Remiteri personale
Banii trimişi de românii care lucrează în străinătate şi, în sens invers, de străinii care lucrează
în România — trimestrial din 2013, cu primii zece parteneri pe fiecare sens. În ultimul trimestru:
încasări 1.858,8 milioane euro, plăţi 683,3.
Ţările nu însumează totalul. Sunt primii zece parteneri, nu o partiţie: măsurat pe toate
trimestrele, acoperă între 84,0% şi 91,6% din încasări, dar numai între 52,1% şi 80,3% din plăţi.
De aceea nu sunt prezentate ca ierarhie sumativă, iar identitati.acoperire_tari dă procentul
măsurat perioadă cu perioadă — altfel cineva adună zece cifre crezând că are totalul.
Ţările partenere diferă după sens: Belgia şi Austria doar la încasări, Nepal şi Republica
Moldova doar la plăţi, opt comune.
Remunerarea netă de aici nu e remunerarea salariaţilor din balanţa de plăţi — e 40,5–48,1% din ea
pe încasări şi 32,7–42,8% pe plăţi, fiindcă e netă, după taxe şi cheltuielile de trai în străinătate.
În ultimul trimestru: 509,2 faţă de 1.080.
Compunerea total = transferuri + remunerare e scrisă explicit, fiindcă nici prefixul codului,
nici calea din denumire nu o dau corect, şi se verifică la fiecare cerere pe agregate şi pe fiecare
ţară.
Parametri de interogare
incasari (bani intraţi în România) sau plati (bani ieşiţi). Fără el, amândouă.
incasariplati
YYYY-Tn sau YYYY-MM. O lună se rotunjeşte la trimestrul care o conţine.
ex. 2024-06-15
YYYY-Tn sau YYYY-MM.
ex. 2024-06-15
Cum se comportă
- Banii trimişi de românii care lucrează în străinătate şi, în sens invers, de străinii care lucrează în România — trimestrial din 2013-T1, 66 de serii. În 2026-T1: încasări 1.858,8 milioane euro, plăţi 683,3.
- Ţările nu însumează totalul. Sunt primii zece parteneri pe fiecare sens, nu o partiţie. Măsurat pe toate trimestrele, acoperă între 84,0% şi 91,6% din încasări, dar numai între 52,1% şi 80,3% din plăţi — pe plăţi lipseşte până la 47,9% din total. De aceea nu sunt prezentate ca ierarhie sumativă şi nu se verifică prin sume — s-ar raporta o abatere care nu e o eroare. În loc de asta,
identitati.acoperire_taridă procentul măsurat, trimestru cu trimestru, ca nimeni să nu adune zece cifre crezând că obţine totalul. - Ţările partenere diferă după sens: Belgia şi Austria apar doar la încasări, Nepal şi Republica Moldova doar la plăţi, opt sunt comune. Nu e o scăpare a sursei — cine trimite bani din România nu trimite în aceleaşi ţări din care vin. O cerere de ţară pe sensul greşit primeşte 404, cu ambele liste.
- Compunerea
total = transferuri ale lucrătorilor + remunerarea netăe scrisă explicit, fiindcă nici codul, nici denumirea nu o dau corect. După prefixul codului,REMT_ITRar fi copilul luiREMT_IT, darREMT_IRSi-ar fi frate — un arbore incoerent. După denumire, toate trei sunt fraţi sub „Încasări", adică totalul stă lângă propriile componente. Sumele au decis. Se verifică la fiecare cerere, pe agregate şi pe fiecare ţară: 1.166 de verificări, toate se închid. - Toleranţa de 0,1 e dedusă din abateri, fiindcă tipul coloanei minte.
scale()raportează şase zecimale pentru toate cele 3.498 de valori, deci precizia reală nu se poate citi din el. Distribuţia abaterilor o arată fără dubiu: −0,1 în 10,5% din cazuri, 0 în 75,2%, +0,1 în 14,2%, şi nimic altceva. Sunt cifre publicate cu o zecimală. - Remunerarea netă de aici nu e remunerarea salariaţilor din balanţa de plăţi. E 40,5–48,1% din ea pe încasări şi 32,7–42,8% pe plăţi — în 2026-T1, 509,2 faţă de 1.080 — fiindcă e netă, după taxe şi cheltuielile de trai în străinătate. Fără nota asta, cele două rute par să se contrazică la dublu.
- Cele două serii
REMT_IşiREMT_Psunt antete fără valori, cu unitatea*; nu apar în răspuns.
La ce folosește
- Cât trimit acasă românii din diaspora, pe ţări şi în timp.
- Cine sunt lucrătorii străini din România, după banii trimişi în ţara lor.
- Remiterile faţă de investiţiile străine directe, ca surse de valută.
Structura răspunsului
incasari sau plati.
total, transferuri_lucratori sau remunerare_neta.
null la agregat.
data e null, iar aici stă motivul. Nu există valori de remiteri în bază. Intervalul e în afara acoperirii (2013-T1 → prezent).
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
Exemple de răspuns
{
"data": {
"de_la": "2013-T1",
"pana_la": "2026-T2",
"unitate": "milioane EUR",
"filtre": [],
"perioade": [
"2013-T1",
"2013-T2",
"2013-T3",
"2013-T4",
"2014-T1",
"2014-T2",
"2014-T3",
"2014-T4",
"2015-T1",
"2015-T2",
"2015-T3",
"2015-T4",
"2016-T1",
"2016-T2",
"2016-T3",
"2016-T4",
"2017-T1",
"2017-T2",
"2017-T3",
"2017-T4",
"2018-T1",
"2018-T2",
"2018-T3",
"2018-T4",
"2019-T1",
"2019-T2",
"2019-T3",
"2019-T4",
"2020-T1",
"2020-T2",
"2020-T3",
"2020-T4",
"2021-T1",
"2021-T2",
"2021-T3",
"2021-T4",
"2022-T1",
"2022-T2",
"2022-T3",
"2022-T4",
"2023-T1",
"2023-T2",
"2023-T3",
"2023-T4",
"2024-T1",
"2024-T2",
"2024-T3",
"2024-T4",
"2025-T1",
"2025-T2",
"2025-T3",
"2025-T4",
"2026-T1",
"2026-T2"
],
"pozitii": [
{
"cod": "REMT_IT",
"sens": "incasari",
"indicator": "total",
"tara": null,
"eticheta": "Total remiteri personale",
"unitate": "milioane EUR",
"trimestre_publicate": 54,
"valori": {
"2013-T1": "626.9",
"2013-T2": "662.4",
"2013-T3": "756.9",
"2013-T4": "672.4",
"2014-T1": "674.2",
"2014-T2": "681.9",
"2014-T3": "695.4",
"2014-T4": "733.4",
"2015-T1": "722.8",
"2015-T2": "899.5",
"2015-T3": "828.4",
"2015-T4": "868.0",
"2016-T1": "770.9",
"2016-T2": "923.0",
"2016-T3": "1076.1",
"2016-T4": "914.1",
"2017-T1": "783.3",
"2017-T2": "1117.8",
"2017-T3": "1059.1",
"2017-T4": "1104.0",
"2018-T1": "911.4",
"2018-T2": "1114.8",
"2018-T3": "1118.1",
"2018-T4": "1079.1",
"2019-T1": "1088.5",
"2019-T2": "1342.8",
"2019-T3": "1384.3",
"2019-T4": "1463.1",
"2020-T1": "1084.5",
"2020-T2": "1022.9",
"2020-T3": "1401.9",
"2020-T4": "1359.8",
"2021-T1": "1280.6",
"2021-T2": "1504.1",
"2021-T3": "1550.0",
"2021-T4": "1287.5",
"2022-T1": "1368.4",
"2022-T2": "1560.8",
"2022-T3": "1707.9",
"2022-T4": "1521.7",
"2023-T1": "1416.2",
"2023-T2": "1666.8",
"2023-T3": "1632.3",
"2023-T4": "1951.2",
"2024-T1": "1555.5",
"2024-T2": "1741.9",
"2024-T3": "1804.0",
"2024-T4": "1659.7",
"2025-T1": "1570.4",
"2025-T2": "1767.8",
"2025-T3": "1909.3",
"2025-T4": "1786.0",
"2026-T1": "1969.0",
"2026-T2": "2281.6"
}
}
],
"identitati": {
"compunere": {
"identitate": "total = transferuri ale lucrătorilor + remunerarea netă a salariaţilor",
"serii_verificate": 22,
"verificari": 1188,
"verificari_inchise": 1188,
"abatere_maxima": "0.1",
"toleranta": "0.1",
"nota": "Compunerea e scrisă explicit: nici prefixul codului, nici calea din denumire nu o dau corect."
},
"acoperire_tari": {
"nota": "Ţările sunt primii parteneri, nu o partiţie a totalului. Suma lor e mai mică decât totalul, iar pe plăţi diferenţa trece de 45%.",
"pe_sens": {
"incasari": {
"tari": [
"GB",
"DE",
"IT",
"ES",
"US",
"FR",
"NL",
"BE",
"AT",
"IE"
],
"procent_pe_trimestru": {
"2013-T1": "87.1",
"2013-T2": "87.6",
"2013-T3": "88.8",
"2013-T4": "88.6",
"2014-T1": "89.1",
"2014-T2": "88.2",
"2014-T3": "88.3",
"2014-T4": "88.3",
"2015-T1": "86.9",
"2015-T2": "90.7",
"2015-T3": "91.1",
"2015-T4": "90.2",
"2016-T1": "86.8",
"2016-T2": "87.9",
"2016-T3": "88.7",
"2016-T4": "87.5",
"2017-T1": "84.9",
"2017-T2": "86.8",
"2017-T3": "87.0",
"2017-T4": "88.7",
"2018-T1": "88.2",
"2018-T2": "89.1",
"2018-T3": "90.1",
"2018-T4": "89.1",
"2019-T1": "88.6",
"2019-T2": "89.0",
"2019-T3": "89.7",
"2019-T4": "88.8",
"2020-T1": "86.9",
"2020-T2": "90.0",
"2020-T3": "89.0",
"2020-T4": "88.8",
"2021-T1": "89.1",
"2021-T2": "88.4",
"2021-T3": "89.6",
"2021-T4": "86.5",
"2022-T1": "91.6",
"2022-T2": "90.1",
"2022-T3": "89.4",
"2022-T4": "90.1",
"2023-T1": "91.2",
"2023-T2": "91.2",
"2023-T3": "87.1",
"2023-T4": "88.7",
"2024-T1": "88.0",
"2024-T2": "88.3",
"2024-T3": "87.5",
"2024-T4": "87.8",
"2025-T1": "88.6",
"2025-T2": "86.4",
"2025-T3": "86.3",
"2025-T4": "88.0",
"2026-T1": "84.6",
"2026-T2": "84.4"
},
"minim": "84.4",
"maxim": "91.6"
},
"plati": {
"tari": [
"GB",
"DE",
"IT",
"NP",
"ES",
"NL",
"FR",
"IE",
"MD",
"US"
],
"procent_pe_trimestru": {
"2013-T1": "71.2",
"2013-T2": "74.1",
"2013-T3": "74.8",
"2013-T4": "76.8",
"2014-T1": "77.4",
"2014-T2": "77.1",
"2014-T3": "77.4",
"2014-T4": "77.8",
"2015-T1": "77.1",
"2015-T2": "78.2",
"2015-T3": "78.2",
"2015-T4": "79.4",
"2016-T1": "65.8",
"2016-T2": "62.2",
"2016-T3": "62.7",
"2016-T4": "64.6",
"2017-T1": "62.4",
"2017-T2": "60.9",
"2017-T3": "61.0",
"2017-T4": "62.0",
"2018-T1": "53.3",
"2018-T2": "62.7",
"2018-T3": "62.7",
"2018-T4": "62.9",
"2019-T1": "63.7",
"2019-T2": "62.6",
"2019-T3": "62.8",
"2019-T4": "64.0",
"2020-T1": "62.6",
"2020-T2": "60.3",
"2020-T3": "68.7",
"2020-T4": "67.1",
"2021-T1": "67.9",
"2021-T2": "68.9",
"2021-T3": "70.6",
"2021-T4": "63.4",
"2022-T1": "72.7",
"2022-T2": "70.3",
"2022-T3": "75.9",
"2022-T4": "70.1",
"2023-T1": "74.3",
"2023-T2": "75.9",
"2023-T3": "75.2",
"2023-T4": "80.3",
"2024-T1": "74.7",
"2024-T2": "77.3",
"2024-T3": "77.3",
"2024-T4": "79.3",
"2025-T1": "66.3",
"2025-T2": "65.5",
"2025-T3": "61.3",
"2025-T4": "61.0",
"2026-T1": "68.7",
"2026-T2": "70.1"
},
"minim": "53.3",
"maxim": "80.3"
}
}
}
}
},
"meta": {
"sursa": "BNR — remiteri personale, serii trimestriale.",
"acoperire": {
"de_la": "2013-T1",
"pana_la": "2026-T2"
},
"trimestre": 54,
"pozitii_totale": 66,
"pozitii_returnate": 66,
"tari": {
"incasari": [
"GB",
"DE",
"IT",
"ES",
"US",
"FR",
"NL",
"BE",
"AT",
"IE"
],
"plati": [
"GB",
"DE",
"IT",
"NP",
"ES",
"NL",
"FR",
"IE",
"MD",
"US"
]
},
"nota_tari": "Ţările sunt primii zece parteneri pe fiecare sens, nu o partiţie: suma lor e sub total, iar pe plăţi lipseşte până la 47,9%. `identitati.acoperire_tari` dă procentul măsurat. Listele diferă între sensuri — Belgia şi Austria doar la încasări, Nepal şi Republica Moldova doar la plăţi.",
"nota_compunere": "1188 din 1188 verificări se închid, pe 22 serii. Compunerea e scrisă explicit fiindcă nici prefixul codului, nici calea din denumire nu o dau corect.",
"nota_toleranta": "Toleranţa de ±0.1 e dedusă din distribuţia abaterilor, nu din tipul coloanei: acesta raportează şase zecimale pentru toate valorile, dar abaterile sunt exclusiv −0,1, 0 şi +0,1, deci cifrele sunt publicate cu o zecimală.",
"nota_balanta": "Remunerarea netă de aici nu e remunerarea salariaţilor din contul curent al balanţei de plăţi: e 40,5–48,1% din ea pe încasări şi 32,7–42,8% pe plăţi, fiind netă după taxe şi cheltuielile de trai în străinătate.",
"nota_null": "`null` într-un trimestru înseamnă că poziţia n-a fost publicată atunci, nu zero."
}
}
{
"data": {
"de_la": "2024-T2",
"pana_la": "2026-T2",
"unitate": "milioane EUR",
"filtre": [],
"perioade": [
"2024-T2",
"2024-T3",
"2024-T4",
"2025-T1",
"2025-T2",
"2025-T3",
"2025-T4",
"2026-T1",
"2026-T2"
],
"pozitii": [
{
"cod": "REMT_IT",
"sens": "incasari",
"indicator": "total",
"tara": null,
"eticheta": "Total remiteri personale",
"unitate": "milioane EUR",
"trimestre_publicate": 9,
"valori": {
"2024-T2": "1741.9",
"2024-T3": "1804.0",
"2024-T4": "1659.7",
"2025-T1": "1570.4",
"2025-T2": "1767.8",
"2025-T3": "1909.3",
"2025-T4": "1786.0",
"2026-T1": "1969.0",
"2026-T2": "2281.6"
}
}
],
"identitati": {
"compunere": {
"identitate": "total = transferuri ale lucrătorilor + remunerarea netă a salariaţilor",
"serii_verificate": 22,
"verificari": 198,
"verificari_inchise": 198,
"abatere_maxima": "0.1",
"toleranta": "0.1",
"nota": "Compunerea e scrisă explicit: nici prefixul codului, nici calea din denumire nu o dau corect."
},
"acoperire_tari": {
"nota": "Ţările sunt primii parteneri, nu o partiţie a totalului. Suma lor e mai mică decât totalul, iar pe plăţi diferenţa trece de 45%.",
"pe_sens": {
"incasari": {
"tari": [
"GB",
"DE",
"IT",
"ES",
"US",
"FR",
"NL",
"BE",
"AT",
"IE"
],
"procent_pe_trimestru": {
"2024-T2": "88.3",
"2024-T3": "87.5",
"2024-T4": "87.8",
"2025-T1": "88.6",
"2025-T2": "86.4",
"2025-T3": "86.3",
"2025-T4": "88.0",
"2026-T1": "84.6",
"2026-T2": "84.4"
},
"minim": "84.4",
"maxim": "88.6"
},
"plati": {
"tari": [
"GB",
"DE",
"IT",
"NP",
"ES",
"NL",
"FR",
"IE",
"MD",
"US"
],
"procent_pe_trimestru": {
"2024-T2": "77.3",
"2024-T3": "77.3",
"2024-T4": "79.3",
"2025-T1": "66.3",
"2025-T2": "65.5",
"2025-T3": "61.3",
"2025-T4": "61.0",
"2026-T1": "68.7",
"2026-T2": "70.1"
},
"minim": "61.0",
"maxim": "79.3"
}
}
}
}
},
"meta": {
"sursa": "BNR — remiteri personale, serii trimestriale.",
"acoperire": {
"de_la": "2013-T1",
"pana_la": "2026-T2"
},
"trimestre": 9,
"pozitii_totale": 66,
"pozitii_returnate": 66,
"tari": {
"incasari": [
"GB",
"DE",
"IT",
"ES",
"US",
"FR",
"NL",
"BE",
"AT",
"IE"
],
"plati": [
"GB",
"DE",
"IT",
"NP",
"ES",
"NL",
"FR",
"IE",
"MD",
"US"
]
},
"nota_tari": "Ţările sunt primii zece parteneri pe fiecare sens, nu o partiţie: suma lor e sub total, iar pe plăţi lipseşte până la 47,9%. `identitati.acoperire_tari` dă procentul măsurat. Listele diferă între sensuri — Belgia şi Austria doar la încasări, Nepal şi Republica Moldova doar la plăţi.",
"nota_compunere": "198 din 198 verificări se închid, pe 22 serii. Compunerea e scrisă explicit fiindcă nici prefixul codului, nici calea din denumire nu o dau corect.",
"nota_toleranta": "Toleranţa de ±0.1 e dedusă din distribuţia abaterilor, nu din tipul coloanei: acesta raportează şase zecimale pentru toate valorile, dar abaterile sunt exclusiv −0,1, 0 şi +0,1, deci cifrele sunt publicate cu o zecimală.",
"nota_balanta": "Remunerarea netă de aici nu e remunerarea salariaţilor din contul curent al balanţei de plăţi: e 40,5–48,1% din ea pe încasări şi 32,7–42,8% pe plăţi, fiind netă după taxe şi cheltuielile de trai în străinătate.",
"nota_null": "`null` într-un trimestru înseamnă că poziţia n-a fost publicată atunci, nu zero."
}
}
{
"data": {
"de_la": "2013-T1",
"pana_la": "2024-T2",
"unitate": "milioane EUR",
"filtre": [],
"perioade": [
"2013-T1",
"2013-T2",
"2013-T3",
"2013-T4",
"2014-T1",
"2014-T2",
"2014-T3",
"2014-T4",
"2015-T1",
"2015-T2",
"2015-T3",
"2015-T4",
"2016-T1",
"2016-T2",
"2016-T3",
"2016-T4",
"2017-T1",
"2017-T2",
"2017-T3",
"2017-T4",
"2018-T1",
"2018-T2",
"2018-T3",
"2018-T4",
"2019-T1",
"2019-T2",
"2019-T3",
"2019-T4",
"2020-T1",
"2020-T2",
"2020-T3",
"2020-T4",
"2021-T1",
"2021-T2",
"2021-T3",
"2021-T4",
"2022-T1",
"2022-T2",
"2022-T3",
"2022-T4",
"2023-T1",
"2023-T2",
"2023-T3",
"2023-T4",
"2024-T1",
"2024-T2"
],
"pozitii": [
{
"cod": "REMT_IT",
"sens": "incasari",
"indicator": "total",
"tara": null,
"eticheta": "Total remiteri personale",
"unitate": "milioane EUR",
"trimestre_publicate": 46,
"valori": {
"2013-T1": "626.9",
"2013-T2": "662.4",
"2013-T3": "756.9",
"2013-T4": "672.4",
"2014-T1": "674.2",
"2014-T2": "681.9",
"2014-T3": "695.4",
"2014-T4": "733.4",
"2015-T1": "722.8",
"2015-T2": "899.5",
"2015-T3": "828.4",
"2015-T4": "868.0",
"2016-T1": "770.9",
"2016-T2": "923.0",
"2016-T3": "1076.1",
"2016-T4": "914.1",
"2017-T1": "783.3",
"2017-T2": "1117.8",
"2017-T3": "1059.1",
"2017-T4": "1104.0",
"2018-T1": "911.4",
"2018-T2": "1114.8",
"2018-T3": "1118.1",
"2018-T4": "1079.1",
"2019-T1": "1088.5",
"2019-T2": "1342.8",
"2019-T3": "1384.3",
"2019-T4": "1463.1",
"2020-T1": "1084.5",
"2020-T2": "1022.9",
"2020-T3": "1401.9",
"2020-T4": "1359.8",
"2021-T1": "1280.6",
"2021-T2": "1504.1",
"2021-T3": "1550.0",
"2021-T4": "1287.5",
"2022-T1": "1368.4",
"2022-T2": "1560.8",
"2022-T3": "1707.9",
"2022-T4": "1521.7",
"2023-T1": "1416.2",
"2023-T2": "1666.8",
"2023-T3": "1632.3",
"2023-T4": "1951.2",
"2024-T1": "1555.5",
"2024-T2": "1741.9"
}
}
],
"identitati": {
"compunere": {
"identitate": "total = transferuri ale lucrătorilor + remunerarea netă a salariaţilor",
"serii_verificate": 22,
"verificari": 1012,
"verificari_inchise": 1012,
"abatere_maxima": "0.1",
"toleranta": "0.1",
"nota": "Compunerea e scrisă explicit: nici prefixul codului, nici calea din denumire nu o dau corect."
},
"acoperire_tari": {
"nota": "Ţările sunt primii parteneri, nu o partiţie a totalului. Suma lor e mai mică decât totalul, iar pe plăţi diferenţa trece de 45%.",
"pe_sens": {
"incasari": {
"tari": [
"GB",
"DE",
"IT",
"ES",
"US",
"FR",
"NL",
"BE",
"AT",
"IE"
],
"procent_pe_trimestru": {
"2013-T1": "87.1",
"2013-T2": "87.6",
"2013-T3": "88.8",
"2013-T4": "88.6",
"2014-T1": "89.1",
"2014-T2": "88.2",
"2014-T3": "88.3",
"2014-T4": "88.3",
"2015-T1": "86.9",
"2015-T2": "90.7",
"2015-T3": "91.1",
"2015-T4": "90.2",
"2016-T1": "86.8",
"2016-T2": "87.9",
"2016-T3": "88.7",
"2016-T4": "87.5",
"2017-T1": "84.9",
"2017-T2": "86.8",
"2017-T3": "87.0",
"2017-T4": "88.7",
"2018-T1": "88.2",
"2018-T2": "89.1",
"2018-T3": "90.1",
"2018-T4": "89.1",
"2019-T1": "88.6",
"2019-T2": "89.0",
"2019-T3": "89.7",
"2019-T4": "88.8",
"2020-T1": "86.9",
"2020-T2": "90.0",
"2020-T3": "89.0",
"2020-T4": "88.8",
"2021-T1": "89.1",
"2021-T2": "88.4",
"2021-T3": "89.6",
"2021-T4": "86.5",
"2022-T1": "91.6",
"2022-T2": "90.1",
"2022-T3": "89.4",
"2022-T4": "90.1",
"2023-T1": "91.2",
"2023-T2": "91.2",
"2023-T3": "87.1",
"2023-T4": "88.7",
"2024-T1": "88.0",
"2024-T2": "88.3"
},
"minim": "84.9",
"maxim": "91.6"
},
"plati": {
"tari": [
"GB",
"DE",
"IT",
"NP",
"ES",
"NL",
"FR",
"IE",
"MD",
"US"
],
"procent_pe_trimestru": {
"2013-T1": "71.2",
"2013-T2": "74.1",
"2013-T3": "74.8",
"2013-T4": "76.8",
"2014-T1": "77.4",
"2014-T2": "77.1",
"2014-T3": "77.4",
"2014-T4": "77.8",
"2015-T1": "77.1",
"2015-T2": "78.2",
"2015-T3": "78.2",
"2015-T4": "79.4",
"2016-T1": "65.8",
"2016-T2": "62.2",
"2016-T3": "62.7",
"2016-T4": "64.6",
"2017-T1": "62.4",
"2017-T2": "60.9",
"2017-T3": "61.0",
"2017-T4": "62.0",
"2018-T1": "53.3",
"2018-T2": "62.7",
"2018-T3": "62.7",
"2018-T4": "62.9",
"2019-T1": "63.7",
"2019-T2": "62.6",
"2019-T3": "62.8",
"2019-T4": "64.0",
"2020-T1": "62.6",
"2020-T2": "60.3",
"2020-T3": "68.7",
"2020-T4": "67.1",
"2021-T1": "67.9",
"2021-T2": "68.9",
"2021-T3": "70.6",
"2021-T4": "63.4",
"2022-T1": "72.7",
"2022-T2": "70.3",
"2022-T3": "75.9",
"2022-T4": "70.1",
"2023-T1": "74.3",
"2023-T2": "75.9",
"2023-T3": "75.2",
"2023-T4": "80.3",
"2024-T1": "74.7",
"2024-T2": "77.3"
},
"minim": "53.3",
"maxim": "80.3"
}
}
}
}
},
"meta": {
"sursa": "BNR — remiteri personale, serii trimestriale.",
"acoperire": {
"de_la": "2013-T1",
"pana_la": "2026-T2"
},
"trimestre": 46,
"pozitii_totale": 66,
"pozitii_returnate": 66,
"tari": {
"incasari": [
"GB",
"DE",
"IT",
"ES",
"US",
"FR",
"NL",
"BE",
"AT",
"IE"
],
"plati": [
"GB",
"DE",
"IT",
"NP",
"ES",
"NL",
"FR",
"IE",
"MD",
"US"
]
},
"nota_tari": "Ţările sunt primii zece parteneri pe fiecare sens, nu o partiţie: suma lor e sub total, iar pe plăţi lipseşte până la 47,9%. `identitati.acoperire_tari` dă procentul măsurat. Listele diferă între sensuri — Belgia şi Austria doar la încasări, Nepal şi Republica Moldova doar la plăţi.",
"nota_compunere": "1012 din 1012 verificări se închid, pe 22 serii. Compunerea e scrisă explicit fiindcă nici prefixul codului, nici calea din denumire nu o dau corect.",
"nota_toleranta": "Toleranţa de ±0.1 e dedusă din distribuţia abaterilor, nu din tipul coloanei: acesta raportează şase zecimale pentru toate valorile, dar abaterile sunt exclusiv −0,1, 0 şi +0,1, deci cifrele sunt publicate cu o zecimală.",
"nota_balanta": "Remunerarea netă de aici nu e remunerarea salariaţilor din contul curent al balanţei de plăţi: e 40,5–48,1% din ea pe încasări şi 32,7–42,8% pe plăţi, fiind netă după taxe şi cheltuielile de trai în străinătate.",
"nota_null": "`null` într-un trimestru înseamnă că poziţia n-a fost publicată atunci, nu zero."
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă, invalid, expirat sau revocat. |
| 403 | feature_indisponibil | Planul curent nu include funcţia de care ţine ruta. |
| 422 | validare | interval_prea_lung peste 60 de trimestre, sens în afara listei, sau ţară scrisă altfel decât cu două litere. tara_necunoscuta — ţara nu e printre partenerii publicaţi pe sensul cerut; răspunsul dă ambele liste. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "validare",
"mesaj": "interval_prea_lung peste 60 de trimestre, sens în afara listei, sau ţară scrisă altfel decât cu două litere. tara_necunoscuta — ţara nu e printre partenerii publicaţi pe sensul cerut; răspunsul dă ambele liste.",
"detalii": {
"sens": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}