Structura costului forţei de muncă
Din ce e făcut costul forţei de muncă, în procente din total — 13 elemente pe 68 de activităţi,
anual din 2000. Completează /financiar/v1/cost-forta-munca, care dă indicele trimestrial dar nu
şi compoziţia.
⚠️ Componenţa se schimbă de două ori pe parcursul seriei, iar sursa o scrie chiar în numele
rândurilor. Doar total, cheltuieli_directe şi cheltuieli_indirecte acoperă tot intervalul;
detaliile încep în 2008, contribuţia de şomaj e înlocuită din 2018 de contribuţia asiguratorie, iar
sumele din fondul de salarii îşi schimbă definiţia în 2020. Fiecare element îşi poartă intervalul
de valabilitate.
Parametri de interogare
caen — 1, 2 sau 3 — când forma lui e ambiguă (4932 înseamnă altceva în Rev.2 şi în Rev.3). Fără ea, codul se caută întâi în revizia seriei.
123
total, grupa, detaliu.
totalgrupadetaliu
C), diviziune (62), grupă, clasă (6201) — din orice revizie. Se aduce la secţiunea, diviziunea ori intervalul publicat (CAEN Rev.2); ce s-a folosit e în meta.caen.
ex. C,62
total ori intervalele de diviziuni comasate (02-03, 38-39, 59-60, 62-63). Nu se trimite împreună cu caen.
ex. 02-03ex. 38-39ex. 59-60
Cum se comportă
- Ponderea elementelor costului forţei de muncă, în procente din total — 12.644 de valori, anual din 2000 până în 2024, din matricea TEMPO
FOM112C. 13 elemente × 68 de activităţi CAEN Rev.2. - Completează
/financiar/v1/cost-forta-munca, care dă indicele trimestrial al costului dar nu şi din ce e făcut. - ✅
totale exact 100 în toate cele 1.700 de celule — e o structură procentuală, nu o sumă de bani. ✅total=cheltuieli_directe+cheltuieli_indirecte: 1.700 din 1.700. ✅total= suma elementelor de detaliu: 1.156 din 1.156, dar numai din 2008 încoace. - ⚠️ Componenţa se schimbă de două ori pe parcursul seriei, iar sursa o scrie chiar în numele rândurilor. Doar
total,cheltuieli_directeşicheltuieli_indirecteacoperă tot intervalul 2000-2024; detaliile încep în 2008.contributie_somajţine până în 2017 şi e înlocuită din 2018 decontributie_asiguratorie_munca;fond_salariiţine până în 2019 şi devinefond_salarii_si_alte_fonduridin 2020. Fiecare serie poartăvalabil_de_laşivalabil_pana_la. - Reforma fiscală din 2018 se vede direct în cifre. Pe total economie, contribuţiile sociale ale angajatorului cad de la 18% din costul muncii în 2017 la 1,4% în 2018 — mutate în sarcina salariatului — iar sumele plătite din fondul de salarii sar în acelaşi an de la 77,8% la 92,6%. Costul total nu se schimbă; se schimbă cine îl plăteşte pe hârtie. De aceea seriile de dinainte şi de după 2018 nu se compară element cu element.
- Cele două niveluri nu se amestecă:
grupasunt cele două jumătăţi ale totalului,detaliusunt componentele de sub ele. - Activitatea se cere ca pe toată platforma.
caenprimeşte orice cod CAEN, de orice nivel şi din orice revizie, iar ruta îl aduce la ce publică seria — urcând la părinte ori traducându-l prin corespondenţa oficială INS;meta.caenspune codul cerut, cel folosit şi dacă a fost urcat ori convertit.gruparee pentru agregatele sursei care nu sunt coduri CAEN.
La ce folosește
- Cât din costul muncii merge efectiv la salariat şi cât în contribuţii.
- Efectul reformei din 2018 asupra structurii costului.
- Ponderea cheltuielilor cu formarea profesională, pe ramuri.
Structura răspunsului
total, grupa ori detaliu. Nu se amestecă.
data e null, iar aici stă motivul. Proiecţia peste datele INS e goală. Listele sunt la /cost-forta-munca/elemente. Ca la celelalte serii.
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
caen: codul cerut, revizia în care s-a citit şi codul pe care l-a folosit ruta. La o listă de coduri, câte un obiect pe cod.
caen_versiune, altfel prima în care există.
02-03).
sectiune, subsectiune, diviziune, grupa, clasa sau agregat.
true când codul a fost tradus dintr-o revizie în alta prin corespondenţa oficială INS.
true când seria nu publică codul cerut şi s-a folosit un nivel superior.
Exemple de răspuns
{
"data": {
"unitate": "procente din costul total",
"de_la": 2000,
"pana_la": 2024,
"filtre": [],
"ani": [
2000,
2001,
2002,
2003,
2004,
2005,
2006,
2007,
2008,
2009,
2010,
2011,
2012,
2013,
2014,
2015,
2016,
2017,
2018,
2019,
2020,
2021,
2022,
2023,
2024
],
"serii": [
{
"caen": "01",
"forma_cod": "diviziune",
"activitate": "01 Agricultura, vanatoare si servicii anexe",
"element": "alte_cheltuieli",
"denumire_element": "Alte cheltuieli",
"nivel_element": "detaliu",
"valabil_de_la": 2008,
"valabil_pana_la": 2024,
"unitate": "procente din costul total",
"valori": {
"2000": null,
"2001": null,
"2002": null,
"2003": null,
"2004": null,
"2005": null,
"2006": null,
"2007": null,
"2008": "0.6",
"2009": "0.7",
"2010": "0.5",
"2011": "0.5",
"2012": "0.9",
"2013": "0.4",
"2014": "0.4",
"2015": "0.3",
"2016": "0.1",
"2017": "0.1",
"2018": "0.1",
"2019": "0.2",
"2020": "0.2",
"2021": "0.2",
"2022": "0.1",
"2023": "0.1",
"2024": "0.2"
}
}
],
"identitati": {
"toleranta": "0.2",
"total_suta": {
"identitate": "`total` = 100",
"nota": "E o structură procentuală, nu o sumă de bani. Verificat pe toată proiecţia: 1.700 din 1.700.",
"verificari": 1700,
"inchise": 1700
},
"grupe": {
"identitate": "`total` = `cheltuieli_directe` + `cheltuieli_indirecte`",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 1.700 din 1.700. Cele două grupe sunt singurele care acoperă tot intervalul 2000-2024.",
"verificari": 1700,
"inchise": 1700
},
"detalii": {
"identitate": "`total` = suma elementelor de detaliu",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 1.156 din 1.156 — dar numai din 2008 încoace, fiindcă înainte sursa nu publică detaliile. Suma se calculează din bază, cu setul de elemente valabil în fiecare an.",
"verificari": 1156,
"inchise": 1156
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — ponderea cheltuielilor directe şi indirecte ale costului forţei de muncă (TEMPO, matricea FOM112C).",
"acoperire": {
"de_la": 2000,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 841,
"nota_procente": "Valorile sunt procente din costul total, nu sume de bani: `total` e exact 100.",
"nota_valabilitate": "Fiecare element îşi poartă `valabil_de_la`/`valabil_pana_la`: componenţa se schimbă în 2008, 2018 şi 2020. Lista completă e la /financiar/v1/cost-forta-munca/elemente.",
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: totalul e suma celor două grupe în 1700 din 1700 celule.",
"nota_indice": "Indicele trimestrial al costului forţei de muncă: /financiar/v1/cost-forta-munca."
}
}
{
"data": {
"unitate": "procente din costul total",
"de_la": 2020,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"caen": [
"C",
"62-63"
]
},
"ani": [
2020,
2021,
2022,
2023,
2024
],
"serii": [
{
"caen": "62-63",
"forma_cod": "interval",
"activitate": "62-63 Activitati de servicii in tehnologia informatiei; Activitati de servicii informatice",
"element": "alte_cheltuieli",
"denumire_element": "Alte cheltuieli",
"nivel_element": "detaliu",
"valabil_de_la": 2008,
"valabil_pana_la": 2024,
"unitate": "procente din costul total",
"valori": {
"2020": null,
"2021": null,
"2022": null,
"2023": "0.1",
"2024": "0.1"
}
}
],
"identitati": {
"toleranta": "0.2",
"total_suta": {
"identitate": "`total` = 100",
"nota": "E o structură procentuală, nu o sumă de bani. Verificat pe toată proiecţia: 1.700 din 1.700.",
"verificari": 10,
"inchise": 10
},
"grupe": {
"identitate": "`total` = `cheltuieli_directe` + `cheltuieli_indirecte`",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 1.700 din 1.700. Cele două grupe sunt singurele care acoperă tot intervalul 2000-2024.",
"verificari": 10,
"inchise": 10
},
"detalii": {
"identitate": "`total` = suma elementelor de detaliu",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 1.156 din 1.156 — dar numai din 2008 încoace, fiindcă înainte sursa nu publică detaliile. Suma se calculează din bază, cu setul de elemente valabil în fiecare an.",
"verificari": 10,
"inchise": 10
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — ponderea cheltuielilor directe şi indirecte ale costului forţei de muncă (TEMPO, matricea FOM112C).",
"acoperire": {
"de_la": 2000,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 18,
"nota_procente": "Valorile sunt procente din costul total, nu sume de bani: `total` e exact 100.",
"nota_valabilitate": "Fiecare element îşi poartă `valabil_de_la`/`valabil_pana_la`: componenţa se schimbă în 2008, 2018 şi 2020. Lista completă e la /financiar/v1/cost-forta-munca/elemente.",
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: totalul e suma celor două grupe în 10 din 10 celule.",
"nota_indice": "Indicele trimestrial al costului forţei de muncă: /financiar/v1/cost-forta-munca.",
"caen": [
{
"cerut": "C",
"versiune_cerut": "Rev.2",
"folosit": "C",
"nivel": "sectiune",
"denumire": "INDUSTRIA PRELUCRĂTOARE",
"versiune_serie": "Rev.2",
"conversie": false,
"urcat": false
}
]
}
}
{
"data": {
"unitate": "procente din costul total",
"de_la": 2024,
"pana_la": 2024,
"filtre": [],
"ani": [
2024
],
"serii": [
{
"caen": "01",
"forma_cod": "diviziune",
"activitate": "01 Agricultura, vanatoare si servicii anexe",
"element": "alte_cheltuieli",
"denumire_element": "Alte cheltuieli",
"nivel_element": "detaliu",
"valabil_de_la": 2008,
"valabil_pana_la": 2024,
"unitate": "procente din costul total",
"valori": {
"2024": "0.2"
}
}
],
"identitati": {
"toleranta": "0.2",
"total_suta": {
"identitate": "`total` = 100",
"nota": "E o structură procentuală, nu o sumă de bani. Verificat pe toată proiecţia: 1.700 din 1.700.",
"verificari": 68,
"inchise": 68
},
"grupe": {
"identitate": "`total` = `cheltuieli_directe` + `cheltuieli_indirecte`",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 1.700 din 1.700. Cele două grupe sunt singurele care acoperă tot intervalul 2000-2024.",
"verificari": 68,
"inchise": 68
},
"detalii": {
"identitate": "`total` = suma elementelor de detaliu",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 1.156 din 1.156 — dar numai din 2008 încoace, fiindcă înainte sursa nu publică detaliile. Suma se calculează din bază, cu setul de elemente valabil în fiecare an.",
"verificari": 68,
"inchise": 68
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — ponderea cheltuielilor directe şi indirecte ale costului forţei de muncă (TEMPO, matricea FOM112C).",
"acoperire": {
"de_la": 2000,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 608,
"nota_procente": "Valorile sunt procente din costul total, nu sume de bani: `total` e exact 100.",
"nota_valabilitate": "Fiecare element îşi poartă `valabil_de_la`/`valabil_pana_la`: componenţa se schimbă în 2008, 2018 şi 2020. Lista completă e la /financiar/v1/cost-forta-munca/elemente.",
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: totalul e suma celor două grupe în 68 din 68 celule.",
"nota_indice": "Indicele trimestrial al costului forţei de muncă: /financiar/v1/cost-forta-munca."
}
}
{
"data": {
"unitate": "procente din costul total",
"de_la": 2000,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"nivel_element": [
"total"
]
},
"ani": [
2000,
2001,
2002,
2003,
2004,
2005,
2006,
2007,
2008,
2009,
2010,
2011,
2012,
2013,
2014,
2015,
2016,
2017,
2018,
2019,
2020,
2021,
2022,
2023,
2024
],
"serii": [
{
"caen": "01",
"forma_cod": "diviziune",
"activitate": "01 Agricultura, vanatoare si servicii anexe",
"element": "total",
"denumire_element": "Total",
"nivel_element": "total",
"valabil_de_la": 2000,
"valabil_pana_la": 2024,
"unitate": "procente din costul total",
"valori": {
"2000": "100",
"2001": "100",
"2002": "100",
"2003": "100",
"2004": "100",
"2005": "100",
"2006": "100",
"2007": "100",
"2008": "100",
"2009": "100",
"2010": "100",
"2011": "100",
"2012": "100",
"2013": "100",
"2014": "100",
"2015": "100",
"2016": "100",
"2017": "100",
"2018": "100",
"2019": "100",
"2020": "100",
"2021": "100",
"2022": "100",
"2023": "100",
"2024": "100"
}
}
],
"identitati": {
"toleranta": "0.2",
"total_suta": {
"identitate": "`total` = 100",
"nota": "E o structură procentuală, nu o sumă de bani. Verificat pe toată proiecţia: 1.700 din 1.700.",
"verificari": 1700,
"inchise": 1700
},
"detalii": {
"identitate": "`total` = suma elementelor de detaliu",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 1.156 din 1.156 — dar numai din 2008 încoace, fiindcă înainte sursa nu publică detaliile. Suma se calculează din bază, cu setul de elemente valabil în fiecare an.",
"verificari": 1156,
"inchise": 1156
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — ponderea cheltuielilor directe şi indirecte ale costului forţei de muncă (TEMPO, matricea FOM112C).",
"acoperire": {
"de_la": 2000,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 68,
"nota_procente": "Valorile sunt procente din costul total, nu sume de bani: `total` e exact 100.",
"nota_valabilitate": "Fiecare element îşi poartă `valabil_de_la`/`valabil_pana_la`: componenţa se schimbă în 2008, 2018 şi 2020. Lista completă e la /financiar/v1/cost-forta-munca/elemente.",
"nota_indice": "Indicele trimestrial al costului forţei de muncă: /financiar/v1/cost-forta-munca."
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă sau invalid. |
| 403 | feature_indisponibil | financiar.indici nu e în planul curent. |
| 404 | caen_nepublicat | Nici codul, nici părinţii lui nu sunt publicaţi în serie; detalii.disponibile dă cheile. grupare_nepublicata — gruparea nu e în serie; răspunsul dă lista. |
| 422 | caen_inexistent | Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. Element, nivel, cod ori an în afara formei aşteptate. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "caen_inexistent",
"mesaj": "Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. Element, nivel, cod ori an în afara formei aşteptate. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN.",
"detalii": {
"de_la": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}