Bilanţul instituţiilor nebancare
Activele şi pasivele bilanţiere ale IFN-urilor, pe categorii de creditare — trimestrial din 2008,
73 de trimestre, în mii de lei.
Şase din cele douăsprezece categorii n-au nicio valoare. Creditele ipotecare, factoringul,
scontarea, forfetarea, finanţarea tranzacţiilor comerciale şi alte forme de finanţare sunt publicate
ca şablon gol: sursa anunţă categoriile din lege şi le completează pe cele în care există
instituţii. Se întorc marcate se_publica: false, nu omise tăcut.
Categoriile nu se verifică drept identitate — dar nu se suprapun. Suma activelor pe categoriile
publicate e SUB registrul general în toate trimestrele: cu toate cele cinci categorii publicate
lipsesc 51.906,6–132.358,1 mii lei (0,16–0,37%), iar când lipsesc categorii golul urcă la 2,5%.
O suprapunere ar da o sumă PESTE total. Golul nu e rotunjire, deci nu se verifică drept identitate.
Ce se verifică sunt identităţile din interiorul fiecărei categorii: activul din credite, depozite
plasate şi alte active; pasivul din capital, împrumuturi primite şi alte pasive; şi egalitatea celor
două laturi. Toate se închid, pe toate categoriile cu date.
IFN-urile raportează trimestrial, iar perioadele poartă data_referinta la sfârşit de trimestru.
Parametri de interogare
L leasing, CC credite de consum, T registrul general. Lista completă, cu cele goale marcate, e în data.categorii.
ex. Tex. CC
activ sau pasiv.
activpasiv
YYYY-Tn sau YYYY-MM.
ex. 2024-06-15
YYYY-Tn sau YYYY-MM.
ex. 2024-06-15ex. 2024-06-30
Cum se comportă
- Activele şi pasivele bilanţiere ale instituţiilor financiare nebancare, pe categorii de creditare — trimestrial din 2008-T1, 73 de trimestre, în mii de lei. Douăsprezece categorii × opt poziţii.
- Şase din cele douăsprezece categorii n-au nicio valoare — creditele ipotecare, factoringul, scontarea, forfetarea, finanţarea tranzacţiilor comerciale şi alte forme de finanţare. Nu lipsesc date: sursa anunţă categoriile din lege şi le completează pe cele în care există instituţii. Se întorc marcate
se_publica: false, cu poziţiile lor la zero trimestre publicate — nu omise tăcut, ca cine construieşte tabelul după lege să nu se întrebe unde sunt. - Suma categoriilor nu se verifică drept identitate — dar categoriile nu se suprapun. Măsurat: suma activelor pe categoriile publicate e sub registrul general în toate trimestrele. În cele 21 de trimestre cu toate cele cinci categorii publicate lipsesc 51.906,6–132.358,1 mii lei (0,16–0,37%); în trimestrele cu categorii nepublicate golul urcă la circa 2,5%. O suprapunere ar da o sumă peste total. Golul nu e rotunjire, deci o verificare pe suma categoriilor ar fi raportat o eroare pe date corecte.
- Ce se verifică sunt identităţile din interiorul fiecărei categorii: activul din credite acordate, depozite plasate şi alte active; pasivul din capital şi rezerve, împrumuturi primite şi alte pasive; şi egalitatea celor două laturi. Toate cele 18 se închid, pe 951 de verificări.
- Acoperirea diferă mult între categoriile publicate: registrul general şi activităţile multiple au toate cele 73 de trimestre, leasingul 72, creditele de consum 58, garanţiile 52, iar microcreditarea doar 21.
- Perioadele poartă
data_referintala sfârşit de trimestru — sunt solduri, ca la celelalte serii trimestriale ale sursei. - Creditele acordate de aceleaşi instituţii, defalcate pe sectoare instituţionale, sunt la
/credite-depozite?creditor=ifn.
La ce folosește
- Cât cântăresc societăţile de leasing în bilanţul IFN.
- Capitalul propriu faţă de împrumuturile primite, pe categorii.
- Evoluţia creditării nebancare de consum din 2008 încoace.
Structura răspunsului
se_publica pentru fiecare categorie.
serie_inexistenta (sursa nu publică deloc componenta), nepublicata_in_fereastra (există, dar nu în intervalul ăsta) sau fara_perioada_completa (componentele există, dar nu simultan în nicio perioadă). Numărul verificat se schimbă cu fereastra, iar aici scrie de ce.
data e null, iar aici stă motivul. Nu există valori în bază. Intervalul se suprapune peste acoperire (2008-T1 → prezent) dar n-are valori; in_afara_acoperirii când e în întregime în afara ei.
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
Exemple de răspuns
{
"data": {
"de_la": "2008-T1",
"pana_la": "2026-T1",
"unitate": "mii RON",
"filtre": [],
"perioade": [
{
"trimestru": "2008-T1",
"data_referinta": "2008-03-31",
"luna_sursa": "2008-01"
}
],
"categorii": {
"T": {
"eticheta": "Registru general",
"se_publica": true
},
"CC": {
"eticheta": "Credite de consum",
"se_publica": true
},
"CI": {
"eticheta": "Credite ipotecare şi/sau imobiliare",
"se_publica": false
},
"MC": {
"eticheta": "Microcreditare",
"se_publica": true
},
"COM": {
"eticheta": "Finanţarea tranzacţiilor comerciale",
"se_publica": false
},
"FC": {
"eticheta": "Factoring",
"se_publica": false
},
"S": {
"eticheta": "Scontare",
"se_publica": false
},
"FR": {
"eticheta": "Forfetare",
"se_publica": false
},
"L": {
"eticheta": "Leasing financiar",
"se_publica": true
},
"G": {
"eticheta": "Emitere de garanţii şi asumare de angajamente, inclusiv garantarea creditului",
"se_publica": true
},
"XC": {
"eticheta": "Alte forme de finanţare de natura creditului",
"se_publica": false
},
"XXC": {
"eticheta": "Activităţi multiple de creditare",
"se_publica": true
}
},
"pozitii": [
{
"cod": "IFNBT_T_A",
"categorie": "T",
"categorie_eticheta": "Registru general",
"pozitie": "A",
"latura": "activ",
"eticheta": "total activ",
"unitate": "mii lei",
"trimestre_publicate": 73,
"valori": {
"2008-T1": "34249419.2",
"2008-T2": "37246787.6",
"2008-T3": "40834701.6",
"2008-T4": "44503127.9",
"2009-T1": "44112363.9",
"2009-T2": "42757832.8",
"2009-T3": "41357841.4",
"2009-T4": "40613005.7",
"2010-T1": "37331591.7",
"2010-T2": "38321162.6",
"2010-T3": "36237400.5",
"2010-T4": "36105810.4",
"2011-T1": "33399174.9",
"2011-T2": "33966514.0",
"2011-T3": "33776469.6",
"2011-T4": "33601189.0",
"2012-T1": "33064110.2",
"2012-T2": "33403398.0",
"2012-T3": "33910633.4",
"2012-T4": "33157312.7",
"2013-T1": "32970131.6",
"2013-T2": "32885939.7",
"2013-T3": "32721899.4",
"2013-T4": "32626009.4",
"2014-T1": "32439773.4",
"2014-T2": "31599264.4",
"2014-T3": "31108813.6",
"2014-T4": "30868752.6",
"2015-T1": "30457220.9",
"2015-T2": "30869351.9",
"2015-T3": "30978078.1",
"2015-T4": "31029583.9",
"2016-T1": "31364205.4",
"2016-T2": "33039239.8",
"2016-T3": "33241487.0",
"2016-T4": "33160547.0",
"2017-T1": "33980546.4",
"2017-T2": "35075696.6",
"2017-T3": "35657192.5",
"2017-T4": "36715849.4",
"2018-T1": "36196467.5",
"2018-T2": "38159853.6",
"2018-T3": "39112098.3",
"2018-T4": "39644925.6",
"2019-T1": "40556887.4",
"2019-T2": "41798692.8",
"2019-T3": "43286950.2",
"2019-T4": "44245630.5",
"2020-T1": "44178934.3",
"2020-T2": "44361475.9",
"2020-T3": "44471738.9",
"2020-T4": "44071580.4",
"2021-T1": "44830435.1",
"2021-T2": "46478135.5",
"2021-T3": "47221784.7",
"2021-T4": "47434930.4",
"2022-T1": "48738218.2",
"2022-T2": "50979210.1",
"2022-T3": "52181807.0",
"2022-T4": "54329529.6",
"2023-T1": "55853799.8",
"2023-T2": "58619022.4",
"2023-T3": "61401824.5",
"2023-T4": "63523151.4",
"2024-T1": "65392089.4",
"2024-T2": "68453754.8",
"2024-T3": "68979776.8",
"2024-T4": "71297624.9",
"2025-T1": "72554947.9",
"2025-T2": "76872552.7",
"2025-T3": "79409952.4",
"2025-T4": "80802521.6",
"2026-T1": "81673824.3"
}
}
],
"identitati": {
"nota": "Se verifică doar identităţile din interiorul fiecărei categorii. Suma categoriilor nu e verificată drept identitate: e mereu SUB registrul general (0,16–0,37% când toate categoriile sunt publicate, până la 2,5% când lipsesc categorii), deci nu se suprapun, dar golul nu e rotunjire.",
"identitati_declarate": 18,
"identitati": 18,
"identitati_inchise": 18,
"identitati_neverificate": 0,
"verificari": 951,
"verificari_inchise": 951,
"detalii": [
{
"categorie": "T",
"identitate": "total activ = suma componentelor",
"toleranta": "0.2000",
"trimestre_verificate": 73,
"trimestre_inchise": 73,
"abatere_maxima": "0.1"
}
],
"neverificate": []
}
},
"meta": {
"sursa": "BNR — instituţii financiare nebancare, activele şi pasivele bilanţiere (clasa 962).",
"acoperire": {
"de_la": "2008-T1",
"pana_la": "2026-T1"
},
"trimestre": 73,
"categorii_totale": 12,
"categorii_cu_date": 6,
"pozitii_totale": 96,
"pozitii_returnate": 96,
"nota_categorii": "6 din cele 12 categorii n-au nicio valoare: sursa anunţă categoriile din lege şi le completează pe cele în care există instituţii. Se întorc marcate `se_publica: false`, nu omise.",
"nota_suprapunere": "Categoriile nu se verifică drept identitate, dar nici nu se suprapun: suma activelor pe categoriile publicate e SUB registrul general în toate trimestrele. Când toate cele cinci categorii cu date sunt publicate, lipsesc 51.906,6–132.358,1 mii lei (0,16–0,37% din registru); în trimestrele cu categorii nepublicate golul urcă la circa 2,5%. O suprapunere ar da o sumă peste total. Golul nu e rotunjire, aşa că suma categoriilor nu e tratată ca identitate.",
"nota_identitati": "18 din 18 identităţi se închid pe toate trimestrele lor, pe 951 verificări. Se verifică activul, pasivul şi egalitatea celor două laturi, în fiecare categorie.",
"nota_frecventa": "IFN-urile raportează trimestrial. `data_referinta` e sfârşitul trimestrului, nu luna din etichetă.",
"nota_credite": "Creditele lor pe sectoare instituţionale sunt la /financiar/v1/credite-depozite?creditor=ifn.",
"nota_null": "`null` într-un trimestru înseamnă că poziţia n-a fost publicată atunci, nu zero."
}
}
{
"data": {
"de_la": "2024-T2",
"pana_la": "2026-T1",
"unitate": "mii RON",
"filtre": [],
"perioade": [
{
"trimestru": "2024-T2",
"data_referinta": "2024-06-30",
"luna_sursa": "2024-04"
}
],
"categorii": {
"T": {
"eticheta": "Registru general",
"se_publica": true
},
"CC": {
"eticheta": "Credite de consum",
"se_publica": true
},
"CI": {
"eticheta": "Credite ipotecare şi/sau imobiliare",
"se_publica": false
},
"MC": {
"eticheta": "Microcreditare",
"se_publica": true
},
"COM": {
"eticheta": "Finanţarea tranzacţiilor comerciale",
"se_publica": false
},
"FC": {
"eticheta": "Factoring",
"se_publica": false
},
"S": {
"eticheta": "Scontare",
"se_publica": false
},
"FR": {
"eticheta": "Forfetare",
"se_publica": false
},
"L": {
"eticheta": "Leasing financiar",
"se_publica": true
},
"G": {
"eticheta": "Emitere de garanţii şi asumare de angajamente, inclusiv garantarea creditului",
"se_publica": true
},
"XC": {
"eticheta": "Alte forme de finanţare de natura creditului",
"se_publica": false
},
"XXC": {
"eticheta": "Activităţi multiple de creditare",
"se_publica": true
}
},
"pozitii": [
{
"cod": "IFNBT_T_A",
"categorie": "T",
"categorie_eticheta": "Registru general",
"pozitie": "A",
"latura": "activ",
"eticheta": "total activ",
"unitate": "mii lei",
"trimestre_publicate": 8,
"valori": {
"2024-T2": "68453754.8",
"2024-T3": "68979776.8",
"2024-T4": "71297624.9",
"2025-T1": "72554947.9",
"2025-T2": "76872552.7",
"2025-T3": "79409952.4",
"2025-T4": "80802521.6",
"2026-T1": "81673824.3"
}
}
],
"identitati": {
"nota": "Se verifică doar identităţile din interiorul fiecărei categorii. Suma categoriilor nu e verificată drept identitate: e mereu SUB registrul general (0,16–0,37% când toate categoriile sunt publicate, până la 2,5% când lipsesc categorii), deci nu se suprapun, dar golul nu e rotunjire.",
"identitati_declarate": 18,
"identitati": 11,
"identitati_inchise": 11,
"identitati_neverificate": 7,
"verificari": 80,
"verificari_inchise": 80,
"detalii": [
{
"categorie": "T",
"identitate": "total activ = suma componentelor",
"toleranta": "0.2000",
"trimestre_verificate": 8,
"trimestre_inchise": 8,
"abatere_maxima": "0.1"
}
],
"neverificate": [
{
"categorie": "CC",
"identitate": "total pasiv = suma componentelor",
"motiv": "nepublicata_in_fereastra",
"explicatie": "Componentele există, dar n-au nicio valoare în intervalul cerut. Un interval care le acoperă permite verificarea.",
"serii_fara_valori_in_fereastra": [
"IFNBT_CC_PI"
]
}
]
}
},
"meta": {
"sursa": "BNR — instituţii financiare nebancare, activele şi pasivele bilanţiere (clasa 962).",
"acoperire": {
"de_la": "2008-T1",
"pana_la": "2026-T1"
},
"trimestre": 8,
"categorii_totale": 12,
"categorii_cu_date": 6,
"pozitii_totale": 96,
"pozitii_returnate": 96,
"nota_categorii": "6 din cele 12 categorii n-au nicio valoare: sursa anunţă categoriile din lege şi le completează pe cele în care există instituţii. Se întorc marcate `se_publica: false`, nu omise.",
"nota_suprapunere": "Categoriile nu se verifică drept identitate, dar nici nu se suprapun: suma activelor pe categoriile publicate e SUB registrul general în toate trimestrele. Când toate cele cinci categorii cu date sunt publicate, lipsesc 51.906,6–132.358,1 mii lei (0,16–0,37% din registru); în trimestrele cu categorii nepublicate golul urcă la circa 2,5%. O suprapunere ar da o sumă peste total. Golul nu e rotunjire, aşa că suma categoriilor nu e tratată ca identitate.",
"nota_identitati": "11 din 11 identităţi se închid pe toate trimestrele lor, pe 80 verificări. Se verifică activul, pasivul şi egalitatea celor două laturi, în fiecare categorie.",
"nota_frecventa": "IFN-urile raportează trimestrial. `data_referinta` e sfârşitul trimestrului, nu luna din etichetă.",
"nota_credite": "Creditele lor pe sectoare instituţionale sunt la /financiar/v1/credite-depozite?creditor=ifn.",
"nota_null": "`null` într-un trimestru înseamnă că poziţia n-a fost publicată atunci, nu zero."
}
}
{
"data": {
"de_la": "2008-T1",
"pana_la": "2024-T2",
"unitate": "mii RON",
"filtre": [],
"perioade": [
{
"trimestru": "2008-T1",
"data_referinta": "2008-03-31",
"luna_sursa": "2008-01"
}
],
"categorii": {
"T": {
"eticheta": "Registru general",
"se_publica": true
},
"CC": {
"eticheta": "Credite de consum",
"se_publica": true
},
"CI": {
"eticheta": "Credite ipotecare şi/sau imobiliare",
"se_publica": false
},
"MC": {
"eticheta": "Microcreditare",
"se_publica": true
},
"COM": {
"eticheta": "Finanţarea tranzacţiilor comerciale",
"se_publica": false
},
"FC": {
"eticheta": "Factoring",
"se_publica": false
},
"S": {
"eticheta": "Scontare",
"se_publica": false
},
"FR": {
"eticheta": "Forfetare",
"se_publica": false
},
"L": {
"eticheta": "Leasing financiar",
"se_publica": true
},
"G": {
"eticheta": "Emitere de garanţii şi asumare de angajamente, inclusiv garantarea creditului",
"se_publica": true
},
"XC": {
"eticheta": "Alte forme de finanţare de natura creditului",
"se_publica": false
},
"XXC": {
"eticheta": "Activităţi multiple de creditare",
"se_publica": true
}
},
"pozitii": [
{
"cod": "IFNBT_T_A",
"categorie": "T",
"categorie_eticheta": "Registru general",
"pozitie": "A",
"latura": "activ",
"eticheta": "total activ",
"unitate": "mii lei",
"trimestre_publicate": 66,
"valori": {
"2008-T1": "34249419.2",
"2008-T2": "37246787.6",
"2008-T3": "40834701.6",
"2008-T4": "44503127.9",
"2009-T1": "44112363.9",
"2009-T2": "42757832.8",
"2009-T3": "41357841.4",
"2009-T4": "40613005.7",
"2010-T1": "37331591.7",
"2010-T2": "38321162.6",
"2010-T3": "36237400.5",
"2010-T4": "36105810.4",
"2011-T1": "33399174.9",
"2011-T2": "33966514.0",
"2011-T3": "33776469.6",
"2011-T4": "33601189.0",
"2012-T1": "33064110.2",
"2012-T2": "33403398.0",
"2012-T3": "33910633.4",
"2012-T4": "33157312.7",
"2013-T1": "32970131.6",
"2013-T2": "32885939.7",
"2013-T3": "32721899.4",
"2013-T4": "32626009.4",
"2014-T1": "32439773.4",
"2014-T2": "31599264.4",
"2014-T3": "31108813.6",
"2014-T4": "30868752.6",
"2015-T1": "30457220.9",
"2015-T2": "30869351.9",
"2015-T3": "30978078.1",
"2015-T4": "31029583.9",
"2016-T1": "31364205.4",
"2016-T2": "33039239.8",
"2016-T3": "33241487.0",
"2016-T4": "33160547.0",
"2017-T1": "33980546.4",
"2017-T2": "35075696.6",
"2017-T3": "35657192.5",
"2017-T4": "36715849.4",
"2018-T1": "36196467.5",
"2018-T2": "38159853.6",
"2018-T3": "39112098.3",
"2018-T4": "39644925.6",
"2019-T1": "40556887.4",
"2019-T2": "41798692.8",
"2019-T3": "43286950.2",
"2019-T4": "44245630.5",
"2020-T1": "44178934.3",
"2020-T2": "44361475.9",
"2020-T3": "44471738.9",
"2020-T4": "44071580.4",
"2021-T1": "44830435.1",
"2021-T2": "46478135.5",
"2021-T3": "47221784.7",
"2021-T4": "47434930.4",
"2022-T1": "48738218.2",
"2022-T2": "50979210.1",
"2022-T3": "52181807.0",
"2022-T4": "54329529.6",
"2023-T1": "55853799.8",
"2023-T2": "58619022.4",
"2023-T3": "61401824.5",
"2023-T4": "63523151.4",
"2024-T1": "65392089.4",
"2024-T2": "68453754.8"
}
}
],
"identitati": {
"nota": "Se verifică doar identităţile din interiorul fiecărei categorii. Suma categoriilor nu e verificată drept identitate: e mereu SUB registrul general (0,16–0,37% când toate categoriile sunt publicate, până la 2,5% când lipsesc categorii), deci nu se suprapun, dar golul nu e rotunjire.",
"identitati_declarate": 18,
"identitati": 18,
"identitati_inchise": 18,
"identitati_neverificate": 0,
"verificari": 882,
"verificari_inchise": 882,
"detalii": [
{
"categorie": "T",
"identitate": "total activ = suma componentelor",
"toleranta": "0.2000",
"trimestre_verificate": 66,
"trimestre_inchise": 66,
"abatere_maxima": "0.1"
}
],
"neverificate": []
}
},
"meta": {
"sursa": "BNR — instituţii financiare nebancare, activele şi pasivele bilanţiere (clasa 962).",
"acoperire": {
"de_la": "2008-T1",
"pana_la": "2026-T1"
},
"trimestre": 66,
"categorii_totale": 12,
"categorii_cu_date": 6,
"pozitii_totale": 96,
"pozitii_returnate": 96,
"nota_categorii": "6 din cele 12 categorii n-au nicio valoare: sursa anunţă categoriile din lege şi le completează pe cele în care există instituţii. Se întorc marcate `se_publica: false`, nu omise.",
"nota_suprapunere": "Categoriile nu se verifică drept identitate, dar nici nu se suprapun: suma activelor pe categoriile publicate e SUB registrul general în toate trimestrele. Când toate cele cinci categorii cu date sunt publicate, lipsesc 51.906,6–132.358,1 mii lei (0,16–0,37% din registru); în trimestrele cu categorii nepublicate golul urcă la circa 2,5%. O suprapunere ar da o sumă peste total. Golul nu e rotunjire, aşa că suma categoriilor nu e tratată ca identitate.",
"nota_identitati": "18 din 18 identităţi se închid pe toate trimestrele lor, pe 882 verificări. Se verifică activul, pasivul şi egalitatea celor două laturi, în fiecare categorie.",
"nota_frecventa": "IFN-urile raportează trimestrial. `data_referinta` e sfârşitul trimestrului, nu luna din etichetă.",
"nota_credite": "Creditele lor pe sectoare instituţionale sunt la /financiar/v1/credite-depozite?creditor=ifn.",
"nota_null": "`null` într-un trimestru înseamnă că poziţia n-a fost publicată atunci, nu zero."
}
}
{
"data": {
"de_la": "2024-T2",
"pana_la": "2024-T2",
"unitate": "mii RON",
"filtre": [],
"perioade": [
{
"trimestru": "2024-T2",
"data_referinta": "2024-06-30",
"luna_sursa": "2024-04"
}
],
"categorii": {
"T": {
"eticheta": "Registru general",
"se_publica": true
},
"CC": {
"eticheta": "Credite de consum",
"se_publica": true
},
"CI": {
"eticheta": "Credite ipotecare şi/sau imobiliare",
"se_publica": false
},
"MC": {
"eticheta": "Microcreditare",
"se_publica": true
},
"COM": {
"eticheta": "Finanţarea tranzacţiilor comerciale",
"se_publica": false
},
"FC": {
"eticheta": "Factoring",
"se_publica": false
},
"S": {
"eticheta": "Scontare",
"se_publica": false
},
"FR": {
"eticheta": "Forfetare",
"se_publica": false
},
"L": {
"eticheta": "Leasing financiar",
"se_publica": true
},
"G": {
"eticheta": "Emitere de garanţii şi asumare de angajamente, inclusiv garantarea creditului",
"se_publica": true
},
"XC": {
"eticheta": "Alte forme de finanţare de natura creditului",
"se_publica": false
},
"XXC": {
"eticheta": "Activităţi multiple de creditare",
"se_publica": true
}
},
"pozitii": [
{
"cod": "IFNBT_T_A",
"categorie": "T",
"categorie_eticheta": "Registru general",
"pozitie": "A",
"latura": "activ",
"eticheta": "total activ",
"unitate": "mii lei",
"trimestre_publicate": 1,
"valori": {
"2024-T2": "68453754.8"
}
}
],
"identitati": {
"nota": "Se verifică doar identităţile din interiorul fiecărei categorii. Suma categoriilor nu e verificată drept identitate: e mereu SUB registrul general (0,16–0,37% când toate categoriile sunt publicate, până la 2,5% când lipsesc categorii), deci nu se suprapun, dar golul nu e rotunjire.",
"identitati_declarate": 18,
"identitati": 11,
"identitati_inchise": 11,
"identitati_neverificate": 7,
"verificari": 11,
"verificari_inchise": 11,
"detalii": [
{
"categorie": "T",
"identitate": "total activ = suma componentelor",
"toleranta": "0.2000",
"trimestre_verificate": 1,
"trimestre_inchise": 1,
"abatere_maxima": "0.0"
}
],
"neverificate": [
{
"categorie": "CC",
"identitate": "total pasiv = suma componentelor",
"motiv": "nepublicata_in_fereastra",
"explicatie": "Componentele există, dar n-au nicio valoare în intervalul cerut. Un interval care le acoperă permite verificarea.",
"serii_fara_valori_in_fereastra": [
"IFNBT_CC_PI"
]
}
]
}
},
"meta": {
"sursa": "BNR — instituţii financiare nebancare, activele şi pasivele bilanţiere (clasa 962).",
"acoperire": {
"de_la": "2008-T1",
"pana_la": "2026-T1"
},
"trimestre": 1,
"categorii_totale": 12,
"categorii_cu_date": 6,
"pozitii_totale": 96,
"pozitii_returnate": 96,
"nota_categorii": "6 din cele 12 categorii n-au nicio valoare: sursa anunţă categoriile din lege şi le completează pe cele în care există instituţii. Se întorc marcate `se_publica: false`, nu omise.",
"nota_suprapunere": "Categoriile nu se verifică drept identitate, dar nici nu se suprapun: suma activelor pe categoriile publicate e SUB registrul general în toate trimestrele. Când toate cele cinci categorii cu date sunt publicate, lipsesc 51.906,6–132.358,1 mii lei (0,16–0,37% din registru); în trimestrele cu categorii nepublicate golul urcă la circa 2,5%. O suprapunere ar da o sumă peste total. Golul nu e rotunjire, aşa că suma categoriilor nu e tratată ca identitate.",
"nota_identitati": "11 din 11 identităţi se închid pe toate trimestrele lor, pe 11 verificări. Se verifică activul, pasivul şi egalitatea celor două laturi, în fiecare categorie.",
"nota_frecventa": "IFN-urile raportează trimestrial. `data_referinta` e sfârşitul trimestrului, nu luna din etichetă.",
"nota_credite": "Creditele lor pe sectoare instituţionale sunt la /financiar/v1/credite-depozite?creditor=ifn.",
"nota_null": "`null` într-un trimestru înseamnă că poziţia n-a fost publicată atunci, nu zero."
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă, invalid, expirat sau revocat. |
| 403 | feature_indisponibil | Planul curent nu include funcţia de care ţine ruta. |
| 422 | validare | interval_prea_lung peste 90 de trimestre, latură în afara listei, sau categorie scrisă altfel decât ca litere. categorie_necunoscuta — răspunsul dă lista. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "validare",
"mesaj": "interval_prea_lung peste 90 de trimestre, latură în afara listei, sau categorie scrisă altfel decât ca litere. categorie_necunoscuta — răspunsul dă lista.",
"detalii": {
"categorie": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}