Producţia industrială în valoare şi structura ei
Cât a valorat producţia industrială şi cum se împărţea pe activităţi — 1.094 de valori, anual
din 1997 până în 2011, din matricile IND103A-IND103E. Serie închisă: sursa nu mai
publică nimic după 2011, deci ruta e pentru istoric, nu pentru conjunctură.
⚠️ Două revizii CAEN, cu acelaşi cod însemnând lucruri diferite. În caen_rev1 (1997-2008)
codul „10" e extracţia cărbunelui şi „11" hidrocarburile; în caen_rev2 (2008-2011) „10" e
* industria alimentară şi „11" fabricarea băuturilor. Legate pe cod, cele două revizii ar
amesteca tăcut cărbunele cu pâinea. revizie face parte din identitatea seriei şi seriile nu se lipesc.
⚠️ Diviziunile Rev.2 nu sunt o partiţie, cele Rev.1 sunt. Măsurat pe structură, an de an: în
Rev.1 fiecare nivel închide exact — total 100,00, cele 3 secţiuni 100,00, cele 28 de diviziuni
100,00. În Rev.2 totalul şi cele 4 secţiuni închid la 100,00, dar diviziunile dau doar
81,6-83,9%. O şesime din industrie nu e detaliată pe diviziuni, iar diferenţa nu e rotunjire.
⚠️ Nomenclatorul amestecă trei niveluri — total, secţiune şi diviziune, plus un agregat în
Rev.2. Structura însumată peste tot dă 300%, fiindcă e de trei ori aceeaşi sută; nivel le desparte.
În 2008, singurul an publicat de amândouă reviziile, totalul e practic acelaşi — 352.222,3
milioane lei în Rev.1 faţă de 352.702,4 în Rev.2, 0,14% diferenţă — deci perimetrul industriei
nu se schimbă între revizii, doar tăierea lui pe activităţi.
Parametri de interogare
valoare (implicit, milioane lei RON) ori structura (procente).
valoarestructura
caen_rev2 (implicit, 2008-2011) ori caen_rev1 (1997-2008). Nu se leagă între ele.
caen_rev1caen_rev2
activitate (implicit) ori proprietate — a doua doar în Rev.1, ca valori absolute.
activitateproprietate
total, sectiune (implicit), diviziune, agregat, forma.
totalsectiunediviziuneagregatforma
AAAA, între 1997 şi 2011.
ex. 2024-06-15
AAAA.
ex. 2011ex. 2011-01-01
caen — 1, 2 sau 3 — când forma lui e ambiguă (4932 înseamnă altceva în Rev.2 şi în Rev.3). Fără ea, codul se caută întâi în revizia seriei.
123
defalcare=proprietate: total, proprietate_majoritar_de_stat, proprietate_majoritar_privata. Activităţile se cer prin caen ori grupare.
totalproprietate_majoritar_de_statproprietate_majoritar_privata
C), diviziune (62), grupă, clasă (6201) — din orice revizie. Se aduce la activitatea din revizia aleasă — secţiune ori diviziune, cu codul pe care sursa îl dă în cod_caen; ce s-a folosit e în meta.caen.
ex. 2910,0510
industrie/total şi agregatul alte_activitati_extractive_si_servicii_anexe_extractiei (08–09, Rev.2). Nu se trimite împreună cu caen.
ex. alte_activitati_extractive_si_servicii_…ex. industrie
Cum se comportă
- Cât a valorat producţia industrială şi cum se împărţea pe activităţi — 1.094 de valori, anual din 1997 până în 2011, din matricile TEMPO
IND103A-IND103E. - ⚠️ Serie închisă. Sursa nu mai publică nimic după 2011. E dată de istoric, nu de conjunctură — pentru starea curentă a industriei sunt indicii lunari de la /financiar/v1/industrie/indici.
- ⚠️ Două revizii CAEN, cu acelaşi cod însemnând lucruri diferite. În
caen_rev1(1997-2008) codul „10" e extracţia cărbunelui şi „11" hidrocarburile; încaen_rev2(2008-2011) „10" e industria alimentară şi „11" fabricarea băuturilor. Legate pe cod, cele două revizii ar amesteca tăcut cărbunele cu pâinea.revizieface parte din identitatea seriei, iar nomenclatoarele nu se traduc unul în altul. - ⚠️ Diviziunile Rev.2 nu sunt o partiţie, cele Rev.1 sunt. Măsurat pe structură, an de an: în Rev.1 fiecare nivel închide exact — totalul 100,00, cele 3 secţiuni 100,00, cele 28 de diviziuni 100,00. În Rev.2 totalul şi cele 4 secţiuni închid la 100,00, dar cele 30-31 de diviziuni dau doar 81,6-83,9%. O şesime din industrie nu e detaliată pe diviziuni, iar diferenţa nu e o rotunjire: în Rev.2 suma diviziunilor pur şi simplu nu e totalul.
- ⚠️ Nomenclatorul amestecă trei niveluri — total, secţiune CAEN şi diviziune, plus un agregat în Rev.2. De aceea structura însumată peste tot dă 300%, nu 100%: e de trei ori aceeaşi sută.
nivelle desparte, iar implicit se întorc secţiunile. - În 2008, singurul an publicat de amândouă reviziile, totalul e practic acelaşi — 352.222,3 milioane lei în Rev.1 faţă de 352.702,4 în Rev.2, 0,14% diferenţă. Perimetrul industriei nu se schimbă între revizii; se schimbă doar tăierea lui pe activităţi.
- Defalcarea pe forme de proprietate (majoritar de stat / majoritar privată) există doar în Rev.1, doar ca valori absolute şi doar între 1998 şi 2008.
- Activitatea se cere ca pe toată platforma.
caenprimeşte orice cod CAEN, de orice nivel şi din orice revizie, iar ruta îl aduce la ce publică seria — urcând la părinte ori traducându-l prin corespondenţa oficială INS;meta.caenspune codul cerut, cel folosit şi dacă a fost urcat ori convertit.gruparee pentru agregatele sursei care nu sunt coduri CAEN.
La ce folosește
- Cât cântărea o diviziune industrială în producţia ţării, an de an, până în 2011.
- Trecerea producţiei industriale din sectorul de stat în cel privat, măsurată.
- Fundalul istoric pentru o serie care începe în 2005 sau mai târziu.
Structura răspunsului
milioane lei RON la măsura valoare, procente la structura.
data e null, iar aici stă motivul. Proiecţia peste datele INS e goală. Ca la celelalte serii.
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
caen: codul cerut, revizia în care s-a citit şi codul pe care l-a folosit ruta. La o listă de coduri, câte un obiect pe cod.
caen_versiune, altfel prima în care există.
02-03).
agricultura = 01) ori când cheia e un agregat (62-63).
sectiune, subsectiune, diviziune, grupa, clasa sau agregat.
true când codul a fost tradus dintr-o revizie în alta prin corespondenţa oficială INS.
true când seria nu publică codul cerut şi s-a folosit un nivel superior.
Exemple de răspuns
{
"data": {
"masura": "valoare",
"revizie": "caen_rev2",
"descriere_revizie": "CAEN Rev.2, publicată 2008-2011 — 4 secţiuni; diviziunile NU acoperă tot totalul",
"defalcare": "activitate",
"granularitate": "anual",
"unitate": "milioane lei RON",
"de_la": 2008,
"pana_la": 2011,
"filtre": {
"masura": "valoare",
"revizie": "caen_rev2",
"defalcare": "activitate",
"nivel": "sectiune"
},
"ani": [
2008,
2009,
2010,
2011
],
"serii": [
{
"categorie": "distributia_apei_salubritate_gestionarea_deseurilor_activitati_de_decontaminare",
"denumire": "DISTRIBUTIA APEI; SALUBRITATE, GESTIONAREA DESEURILOR, ACTIVITATI DE DECONTAMINARE",
"cod_caen": "E",
"nivel": "sectiune",
"descriere_nivel": "secţiune CAEN, purtând litera ei",
"ani_publicati": 4,
"valori": {
"2008": "9451.1",
"2009": "9195.5",
"2010": "12111.9",
"2011": "12653.3"
}
}
]
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — producţia industrială pe activităţi şi forme de proprietate (TEMPO, matricile IND103A-IND103E).",
"acoperire": {
"de_la": "2008-01-01",
"pana_la": "2011-01-01"
},
"serii_returnate": 4,
"nota_serie_inchisa": "⚠️ Serie închisă: sursa nu mai publică nimic după 2011. E date de istoric, nu de conjunctură — pentru starea curentă a industriei sunt /financiar/v1/industrie/indici.",
"nota_revizie": "⚠️ Acelaşi cod numeric înseamnă activităţi diferite în cele două revizii CAEN — „10\" e extracţia cărbunelui în Rev.1 şi industria alimentară în Rev.2. Seriile nu se lipesc.",
"nota_partitie": "În Rev.2 doar totalul şi secţiunile închid la 100%. Diviziunile dau 81,6-83,9% — restul nu e detaliat.",
"nota_implicit": "Fără `caen`, `grupare` sau `nivel`, răspunsul ar amesteca cele trei niveluri. Implicit: secţiunile.",
"nota_lista": "Nomenclatorul fiecărei revizii: /financiar/v1/industrie/productie-valoare/nomenclator."
}
}
{
"data": {
"masura": "valoare",
"revizie": "caen_rev2",
"descriere_revizie": "CAEN Rev.2, publicată 2008-2011 — 4 secţiuni; diviziunile NU acoperă tot totalul",
"defalcare": "activitate",
"granularitate": "anual",
"unitate": "milioane lei RON",
"de_la": 2008,
"pana_la": 2011,
"filtre": {
"masura": "valoare",
"revizie": "caen_rev2",
"defalcare": "activitate",
"categorie": [
"fabricarea_autovehiculelor_de_transport_rutier_a_remorcilor_si_semiremorcilor",
"extractia_carbunelui_superior_si_inferior"
]
},
"ani": [
2008,
2009,
2010,
2011
],
"serii": [
{
"categorie": "extractia_carbunelui_superior_si_inferior",
"denumire": "Extractia carbunelui superior si inferior",
"cod_caen": "05",
"nivel": "diviziune",
"descriere_nivel": "diviziune CAEN, purtând codul numeric",
"ani_publicati": 4,
"valori": {
"2008": "2130.4",
"2009": "1751.1",
"2010": "1991.8",
"2011": "2118.4"
}
}
]
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — producţia industrială pe activităţi şi forme de proprietate (TEMPO, matricile IND103A-IND103E).",
"acoperire": {
"de_la": "2008-01-01",
"pana_la": "2011-01-01"
},
"serii_returnate": 2,
"nota_serie_inchisa": "⚠️ Serie închisă: sursa nu mai publică nimic după 2011. E date de istoric, nu de conjunctură — pentru starea curentă a industriei sunt /financiar/v1/industrie/indici.",
"nota_revizie": "⚠️ Acelaşi cod numeric înseamnă activităţi diferite în cele două revizii CAEN — „10\" e extracţia cărbunelui în Rev.1 şi industria alimentară în Rev.2. Seriile nu se lipesc.",
"nota_partitie": "În Rev.2 doar totalul şi secţiunile închid la 100%. Diviziunile dau 81,6-83,9% — restul nu e detaliat.",
"nota_lista": "Nomenclatorul fiecărei revizii: /financiar/v1/industrie/productie-valoare/nomenclator.",
"caen": [
{
"cerut": "2910",
"versiune_cerut": "Rev.2",
"folosit": "fabricarea_autovehiculelor_de_transport_rutier_a_remorcilor_si_semiremorcilor",
"cod": "29",
"nivel": "diviziune",
"denumire": "Fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor și semiremorcilor",
"versiune_serie": "Rev.2",
"conversie": false,
"urcat": true
}
]
}
}
{
"data": null,
"meta": {
"de_la": "2024",
"pana_la": null,
"acoperire": {
"de_la": "2008-01-01",
"pana_la": "2011-01-01"
},
"fara_date": "Intervalul cerut e în întregime în afara acoperirii (2008-01-01 → 2011-01-01).",
"fara_date_cod": "in_afara_acoperirii"
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă sau invalid. |
| 403 | feature_indisponibil | financiar.indici nu e în planul curent. |
| 404 | caen_nepublicat | Nici codul, nici părinţii lui nu sunt publicaţi în serie; detalii.disponibile dă cheile. grupare_nepublicata — gruparea nu e în serie; răspunsul dă lista. |
| 422 | caen_inexistent | Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. raspuns_prea_mare — peste 20.000 de celule. Plus măsură, revizie, defalcare ori nivel în afara listei. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. caen/grupare cu defalcare=proprietate, ori categorie fără ea. defalcare_indisponibila — proprietatea există doar în Rev.1, ca valori. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "caen_inexistent",
"mesaj": "Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. raspuns_prea_mare — peste 20.000 de celule. Plus măsură, revizie, defalcare ori nivel în afara listei. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. caen/grupare cu defalcare=proprietate, ori categorie fără ea. defalcare_indisponibila — proprietatea există doar în Rev.1, ca valori.",
"detalii": {
"masura": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}