Ancheta întreprinderilor nou create
Cine face firmele noi, cum le face, cu ce greutăţi şi ce se alege de ele după un an — anual din
1995 până în 2024, 30 de ani, pe cele opt regiuni de dezvoltare plus total.
Douăzeci şi şase de caracteristici, între care vârsta, sexul, nivelul de instruire şi categoria
socio-profesională anterioară a fondatorului — dimensiuni care nu apar nicăieri altundeva în
platformă — plus metoda de creare, numărul de sedii, mediul de rezidenţă, greutăţile întâmpinate şi
starea firmei la un an de la înfiinţare.
⚠️ Nu toate caracteristicile sunt distribuţii. Cele două despre greutăţi au răspuns multiplu:
o firmă raportează mai multe deodată, aşa că procentele depăşesc 100 — în medie 207 şi 249 pe
regiune şi an. Şase caracteristici sunt indicatori de context şi n-au deloc categorii.
Parametri de interogare
tara ori regiune.
tararegiune
total.
ex. bucuresti_ilfovex. total
Cum se comportă
- Ancheta întreprinderilor active nou create — 15.412 valori, anual din 1995 până în 2024, 30 de ani, din matricile TEMPO
INT111C-INT111Y. Douăzeci şi şase de caracteristici × până la şase categorii × cele opt regiuni de dezvoltare plus total. - Aici e omul din spatele firmei. Vârsta, sexul, nivelul de instruire şi categoria socio-profesională anterioară a fondatorului sunt dimensiuni care nu apar nicăieri altundeva în platformă. În 2024, pe ţară: 58,6% dintre fondatori sunt bărbaţi şi 41,4% femei; 62,2% au studii liceale sau universitare, 31,1% gimnaziale, 6,3% vocaţionale şi 0,4% primare; cel mai numeros grup de vârstă e 30-39 de ani, cu 34,9%, urmat de 40-44 (18,1%) şi de cei sub 30 de ani (15,2%).
- Restul caracteristicilor acoperă felul firmei — metoda de creare (
creare pură,privatizare sau divizare, alte), tipul unităţii, clasa de mărime, numărul de sedii şi de activităţi, locul de desfăşurare, mediul de rezidenţă, sectorul — greutăţile întâmpinate, şi starea la un an de la înfiinţare: în 2024, 82,4% erau încă active, 16,7% inactive şi 0,9% desfiinţate. - ⚠️ Două caracteristici NU sunt distribuţii, sunt cu răspuns multiplu. O firmă raportează mai multe greutăţi deodată, aşa că procentele depăşesc 100: dificultăţile legate de ofertă însumează în medie 207% pe regiune şi an (între 115,5 şi 358,8), cele legate de cerere 249,1% (între 123,7 şi 354). Seriile poartă
raspuns_multiplu, iar identitatea sumei la 100 nu se rulează pe ele — altfel ar apărea 444 de eşecuri false. - ⚠️ Unitatea de măsură declarată de sursă e greşită pe una dintre matrici.
INT111E(„Numărul mediu de angajaţi") scrie „Procente" pe toate cele 666 de celule, dar valorile sunt persoane pe firmă (1,0-10,7) —angajati_pe_tip_unitatepoartă de aceeanumar persoane.INT111Cîşi declară corect unităţile rând cu rând (număr, procente, euro); doar PIB-ul la paritatea puterii de cumpărare e scris tot „EURO". Cele patru rânduri ale ei sunt despărţite în caracteristici distincte —numar_nou_create(5.257-167.910 firme),rata_creare(1,4-43,3%),pib_pe_locuitor_euro(1.487-18.558) şipib_pe_locuitor_ppp(5.050-30.800) —, fiecare cu unitatea ei reală. - ⚠️ Şase caracteristici n-au deloc categorii — sunt indicatori de context, o singură serie pe regiune: cele patru de mai sus, plus ponderea forţei de muncă din firme cu capital străin şi ponderea firmelor care investesc în primul an.
- ✅ Restul se închid la 100: 222 din 222 pe tipul unităţii, clasa de mărime, numărul de sedii, mediul de rezidenţă, vârsta şi sexul fondatorului, nivelul de instruire, categoria socio-profesională şi starea la un an; 221/222 pe metoda de creare şi pe sectoare; 217/222 pe ponderea angajaţilor pe clase de mărime. Identitatea se rulează doar când răspunsul poartă toate categoriile — o distribuţie filtrată n-are cum să dea 100.
- ⚠️
tip_regiuneare regiunea drept categorie, nu drept teritoriu: matricea contrastează Bucureşti-Ilfov cu restul ţării — 21,2% faţă de 78,8% în 2024 — şi se închide la 100. Ca să nu apară un pseudo-teritoriu „Alte regiuni" în clasamente, seria e ancorată petotal. - Regiunile folosesc aceleaşi coduri ca
teritoriu_coddin/financiar/v1/pib/judeteşi/financiar/v1/conturi-regionale.
La ce folosește
- Profilul antreprenorului român şi cum s-a schimbat în 30 de ani.
- Diferenţa dintre regiuni la vârsta şi instruirea fondatorilor.
- Câte firme noi mai sunt în viaţă după un an, pe regiuni.
- Ce greutăţi raportează firmele tinere — şi cum s-au schimbat în timp.
Structura răspunsului
data e null, iar aici stă motivul. Proiecţia peste datele INS e goală. Lista e la /intreprinderi/nou-create/caracteristici. Combinaţia n-are serii; atenţie, şase caracteristici n-au categorii. Ca la celelalte serii.
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
Exemple de răspuns
{
"data": {
"de_la": 1995,
"pana_la": 2024,
"filtre": [],
"ani": [
1995,
1996,
1997,
1998,
1999,
2000,
2001,
2002,
2003,
2004,
2005,
2006,
2007,
2008,
2009,
2010,
2011,
2012,
2013,
2014,
2015,
2016,
2017,
2018,
2019,
2020,
2021,
2022,
2023,
2024
],
"serii": [
{
"caracteristica": "angajati_pe_clasa_marime",
"denumire_caracteristica": "Ponderea angajaţilor, pe clasa de mărime",
"categorie": "0_salariati",
"denumire_categorie": "0 salariati",
"masura": "pondere",
"unitate": "procente",
"regiune": "bucuresti_ilfov",
"denumire_regiune": "Regiunea BUCURESTI - ILFOV",
"nivel_teritoriu": "regiune",
"ani_publicati": 24,
"valori": {
"1995": null,
"1996": null,
"1997": null,
"1998": null,
"1999": null,
"2000": null,
"2001": "2.8",
"2002": "13",
"2003": "12",
"2004": "13.5",
"2005": "5.4",
"2006": "11.7",
"2007": "16.2",
"2008": "18.4",
"2009": "36.5",
"2010": "26.3",
"2011": "17.6",
"2012": "36.3",
"2013": "43.8",
"2014": "27.7",
"2015": "22.6",
"2016": "16.9",
"2017": "9.6",
"2018": "28.9",
"2019": "30.5",
"2020": "28.1",
"2021": "22.3",
"2022": "28.6",
"2023": "27",
"2024": "61.2"
}
}
],
"identitati": {
"toleranta": "1",
"distributie": {
"identitate": "suma categoriilor unei caracteristici = 100",
"nota": "Rulată doar pe caracteristicile care sunt distribuţii şi numai când răspunsul poartă toate categoriile — o distribuţie filtrată n-are cum să dea 100. Verificat pe toată proiecţia: 222 din 222 pe cele mai multe, 221/222 pe metoda de creare şi pe sectoare, 217/222 pe ponderea angajaţilor.",
"verificari": 3580,
"inchise": 3574,
"unde": {
"an": 2009,
"serie": "angajati_pe_clasa_marime|centru",
"suma": "0.00"
}
},
"raspuns_multiplu": {
"caracteristici": [
"dificultati_cerere",
"dificultati_oferta"
],
"nota": "Nu sunt distribuţii: o firmă raportează mai multe greutăţi deodată, aşa că procentele depăşesc 100. Identitatea nu se rulează pe ele.",
"sume_reale": {
"dificultati_oferta": {
"minim": "115.5",
"medie": "207.0",
"maxim": "358.8"
},
"dificultati_cerere": {
"minim": "123.7",
"medie": "249.1",
"maxim": "354.0"
}
}
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — ancheta întreprinderilor active nou create (TEMPO, matricile INT111C-INT111Y).",
"acoperire": {
"de_la": 1995,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 625,
"nota_unitati": "Răspunsul poartă mai multe unităţi (procente, numar persoane, numar intreprinderi, euro pe locuitor, PPP pe locuitor): caracteristicile nu se compară direct între ele.",
"nota_multiplu": "Nu sunt distribuţii: o firmă raportează mai multe greutăţi deodată, aşa că procentele depăşesc 100. Identitatea nu se rulează pe ele.",
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: categoriile însumează 100 în 3574 din 3580 celule.",
"nota_demografie": "Câte firme se nasc şi câte mor, în cifre absolute: /financiar/v1/intreprinderi/demografie. Câte supravieţuiesc, pe cohorte: /financiar/v1/intreprinderi/supravietuire."
}
}
{
"data": {
"de_la": 1995,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"nivel_teritoriu": "tara"
},
"ani": [
1995,
1996,
1997,
1998,
1999,
2000,
2001,
2002,
2003,
2004,
2005,
2006,
2007,
2008,
2009,
2010,
2011,
2012,
2013,
2014,
2015,
2016,
2017,
2018,
2019,
2020,
2021,
2022,
2023,
2024
],
"serii": [
{
"caracteristica": "angajati_pe_clasa_marime",
"denumire_caracteristica": "Ponderea angajaţilor, pe clasa de mărime",
"categorie": "0_salariati",
"denumire_categorie": "0 salariati",
"masura": "pondere",
"unitate": "procente",
"regiune": "total",
"denumire_regiune": "TOTAL",
"nivel_teritoriu": "tara",
"ani_publicati": 30,
"valori": {
"1995": "28.2",
"1996": "24.3",
"1997": "25.9",
"1998": "27.4",
"1999": "22.8",
"2000": "29.3",
"2001": "10.5",
"2002": "21.6",
"2003": "22.8",
"2004": "21.2",
"2005": "17.6",
"2006": "14.4",
"2007": "22.8",
"2008": "29",
"2009": "39.3",
"2010": "28.2",
"2011": "21.3",
"2012": "26.5",
"2013": "33.9",
"2014": "24.1",
"2015": "25.7",
"2016": "25.2",
"2017": "22.7",
"2018": "30.9",
"2019": "27.2",
"2020": "35",
"2021": "30.9",
"2022": "30.8",
"2023": "34.1",
"2024": "52.5"
}
}
],
"identitati": {
"toleranta": "1",
"distributie": {
"identitate": "suma categoriilor unei caracteristici = 100",
"nota": "Rulată doar pe caracteristicile care sunt distribuţii şi numai când răspunsul poartă toate categoriile — o distribuţie filtrată n-are cum să dea 100. Verificat pe toată proiecţia: 222 din 222 pe cele mai multe, 221/222 pe metoda de creare şi pe sectoare, 217/222 pe ponderea angajaţilor.",
"verificari": 510,
"inchise": 510
},
"raspuns_multiplu": {
"caracteristici": [
"dificultati_cerere",
"dificultati_oferta"
],
"nota": "Nu sunt distribuţii: o firmă raportează mai multe greutăţi deodată, aşa că procentele depăşesc 100. Identitatea nu se rulează pe ele.",
"sume_reale": {
"dificultati_oferta": {
"minim": "115.5",
"medie": "207.0",
"maxim": "358.8"
},
"dificultati_cerere": {
"minim": "123.7",
"medie": "249.1",
"maxim": "354.0"
}
}
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — ancheta întreprinderilor active nou create (TEMPO, matricile INT111C-INT111Y).",
"acoperire": {
"de_la": 1995,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 73,
"nota_unitati": "Răspunsul poartă mai multe unităţi (procente, numar persoane, numar intreprinderi, euro pe locuitor, PPP pe locuitor): caracteristicile nu se compară direct între ele.",
"nota_multiplu": "Nu sunt distribuţii: o firmă raportează mai multe greutăţi deodată, aşa că procentele depăşesc 100. Identitatea nu se rulează pe ele.",
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: categoriile însumează 100 în 510 din 510 celule.",
"nota_demografie": "Câte firme se nasc şi câte mor, în cifre absolute: /financiar/v1/intreprinderi/demografie. Câte supravieţuiesc, pe cohorte: /financiar/v1/intreprinderi/supravietuire."
}
}
{
"data": {
"de_la": 2024,
"pana_la": 2024,
"filtre": [],
"ani": [
2024
],
"serii": [
{
"caracteristica": "angajati_pe_clasa_marime",
"denumire_caracteristica": "Ponderea angajaţilor, pe clasa de mărime",
"categorie": "0_salariati",
"denumire_categorie": "0 salariati",
"masura": "pondere",
"unitate": "procente",
"regiune": "bucuresti_ilfov",
"denumire_regiune": "Regiunea BUCURESTI - ILFOV",
"nivel_teritoriu": "regiune",
"ani_publicati": 1,
"valori": {
"2024": "61.2"
}
}
],
"identitati": {
"toleranta": "1",
"distributie": {
"identitate": "suma categoriilor unei caracteristici = 100",
"nota": "Rulată doar pe caracteristicile care sunt distribuţii şi numai când răspunsul poartă toate categoriile — o distribuţie filtrată n-are cum să dea 100. Verificat pe toată proiecţia: 222 din 222 pe cele mai multe, 221/222 pe metoda de creare şi pe sectoare, 217/222 pe ponderea angajaţilor.",
"verificari": 145,
"inchise": 145
},
"raspuns_multiplu": {
"caracteristici": [
"dificultati_cerere",
"dificultati_oferta"
],
"nota": "Nu sunt distribuţii: o firmă raportează mai multe greutăţi deodată, aşa că procentele depăşesc 100. Identitatea nu se rulează pe ele.",
"sume_reale": {
"dificultati_oferta": {
"minim": "115.5",
"medie": "207.0",
"maxim": "358.8"
},
"dificultati_cerere": {
"minim": "123.7",
"medie": "249.1",
"maxim": "354.0"
}
}
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — ancheta întreprinderilor active nou create (TEMPO, matricile INT111C-INT111Y).",
"acoperire": {
"de_la": 1995,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 625,
"nota_unitati": "Răspunsul poartă mai multe unităţi (procente, numar persoane, numar intreprinderi, euro pe locuitor, PPP pe locuitor): caracteristicile nu se compară direct între ele.",
"nota_multiplu": "Nu sunt distribuţii: o firmă raportează mai multe greutăţi deodată, aşa că procentele depăşesc 100. Identitatea nu se rulează pe ele.",
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: categoriile însumează 100 în 145 din 145 celule.",
"nota_demografie": "Câte firme se nasc şi câte mor, în cifre absolute: /financiar/v1/intreprinderi/demografie. Câte supravieţuiesc, pe cohorte: /financiar/v1/intreprinderi/supravietuire."
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă sau invalid. |
| 403 | feature_indisponibil | financiar.indici nu e în planul curent. |
| 422 | raspuns_prea_mare | Peste 20.000 de celule. Plus caracteristică, categorie, regiune, nivel ori an în afara formei aşteptate. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "raspuns_prea_mare",
"mesaj": "Peste 20.000 de celule. Plus caracteristică, categorie, regiune, nivel ori an în afara formei aşteptate.",
"detalii": {
"nivel_teritoriu": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}