 de grupuri comparabile în 2024 pe Rev.2 şi pe 23.539 din 23.539 pe Rev.1, fără nicio excepţie. Identitatea se rulează la fiecare cerere, dar numai unde sursa publică toate cinci clasele — şi trebuie aşa: excedentul brut şi rezultatul brut se compensează între clase, aşa că o sumă parţială poate depăşi în modul totalul (2005, clasa 2871: totalul e −896, iar cele două clase de mărime publicate (0-9 şi 250+) însumează −1.606.120).
- ⚠️ Ierarhia CAEN NU e o partiţie, şi ruta nu o verifică aşa. Sursa suprimă celulele cu prea puţine întreprinderi, ca să nu poată fi identificată o firmă anume. Măsurat pe 2024, cu direcţia abaterii verificată: suma copiilor cade sub părinte în 18 din 208 secţiuni, 77 din 956 diviziuni şi 227 din 2.767 grupe — aproape toate în aceeaşi direcţie, ceea ce e semnătura suprimării, nu a unei erori. Abaterea maximă e de 45,7 miliarde de lei. Din acelaşi motiv, un cod poate lipsi cu totul, iar un indicator poate lipsi pentru un cod care altfel există.
- ⚠️ Sursa scrie acelaşi cuvânt în două feluri. Rândurile de secţiune au diviziunea marcată
TOTAL, cu majuscule, iar cele mai fine folosescTotal. O comparaţie sensibilă la majuscule ratează tot nivelul de secţiune — 21.087 de valori, adică toate cele şaisprezece secţiuni. Proiecţia le tratează pe amândouă. - Unsprezece indicatori sunt în lei, unul în număr de întreprinderi şi doi în număr de persoane;
serii[].unitateo spune pentru fiecare, ca să nu fie adunate greşit. - Activitatea se cere ca pe toată platforma.
caenprimeşte orice cod CAEN, de orice nivel şi din orice revizie, iar ruta îl aduce la ce publică seria — urcând la părinte ori traducându-l prin corespondenţa oficială INS;meta.caenspune codul cerut, cel folosit şi dacă a fost urcat ori convertit.gruparee pentru agregatele sursei care nu sunt coduri CAEN.
La ce folosește
- Poziţionarea unei firme faţă de media sectorului ei, pe cifră de afaceri sau marjă.
- Structura unui sector pe clase de mărime: câte firme mari duc cât din piaţă.
- Evoluţia investiţiilor sau a exporturilor directe într-o activitate anume.
Structura răspunsului
sectiune, diviziune, grupa sau clasa — plus subsectiune în Rev.1. Nivelurile nu se însumează între ele.
lei, numar sau persoane.
alte din Rev.1, care e un rest agregat, nu o activitate.
data e null, iar aici stă motivul. Proiecţia peste datele INS e goală. Ca la celelalte serii.
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
caen: codul cerut, revizia în care s-a citit şi codul pe care l-a folosit ruta. La o listă de coduri, câte un obiect pe cod.
caen_versiune, altfel prima în care există.
02-03).
sectiune, subsectiune, diviziune, grupa, clasa sau agregat.
true când codul a fost tradus dintr-o revizie în alta prin corespondenţa oficială INS.
true când seria nu publică codul cerut şi s-a folosit un nivel superior.
nivel de sub codul cerut, când caen vine cu un nivel mai fin (caen=C&nivel=diviziune).
Exemple de răspuns
{
"data": {
"de_la": 2020,
"pana_la": 2023,
"filtre": {
"versiune": "rev2",
"indicator": [
"cifra_afaceri"
],
"nivel": "sectiune"
},
"ani": [
2020,
2021,
2022,
2023
],
"serii": [
{
"caen": "B",
"versiune": "rev2",
"nivel": "sectiune",
"sectiune": "B",
"denumire": "B INDUSTRIA EXTRACTIVA",
"indicator": "cifra_afaceri",
"indicator_eticheta": "cifra de afaceri",
"marime": "total",
"unitate": "lei",
"ani_publicati": 4,
"valori": {
"2020": "25397242641",
"2021": "36875876517",
"2022": "26919841531",
"2023": "20182254386"
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "clasa de mărime `total` = suma celor cinci clase",
"nota_clase": "Rulată doar acolo unde sursa publică toate cinci clasele. Verificat pe toată proiecţia: 5.646 din 5.646 de grupuri în 2024 pe Rev.2 şi 23.539 din 23.539 pe Rev.1. Unde o clasă e suprimată, verificarea se sare — şi trebuie sărită: excedentul brut şi rezultatul brut se compensează între clase, aşa că o sumă parţială poate depăşi în modul totalul.",
"nota_ierarhie": "Ierarhia CAEN NU se verifică: sursa suprimă celulele cu prea puţine întreprinderi, ca să nu poată fi identificată o firmă. Măsurat pe 2024, suma copiilor cade sub părinte în 18 din 208 secţiuni, 77 din 956 diviziuni şi 227 din 2.767 grupe — aproape toate în aceeaşi direcţie, ceea ce e semnătura suprimării, nu a unei erori.",
"verificari": 64,
"inchise": 64,
"abatere_maxima": "0"
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — principalii indicatori economici şi financiari ai întreprinderilor (TEMPO, matricea INT109C).",
"versiune": "rev2",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 16,
"coduri_pe_nivel": {
"clasa": 531,
"diviziune": 77,
"grupa": 237,
"sectiune": 16
},
"nota_versiune": "Cererea acoperă o singură clasificare. `rev2` (implicit) merge 2008-2024, `rev1` merge 2004-2007; nu se suprapun şi nu se lipesc, iar nomenclatoarele lor sunt diferite.",
"nota_nivel": "Nivelul CAEN se deduce din forma codului: o literă e secţiune, iar 2, 3 sau 4 cifre sunt diviziunea, grupa şi clasa. În Rev.1, două litere sunt o subsecţiune, iar `alte` e secţiunea-rest. Codul poate fi din orice revizie: se aduce la cel mai fin nivel publicat (`meta.caen`). Cu `nivel` alături, `caen` devine sfera: `caen=C&nivel=diviziune` sunt diviziunile secţiunii C; fără `caen`, `nivel` dă toate codurile nivelului.",
"nota_marime": "Fără `marime`, se întoarce doar clasa `total`. Verificat: totalul e suma exactă a celor cinci clase, 64 din 64 verificări în acest răspuns.",
"nota_suprimare": "Ierarhia CAEN NU se verifică: sursa suprimă celulele cu prea puţine întreprinderi, ca să nu poată fi identificată o firmă. Măsurat pe 2024, suma copiilor cade sub părinte în 18 din 208 secţiuni, 77 din 956 diviziuni şi 227 din 2.767 grupe — aproape toate în aceeaşi direcţie, ceea ce e semnătura suprimării, nu a unei erori.",
"nota_unitati": "Unsprezece indicatori sunt în lei, unul în număr de întreprinderi şi doi în număr de persoane. `serii[].unitate` o spune pentru fiecare."
}
}
{
"data": {
"de_la": 2023,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"versiune": "rev2",
"indicator": [
"cifra_afaceri"
],
"nivel": "diviziune",
"sfera": [
"10",
"11",
"12",
"13",
"14",
"15",
"16",
"17",
"18",
"19",
"20",
"21",
"22",
"23",
"24",
"25",
"26",
"27",
"28",
"29",
"30",
"31",
"32",
"33"
]
},
"ani": [
2023,
2024
],
"serii": [
{
"caen": "10",
"versiune": "rev2",
"nivel": "diviziune",
"sectiune": "C",
"denumire": "10 Industria alimentara",
"indicator": "cifra_afaceri",
"indicator_eticheta": "cifra de afaceri",
"marime": "total",
"unitate": "lei",
"ani_publicati": 2,
"valori": {
"2023": "76162300485",
"2024": "81339778948"
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "clasa de mărime `total` = suma celor cinci clase",
"nota_clase": "Rulată doar acolo unde sursa publică toate cinci clasele. Verificat pe toată proiecţia: 5.646 din 5.646 de grupuri în 2024 pe Rev.2 şi 23.539 din 23.539 pe Rev.1. Unde o clasă e suprimată, verificarea se sare — şi trebuie sărită: excedentul brut şi rezultatul brut se compensează între clase, aşa că o sumă parţială poate depăşi în modul totalul.",
"nota_ierarhie": "Ierarhia CAEN NU se verifică: sursa suprimă celulele cu prea puţine întreprinderi, ca să nu poată fi identificată o firmă. Măsurat pe 2024, suma copiilor cade sub părinte în 18 din 208 secţiuni, 77 din 956 diviziuni şi 227 din 2.767 grupe — aproape toate în aceeaşi direcţie, ceea ce e semnătura suprimării, nu a unei erori.",
"verificari": 48,
"inchise": 48,
"abatere_maxima": "0"
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — principalii indicatori economici şi financiari ai întreprinderilor (TEMPO, matricea INT109C).",
"versiune": "rev2",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 24,
"coduri_pe_nivel": {
"clasa": 531,
"diviziune": 77,
"grupa": 237,
"sectiune": 16
},
"nota_versiune": "Cererea acoperă o singură clasificare. `rev2` (implicit) merge 2008-2024, `rev1` merge 2004-2007; nu se suprapun şi nu se lipesc, iar nomenclatoarele lor sunt diferite.",
"nota_nivel": "Nivelul CAEN se deduce din forma codului: o literă e secţiune, iar 2, 3 sau 4 cifre sunt diviziunea, grupa şi clasa. În Rev.1, două litere sunt o subsecţiune, iar `alte` e secţiunea-rest. Codul poate fi din orice revizie: se aduce la cel mai fin nivel publicat (`meta.caen`). Cu `nivel` alături, `caen` devine sfera: `caen=C&nivel=diviziune` sunt diviziunile secţiunii C; fără `caen`, `nivel` dă toate codurile nivelului.",
"nota_marime": "Fără `marime`, se întoarce doar clasa `total`. Verificat: totalul e suma exactă a celor cinci clase, 48 din 48 verificări în acest răspuns.",
"nota_suprimare": "Ierarhia CAEN NU se verifică: sursa suprimă celulele cu prea puţine întreprinderi, ca să nu poată fi identificată o firmă. Măsurat pe 2024, suma copiilor cade sub părinte în 18 din 208 secţiuni, 77 din 956 diviziuni şi 227 din 2.767 grupe — aproape toate în aceeaşi direcţie, ceea ce e semnătura suprimării, nu a unei erori.",
"nota_unitati": "Unsprezece indicatori sunt în lei, unul în număr de întreprinderi şi doi în număr de persoane. `serii[].unitate` o spune pentru fiecare.",
"caen": {
"cerut": "C",
"versiune_cerut": "Rev.2",
"folosit": "C",
"nivel": "sectiune",
"denumire": "INDUSTRIA PRELUCRĂTOARE",
"versiune_serie": "Rev.2",
"conversie": false,
"urcat": false,
"sfera": [
"10",
"11",
"12",
"13",
"14",
"15",
"16",
"17",
"18",
"19",
"20",
"21",
"22",
"23",
"24",
"25",
"26",
"27",
"28",
"29",
"30",
"31",
"32",
"33"
]
}
}
}
{
"data": {
"de_la": 2024,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"versiune": "rev2",
"indicator": [
"cifra_afaceri"
],
"marime": [
"total"
]
},
"ani": [
2024
],
"serii": [
{
"caen": "05",
"versiune": "rev2",
"nivel": "diviziune",
"sectiune": "B",
"denumire": "05 Extractia carbunelui superior si inferior",
"indicator": "cifra_afaceri",
"indicator_eticheta": "cifra de afaceri",
"marime": "total",
"unitate": "lei",
"ani_publicati": 1,
"valori": {
"2024": "110870468"
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "clasa de mărime `total` = suma celor cinci clase",
"nota_clase": "Rulată doar acolo unde sursa publică toate cinci clasele. Verificat pe toată proiecţia: 5.646 din 5.646 de grupuri în 2024 pe Rev.2 şi 23.539 din 23.539 pe Rev.1. Unde o clasă e suprimată, verificarea se sare — şi trebuie sărită: excedentul brut şi rezultatul brut se compensează între clase, aşa că o sumă parţială poate depăşi în modul totalul.",
"nota_ierarhie": "Ierarhia CAEN NU se verifică: sursa suprimă celulele cu prea puţine întreprinderi, ca să nu poată fi identificată o firmă. Măsurat pe 2024, suma copiilor cade sub părinte în 18 din 208 secţiuni, 77 din 956 diviziuni şi 227 din 2.767 grupe — aproape toate în aceeaşi direcţie, ceea ce e semnătura suprimării, nu a unei erori.",
"verificari": 858,
"inchise": 858,
"abatere_maxima": "0"
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — principalii indicatori economici şi financiari ai întreprinderilor (TEMPO, matricea INT109C).",
"versiune": "rev2",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 858,
"coduri_pe_nivel": {
"clasa": 531,
"diviziune": 77,
"grupa": 237,
"sectiune": 16
},
"nota_versiune": "Cererea acoperă o singură clasificare. `rev2` (implicit) merge 2008-2024, `rev1` merge 2004-2007; nu se suprapun şi nu se lipesc, iar nomenclatoarele lor sunt diferite.",
"nota_nivel": "Nivelul CAEN se deduce din forma codului: o literă e secţiune, iar 2, 3 sau 4 cifre sunt diviziunea, grupa şi clasa. În Rev.1, două litere sunt o subsecţiune, iar `alte` e secţiunea-rest. Codul poate fi din orice revizie: se aduce la cel mai fin nivel publicat (`meta.caen`). Cu `nivel` alături, `caen` devine sfera: `caen=C&nivel=diviziune` sunt diviziunile secţiunii C; fără `caen`, `nivel` dă toate codurile nivelului.",
"nota_marime": "Fără `marime`, se întoarce doar clasa `total`. Verificat: totalul e suma exactă a celor cinci clase, 858 din 858 verificări în acest răspuns.",
"nota_suprimare": "Ierarhia CAEN NU se verifică: sursa suprimă celulele cu prea puţine întreprinderi, ca să nu poată fi identificată o firmă. Măsurat pe 2024, suma copiilor cade sub părinte în 18 din 208 secţiuni, 77 din 956 diviziuni şi 227 din 2.767 grupe — aproape toate în aceeaşi direcţie, ceea ce e semnătura suprimării, nu a unei erori.",
"nota_unitati": "Unsprezece indicatori sunt în lei, unul în număr de întreprinderi şi doi în număr de persoane. `serii[].unitate` o spune pentru fiecare."
}
}
{
"data": {
"de_la": 2004,
"pana_la": 2007,
"filtre": {
"versiune": "rev1",
"caen": "alte",
"nivel": "sectiune"
},
"ani": [
2004,
2005,
2006,
2007
],
"serii": [
{
"caen": "alte",
"versiune": "rev1",
"nivel": "sectiune",
"sectiune": "alte",
"este_rest": true,
"denumire": "Alte activitati ale economiei nationale",
"indicator": "capital_social",
"indicator_eticheta": "capital social la 31 decembrie",
"marime": "total",
"unitate": "lei",
"ani_publicati": 4,
"valori": {
"2004": "464860101.7",
"2005": "377770238",
"2006": "789795297",
"2007": "1157141638"
},
"publicat": {
"2004": {
"valoare": "4648601017",
"unitate": "Mii lei",
"factor": "0.1"
}
}
}
],
"identitati": {
"identitate": "clasa de mărime `total` = suma celor cinci clase",
"nota_clase": "Rulată doar acolo unde sursa publică toate cinci clasele. Verificat pe toată proiecţia: 5.646 din 5.646 de grupuri în 2024 pe Rev.2 şi 23.539 din 23.539 pe Rev.1. Unde o clasă e suprimată, verificarea se sare — şi trebuie sărită: excedentul brut şi rezultatul brut se compensează între clase, aşa că o sumă parţială poate depăşi în modul totalul.",
"nota_ierarhie": "Ierarhia CAEN NU se verifică: sursa suprimă celulele cu prea puţine întreprinderi, ca să nu poată fi identificată o firmă. Măsurat pe 2024, suma copiilor cade sub părinte în 18 din 208 secţiuni, 77 din 956 diviziuni şi 227 din 2.767 grupe — aproape toate în aceeaşi direcţie, ceea ce e semnătura suprimării, nu a unei erori.",
"verificari": 56,
"inchise": 56,
"abatere_maxima": "0"
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — principalii indicatori economici şi financiari ai întreprinderilor (TEMPO, matricea INT109A).",
"versiune": "rev1",
"acoperire": {
"de_la": 2004,
"pana_la": 2007
},
"serii_returnate": 14,
"coduri_pe_nivel": {
"clasa": 467,
"diviziune": 51,
"grupa": 200,
"sectiune": 12,
"subsectiune": 26
},
"nota_versiune": "Cererea acoperă o singură clasificare. `rev2` (implicit) merge 2008-2024, `rev1` merge 2004-2007; nu se suprapun şi nu se lipesc, iar nomenclatoarele lor sunt diferite.",
"nota_denominare": "⚠️ Anul 2004 e publicat de sursă în mii lei ROL; conversia la lei RON foloseşte factorul 0,1, iar valoarea brută rămâne în `publicat` pe fiecare serie.",
"nota_nivel": "Nivelul CAEN se deduce din forma codului: o literă e secţiune, iar 2, 3 sau 4 cifre sunt diviziunea, grupa şi clasa. În Rev.1, două litere sunt o subsecţiune, iar `alte` e secţiunea-rest. Codul poate fi din orice revizie: se aduce la cel mai fin nivel publicat (`meta.caen`). Cu `nivel` alături, `caen` devine sfera: `caen=C&nivel=diviziune` sunt diviziunile secţiunii C; fără `caen`, `nivel` dă toate codurile nivelului.",
"nota_marime": "Fără `marime`, se întoarce doar clasa `total`. Verificat: totalul e suma exactă a celor cinci clase, 56 din 56 verificări în acest răspuns.",
"nota_suprimare": "Ierarhia CAEN NU se verifică: sursa suprimă celulele cu prea puţine întreprinderi, ca să nu poată fi identificată o firmă. Măsurat pe 2024, suma copiilor cade sub părinte în 18 din 208 secţiuni, 77 din 956 diviziuni şi 227 din 2.767 grupe — aproape toate în aceeaşi direcţie, ceea ce e semnătura suprimării, nu a unei erori.",
"nota_unitati": "Unsprezece indicatori sunt în lei, unul în număr de întreprinderi şi doi în număr de persoane. `serii[].unitate` o spune pentru fiecare."
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă, invalid, expirat sau revocat. |
| 403 | feature_indisponibil | Planul curent nu include funcţia de care ţine ruta. |
| 404 | caen_nepublicat | Nici codul, nici părinţii lui nu sunt publicaţi în serie; detalii.disponibile dă cheile. grupare_nepublicata — gruparea nu e în serie; răspunsul dă lista. |
| 422 | caen_inexistent | Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. caen_invalid — forma codului nu se potriveşte clasificării cerute (subsecţiunile şi alte există numai în rev1). Plus indicator, mărime, nivel ori versiune în afara listei, an în afara intervalului, sau interval_prea_lung peste 30 de ani. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. nivel_peste_caen — nivel e deasupra codului din caen. nivel_in_alta_versiune — subsectiune cerut pe rev2. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "caen_inexistent",
"mesaj": "Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. caen_invalid — forma codului nu se potriveşte clasificării cerute (subsecţiunile şi alte există numai în rev1). Plus indicator, mărime, nivel ori versiune în afara listei, an în afara intervalului, sau interval_prea_lung peste 30 de ani. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. nivel_peste_caen — nivel e deasupra codului din caen. nivel_in_alta_versiune — subsectiune cerut pe rev2.",
"detalii": {
"versiune": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}