Indicele costului orar al forţei de muncă
Seria trimestrială a costului orar al forţei de muncă — indicele pentru contractele de servicii şi
mentenanţă, unde manopera e costul principal. Din trimestrul I 2000, pe secţiuni CAEN şi pe
componente de cost.
⚠️ Bază 2020 = 100, nu 2021 ca la /cost-constructii şi /preturi-productie. Un raport între
indici cu baze diferite n-ar însemna nimic.
⚠️ Sursa îşi numeşte greşit şase matrici. Cele pe care le cheamă „modificarea procentuală"
* publică de fapt INDICI cu perioada de referinţă = 100 — verificat pe toate valorile, fără excepţie.
* O cifră de 131,71 înseamnă +31,71%, nu +131,71%. La formele relative răspunsul întoarce şi
* variatie_procent, calculată corect.
*
* Cele patru componente sunt două totaluri alternative plus două părţi: „costul total" şi „costul
total exclusiv premiile ocazionale" sunt tăieturi diferite, nu o ierarhie — măsurat, a doua nu e
sistematic sub prima.
Parametri de interogare
indice (implicit), variatie_trimestriala, variatie_anuala.
indicevariatie_trimestrialavariatie_anuala
bruta (implicit), zile_lucratoare, zile_si_sezonier.
brutazile_lucratoarezile_si_sezonier
YYYY-Tn sau YYYY-MM, din 2000-T1.
ex. 2024-T1ex. 2024-06-15
YYYY-Tn sau YYYY-MM.
ex. 2024-06-15
C), diviziune (62), grupă, clasă (6201) — din orice revizie. Se aduce la secţiunea lui (CAEN Rev.2, B–S; agricultura nu e publicată); ce s-a folosit e în meta.caen.
ex. 4120
caen — 1, 2 sau 3 — când forma lui e ambiguă (4932 înseamnă altceva în Rev.2 şi în Rev.3). Fără ea, codul se caută întâi în revizia seriei.
123
total (industrie, construcţii şi servicii, B–S). Nu se trimite împreună cu caen.
ex. total
total, total_fara_premii, directe, indirecte.
totaltotal_fara_premiidirecteindirecte
Cum se comportă
- Seria trimestrială a costului orar al forţei de muncă publicată de INS — din trimestrul I 2000, 105 trimestre, pe secţiuni CAEN şi pe componente de cost. E indicele potrivit contractelor unde manopera e costul principal: servicii, mentenanţă, pază, curăţenie.
- Grilă completă 3×3.
forma— indicele propriu-zis, faţă de trimestrul precedent, sau faţă de acelaşi trimestru din anul precedent.ajustare— serie brută, ajustată după zilele lucrătoare, sau ajustată şi sezonier. Toate cele nouă combinaţii există, spre deosebire de preţurile producţiei industriale. - ⚠️ Baza e 2020 = 100, nu 2021 ca la
/cost-constructiişi/preturi-productie. Verificat: media celor patru trimestre din 2020 iese exact 100,000. Doi indici cu baze diferite nu se raportează unul la altul — un raport între ei n-ar însemna nimic. - ⚠️ Sursa îşi numeşte greşit şase dintre matrici. Cele pe care le cheamă „modificarea procentuală faţă de trimestrul precedent / faţă de acelaşi trimestru al anului precedent" publică de fapt indici cu perioada de referinţă = 100. Verificat pe toate valorile, fără nicio excepţie:
100 × I(t)/I(t−1)se închide 7.904 din 7.904, iar100 × I(t)/I(t−4)7.676 din 7.676. O cifră de 131,71 înseamnă +31,71%, nu +131,71% — de patru ori diferenţă pentru cine citeşte denumirea literal. La formele relative, răspunsul întoarce şivariatie_procent, calculată corect. - Cele patru componente sunt două totaluri alternative plus două părţi. „Costul total" şi „costul total exclusiv premiile ocazionale" sunt două tăieturi ale aceluiaşi lucru, nu o ierarhie: măsurat, a doua nu e sistematic sub prima — 886 de perechi sub, 1.109 peste — fiindcă sunt indici cu aceeaşi bază, nu niveluri. Câmpul
rolle distinge. - Ce se verifică: totalul stă între cheltuielile directe şi cele indirecte, singurul control valid pe o familie de indici. 1.995 din 1.995, fără excepţie. Se rulează doar pe forma
indice; la formele relative valorile sunt raportate la perioade diferite, deci încadrarea n-ar avea sens. - Sursa acoperă industria, construcţiile şi serviciile — secţiunea A, agricultura, nu e publicată.
- Cât de diferit se mişcă manopera: din 2020-T1 până în 2026-T1, construcţiile +111,0%, hotelurile şi restaurantele +100,1%, IT şi comunicaţiile +97,8%, total economie +82,2%, iar sănătatea +44,1%.
- Activitatea se cere ca pe toată platforma.
caenprimeşte orice cod CAEN, de orice nivel şi din orice revizie, iar ruta îl aduce la ce publică seria — urcând la părinte ori traducându-l prin corespondenţa oficială INS;meta.caenspune codul cerut, cel folosit şi dacă a fost urcat ori convertit.gruparee pentru agregatele sursei care nu sunt coduri CAEN.
La ce folosește
- Ajustarea unui contract de mentenanţă sau de pază pe costul real al manoperei.
- Argumentarea unei renegocieri de tarif pe secţiunea proprie de activitate.
- Compararea creşterii costului muncii cu inflaţia şi cu preţurile producţiei.
Structura răspunsului
2020 = 100 la forma indice; la formele relative, perioada de referinţă = 100.
baza_fixa (forma=indice), fata_de_perioada_anterioara (variatie_trimestriala, faţă de trimestrul precedent) ori fata_de_acelasi_trimestru_an_precedent (variatie_anuala) — determină cum se citeşte cifra.
total, total_alternativ sau parte. Cele două totaluri nu formează o ierarhie.
indice.
data e null, iar aici stă motivul. Proiecţia peste datele INS e goală. Ca la celelalte serii.
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
caen: codul cerut, revizia în care s-a citit şi codul pe care l-a folosit ruta. La o listă de coduri, câte un obiect pe cod.
caen_versiune, altfel prima în care există.
02-03).
sectiune, subsectiune, diviziune, grupa, clasa sau agregat.
true când codul a fost tradus dintr-o revizie în alta prin corespondenţa oficială INS.
true când seria nu publică codul cerut şi s-a folosit un nivel superior.
Exemple de răspuns
{
"data": {
"forma": "indice",
"forma_explicatie": "indicele propriu-zis, faţă de baza fixă",
"ajustare": "bruta",
"de_la": "2000-T1",
"pana_la": "2026-T2",
"baza": "2020 = 100",
"tip_indice": "baza_fixa",
"filtre": [],
"trimestre": [
"2000-T1",
"2000-T2",
"2000-T3",
"2000-T4",
"2001-T1",
"2001-T2",
"2001-T3",
"2001-T4",
"2002-T1",
"2002-T2",
"2002-T3",
"2002-T4",
"2003-T1",
"2003-T2",
"2003-T3",
"2003-T4",
"2004-T1",
"2004-T2",
"2004-T3",
"2004-T4",
"2005-T1",
"2005-T2",
"2005-T3",
"2005-T4",
"2006-T1",
"2006-T2",
"2006-T3",
"2006-T4",
"2007-T1",
"2007-T2",
"2007-T3",
"2007-T4",
"2008-T1",
"2008-T2",
"2008-T3",
"2008-T4",
"2009-T1",
"2009-T2",
"2009-T3",
"2009-T4",
"2010-T1",
"2010-T2",
"2010-T3",
"2010-T4",
"2011-T1",
"2011-T2",
"2011-T3",
"2011-T4",
"2012-T1",
"2012-T2",
"2012-T3",
"2012-T4",
"2013-T1",
"2013-T2",
"2013-T3",
"2013-T4",
"2014-T1",
"2014-T2",
"2014-T3",
"2014-T4",
"2015-T1",
"2015-T2",
"2015-T3",
"2015-T4",
"2016-T1",
"2016-T2",
"2016-T3",
"2016-T4",
"2017-T1",
"2017-T2",
"2017-T3",
"2017-T4",
"2018-T1",
"2018-T2",
"2018-T3",
"2018-T4",
"2019-T1",
"2019-T2",
"2019-T3",
"2019-T4",
"2020-T1",
"2020-T2",
"2020-T3",
"2020-T4",
"2021-T1",
"2021-T2",
"2021-T3",
"2021-T4",
"2022-T1",
"2022-T2",
"2022-T3",
"2022-T4",
"2023-T1",
"2023-T2",
"2023-T3",
"2023-T4",
"2024-T1",
"2024-T2",
"2024-T3",
"2024-T4",
"2025-T1",
"2025-T2",
"2025-T3",
"2025-T4",
"2026-T1",
"2026-T2"
],
"serii": [
{
"caen": "B",
"activitate": "B INDUSTRIA EXTRACTIVA",
"componenta": "directe",
"componenta_eticheta": "cheltuieli directe (salariale)",
"rol": "parte",
"trimestre_publicate": 106,
"valori": {
"2000-T1": "4.639",
"2000-T2": "6.114",
"2000-T3": "6.858",
"2000-T4": "8.147",
"2001-T1": "7.474",
"2001-T2": "10.089",
"2001-T3": "11.086",
"2001-T4": "10.798",
"2002-T1": "10.614",
"2002-T2": "13.460",
"2002-T3": "13.374",
"2002-T4": "12.741",
"2003-T1": "13.105",
"2003-T2": "15.170",
"2003-T3": "16.687",
"2003-T4": "15.310",
"2004-T1": "15.349",
"2004-T2": "17.301",
"2004-T3": "19.090",
"2004-T4": "17.544",
"2005-T1": "17.137",
"2005-T2": "20.463",
"2005-T3": "23.204",
"2005-T4": "21.492",
"2006-T1": "23.905",
"2006-T2": "24.833",
"2006-T3": "28.884",
"2006-T4": "27.193",
"2007-T1": "26.549",
"2007-T2": "32.563",
"2007-T3": "34.956",
"2007-T4": "34.560",
"2008-T1": "29.420",
"2008-T2": "39.036",
"2008-T3": "42.559",
"2008-T4": "39.088",
"2009-T1": "37.596",
"2009-T2": "44.175",
"2009-T3": "50.301",
"2009-T4": "44.935",
"2010-T1": "44.286",
"2010-T2": "47.878",
"2010-T3": "51.576",
"2010-T4": "46.656",
"2011-T1": "45.767",
"2011-T2": "49.101",
"2011-T3": "54.273",
"2011-T4": "49.521",
"2012-T1": "47.485",
"2012-T2": "56.488",
"2012-T3": "57.479",
"2012-T4": "53.722",
"2013-T1": "50.951",
"2013-T2": "59.120",
"2013-T3": "60.451",
"2013-T4": "56.029",
"2014-T1": "56.025",
"2014-T2": "64.738",
"2014-T3": "67.269",
"2014-T4": "65.658",
"2015-T1": "59.304",
"2015-T2": "71.577",
"2015-T3": "69.267",
"2015-T4": "63.898",
"2016-T1": "62.639",
"2016-T2": "64.412",
"2016-T3": "67.550",
"2016-T4": "66.021",
"2017-T1": "63.415",
"2017-T2": "68.231",
"2017-T3": "70.199",
"2017-T4": "80.253",
"2018-T1": "73.490",
"2018-T2": "88.557",
"2018-T3": "88.230",
"2018-T4": "88.920",
"2019-T1": "86.972",
"2019-T2": "95.215",
"2019-T3": "96.638",
"2019-T4": "94.406",
"2020-T1": "91.089",
"2020-T2": "104.931",
"2020-T3": "100.826",
"2020-T4": "103.154",
"2021-T1": "95.808",
"2021-T2": "105.848",
"2021-T3": "108.119",
"2021-T4": "111.082",
"2022-T1": "98.706",
"2022-T2": "118.279",
"2022-T3": "127.123",
"2022-T4": "127.226",
"2023-T1": "121.462",
"2023-T2": "138.203",
"2023-T3": "135.205",
"2023-T4": "146.889",
"2024-T1": "132.030",
"2024-T2": "155.344",
"2024-T3": "153.883",
"2024-T4": "156.097",
"2025-T1": "155.033",
"2025-T2": "166.655",
"2025-T3": "165.650",
"2025-T4": "169.105",
"2026-T1": "164.707",
"2026-T2": "176.043"
}
}
],
"incadrari": [
{
"total": "total",
"parti": [
"directe",
"indirecte"
],
"regula": "totalul stă între cele două părţi — indicii nu se adună, deci nu există identitate de sumă",
"verificari": 2014,
"conforme": 2014
}
]
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — indicele trimestrial al costului orar al forţei de muncă (TEMPO, matricea LCI101G).",
"acoperire": {
"de_la": "2000-T1",
"pana_la": "2026-T2"
},
"trimestre": 106,
"serii_returnate": 76,
"nota_baza": "Indice cu BAZĂ FIXĂ, 2020 = 100 — verificat: media celor patru trimestre din 2020 iese exact 100,000. ATENŢIE: ceilalţi doi indici INS din modul (/cost-constructii şi /preturi-productie) au baza 2021, deci nu se raportează unul la altul.",
"nota_componente": "Cele patru componente sunt două totaluri alternative (`total`, `total_fara_premii`) plus două părţi (`directe`, `indirecte`). Câmpul `rol` le distinge; cele două totaluri nu se compară ca o ierarhie — măsurat, al doilea nu e sistematic sub primul.",
"nota_control": "Indicii nu se însumează; se verifică încadrarea totalului între cele două părţi. Măsurat pe toată seria: 1.995 din 1.995.",
"nota_acoperire_caen": "Sursa acoperă industria, construcţiile şi serviciile — secţiunea A (agricultură) nu e publicată.",
"nota_indexare": "Coeficientul de ajustare între două trimestre: /financiar/v1/calcul/indexare?indice=cost-forta-munca."
}
}
{
"data": {
"forma": "indice",
"forma_explicatie": "indicele propriu-zis, faţă de baza fixă",
"ajustare": "bruta",
"de_la": "2024-T1",
"pana_la": "2026-T2",
"baza": "2020 = 100",
"tip_indice": "baza_fixa",
"filtre": {
"caen": "F"
},
"trimestre": [
"2024-T1",
"2024-T2",
"2024-T3",
"2024-T4",
"2025-T1",
"2025-T2",
"2025-T3",
"2025-T4",
"2026-T1",
"2026-T2"
],
"serii": [
{
"caen": "F",
"activitate": "F CONSTRUCTII",
"componenta": "directe",
"componenta_eticheta": "cheltuieli directe (salariale)",
"rol": "parte",
"trimestre_publicate": 10,
"valori": {
"2024-T1": "164.764",
"2024-T2": "169.476",
"2024-T3": "166.054",
"2024-T4": "177.577",
"2025-T1": "197.447",
"2025-T2": "194.947",
"2025-T3": "191.577",
"2025-T4": "207.397",
"2026-T1": "209.954",
"2026-T2": "208.013"
}
}
],
"incadrari": [
{
"total": "total",
"parti": [
"directe",
"indirecte"
],
"regula": "totalul stă între cele două părţi — indicii nu se adună, deci nu există identitate de sumă",
"verificari": 10,
"conforme": 10
}
]
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — indicele trimestrial al costului orar al forţei de muncă (TEMPO, matricea LCI101G).",
"acoperire": {
"de_la": "2000-T1",
"pana_la": "2026-T2"
},
"trimestre": 10,
"serii_returnate": 4,
"nota_baza": "Indice cu BAZĂ FIXĂ, 2020 = 100 — verificat: media celor patru trimestre din 2020 iese exact 100,000. ATENŢIE: ceilalţi doi indici INS din modul (/cost-constructii şi /preturi-productie) au baza 2021, deci nu se raportează unul la altul.",
"nota_componente": "Cele patru componente sunt două totaluri alternative (`total`, `total_fara_premii`) plus două părţi (`directe`, `indirecte`). Câmpul `rol` le distinge; cele două totaluri nu se compară ca o ierarhie — măsurat, al doilea nu e sistematic sub primul.",
"nota_control": "Indicii nu se însumează; se verifică încadrarea totalului între cele două părţi. Măsurat pe toată seria: 1.995 din 1.995.",
"nota_acoperire_caen": "Sursa acoperă industria, construcţiile şi serviciile — secţiunea A (agricultură) nu e publicată.",
"nota_indexare": "Coeficientul de ajustare între două trimestre: /financiar/v1/calcul/indexare?indice=cost-forta-munca.",
"caen": {
"cerut": "4120",
"versiune_cerut": "Rev.2",
"folosit": "F",
"nivel": "sectiune",
"denumire": "CONSTRUCŢII",
"versiune_serie": "Rev.2",
"conversie": false,
"urcat": true
}
}
}
{
"data": {
"forma": "indice",
"forma_explicatie": "indicele propriu-zis, faţă de baza fixă",
"ajustare": "bruta",
"de_la": "2024-T2",
"pana_la": "2026-T2",
"baza": "2020 = 100",
"tip_indice": "baza_fixa",
"filtre": [],
"trimestre": [
"2024-T2",
"2024-T3",
"2024-T4",
"2025-T1",
"2025-T2",
"2025-T3",
"2025-T4",
"2026-T1",
"2026-T2"
],
"serii": [
{
"caen": "B",
"activitate": "B INDUSTRIA EXTRACTIVA",
"componenta": "directe",
"componenta_eticheta": "cheltuieli directe (salariale)",
"rol": "parte",
"trimestre_publicate": 9,
"valori": {
"2024-T2": "155.344",
"2024-T3": "153.883",
"2024-T4": "156.097",
"2025-T1": "155.033",
"2025-T2": "166.655",
"2025-T3": "165.650",
"2025-T4": "169.105",
"2026-T1": "164.707",
"2026-T2": "176.043"
}
}
],
"incadrari": [
{
"total": "total",
"parti": [
"directe",
"indirecte"
],
"regula": "totalul stă între cele două părţi — indicii nu se adună, deci nu există identitate de sumă",
"verificari": 171,
"conforme": 171
}
]
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — indicele trimestrial al costului orar al forţei de muncă (TEMPO, matricea LCI101G).",
"acoperire": {
"de_la": "2000-T1",
"pana_la": "2026-T2"
},
"trimestre": 9,
"serii_returnate": 76,
"nota_baza": "Indice cu BAZĂ FIXĂ, 2020 = 100 — verificat: media celor patru trimestre din 2020 iese exact 100,000. ATENŢIE: ceilalţi doi indici INS din modul (/cost-constructii şi /preturi-productie) au baza 2021, deci nu se raportează unul la altul.",
"nota_componente": "Cele patru componente sunt două totaluri alternative (`total`, `total_fara_premii`) plus două părţi (`directe`, `indirecte`). Câmpul `rol` le distinge; cele două totaluri nu se compară ca o ierarhie — măsurat, al doilea nu e sistematic sub primul.",
"nota_control": "Indicii nu se însumează; se verifică încadrarea totalului între cele două părţi. Măsurat pe toată seria: 1.995 din 1.995.",
"nota_acoperire_caen": "Sursa acoperă industria, construcţiile şi serviciile — secţiunea A (agricultură) nu e publicată.",
"nota_indexare": "Coeficientul de ajustare între două trimestre: /financiar/v1/calcul/indexare?indice=cost-forta-munca."
}
}
{
"data": {
"forma": "indice",
"forma_explicatie": "indicele propriu-zis, faţă de baza fixă",
"ajustare": "bruta",
"de_la": "2000-T1",
"pana_la": "2024-T2",
"baza": "2020 = 100",
"tip_indice": "baza_fixa",
"filtre": [],
"trimestre": [
"2000-T1",
"2000-T2",
"2000-T3",
"2000-T4",
"2001-T1",
"2001-T2",
"2001-T3",
"2001-T4",
"2002-T1",
"2002-T2",
"2002-T3",
"2002-T4",
"2003-T1",
"2003-T2",
"2003-T3",
"2003-T4",
"2004-T1",
"2004-T2",
"2004-T3",
"2004-T4",
"2005-T1",
"2005-T2",
"2005-T3",
"2005-T4",
"2006-T1",
"2006-T2",
"2006-T3",
"2006-T4",
"2007-T1",
"2007-T2",
"2007-T3",
"2007-T4",
"2008-T1",
"2008-T2",
"2008-T3",
"2008-T4",
"2009-T1",
"2009-T2",
"2009-T3",
"2009-T4",
"2010-T1",
"2010-T2",
"2010-T3",
"2010-T4",
"2011-T1",
"2011-T2",
"2011-T3",
"2011-T4",
"2012-T1",
"2012-T2",
"2012-T3",
"2012-T4",
"2013-T1",
"2013-T2",
"2013-T3",
"2013-T4",
"2014-T1",
"2014-T2",
"2014-T3",
"2014-T4",
"2015-T1",
"2015-T2",
"2015-T3",
"2015-T4",
"2016-T1",
"2016-T2",
"2016-T3",
"2016-T4",
"2017-T1",
"2017-T2",
"2017-T3",
"2017-T4",
"2018-T1",
"2018-T2",
"2018-T3",
"2018-T4",
"2019-T1",
"2019-T2",
"2019-T3",
"2019-T4",
"2020-T1",
"2020-T2",
"2020-T3",
"2020-T4",
"2021-T1",
"2021-T2",
"2021-T3",
"2021-T4",
"2022-T1",
"2022-T2",
"2022-T3",
"2022-T4",
"2023-T1",
"2023-T2",
"2023-T3",
"2023-T4",
"2024-T1",
"2024-T2"
],
"serii": [
{
"caen": "B",
"activitate": "B INDUSTRIA EXTRACTIVA",
"componenta": "directe",
"componenta_eticheta": "cheltuieli directe (salariale)",
"rol": "parte",
"trimestre_publicate": 98,
"valori": {
"2000-T1": "4.639",
"2000-T2": "6.114",
"2000-T3": "6.858",
"2000-T4": "8.147",
"2001-T1": "7.474",
"2001-T2": "10.089",
"2001-T3": "11.086",
"2001-T4": "10.798",
"2002-T1": "10.614",
"2002-T2": "13.460",
"2002-T3": "13.374",
"2002-T4": "12.741",
"2003-T1": "13.105",
"2003-T2": "15.170",
"2003-T3": "16.687",
"2003-T4": "15.310",
"2004-T1": "15.349",
"2004-T2": "17.301",
"2004-T3": "19.090",
"2004-T4": "17.544",
"2005-T1": "17.137",
"2005-T2": "20.463",
"2005-T3": "23.204",
"2005-T4": "21.492",
"2006-T1": "23.905",
"2006-T2": "24.833",
"2006-T3": "28.884",
"2006-T4": "27.193",
"2007-T1": "26.549",
"2007-T2": "32.563",
"2007-T3": "34.956",
"2007-T4": "34.560",
"2008-T1": "29.420",
"2008-T2": "39.036",
"2008-T3": "42.559",
"2008-T4": "39.088",
"2009-T1": "37.596",
"2009-T2": "44.175",
"2009-T3": "50.301",
"2009-T4": "44.935",
"2010-T1": "44.286",
"2010-T2": "47.878",
"2010-T3": "51.576",
"2010-T4": "46.656",
"2011-T1": "45.767",
"2011-T2": "49.101",
"2011-T3": "54.273",
"2011-T4": "49.521",
"2012-T1": "47.485",
"2012-T2": "56.488",
"2012-T3": "57.479",
"2012-T4": "53.722",
"2013-T1": "50.951",
"2013-T2": "59.120",
"2013-T3": "60.451",
"2013-T4": "56.029",
"2014-T1": "56.025",
"2014-T2": "64.738",
"2014-T3": "67.269",
"2014-T4": "65.658",
"2015-T1": "59.304",
"2015-T2": "71.577",
"2015-T3": "69.267",
"2015-T4": "63.898",
"2016-T1": "62.639",
"2016-T2": "64.412",
"2016-T3": "67.550",
"2016-T4": "66.021",
"2017-T1": "63.415",
"2017-T2": "68.231",
"2017-T3": "70.199",
"2017-T4": "80.253",
"2018-T1": "73.490",
"2018-T2": "88.557",
"2018-T3": "88.230",
"2018-T4": "88.920",
"2019-T1": "86.972",
"2019-T2": "95.215",
"2019-T3": "96.638",
"2019-T4": "94.406",
"2020-T1": "91.089",
"2020-T2": "104.931",
"2020-T3": "100.826",
"2020-T4": "103.154",
"2021-T1": "95.808",
"2021-T2": "105.848",
"2021-T3": "108.119",
"2021-T4": "111.082",
"2022-T1": "98.706",
"2022-T2": "118.279",
"2022-T3": "127.123",
"2022-T4": "127.226",
"2023-T1": "121.462",
"2023-T2": "138.203",
"2023-T3": "135.205",
"2023-T4": "146.889",
"2024-T1": "132.030",
"2024-T2": "155.344"
}
}
],
"incadrari": [
{
"total": "total",
"parti": [
"directe",
"indirecte"
],
"regula": "totalul stă între cele două părţi — indicii nu se adună, deci nu există identitate de sumă",
"verificari": 1862,
"conforme": 1862
}
]
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — indicele trimestrial al costului orar al forţei de muncă (TEMPO, matricea LCI101G).",
"acoperire": {
"de_la": "2000-T1",
"pana_la": "2026-T2"
},
"trimestre": 98,
"serii_returnate": 76,
"nota_baza": "Indice cu BAZĂ FIXĂ, 2020 = 100 — verificat: media celor patru trimestre din 2020 iese exact 100,000. ATENŢIE: ceilalţi doi indici INS din modul (/cost-constructii şi /preturi-productie) au baza 2021, deci nu se raportează unul la altul.",
"nota_componente": "Cele patru componente sunt două totaluri alternative (`total`, `total_fara_premii`) plus două părţi (`directe`, `indirecte`). Câmpul `rol` le distinge; cele două totaluri nu se compară ca o ierarhie — măsurat, al doilea nu e sistematic sub primul.",
"nota_control": "Indicii nu se însumează; se verifică încadrarea totalului între cele două părţi. Măsurat pe toată seria: 1.995 din 1.995.",
"nota_acoperire_caen": "Sursa acoperă industria, construcţiile şi serviciile — secţiunea A (agricultură) nu e publicată.",
"nota_indexare": "Coeficientul de ajustare între două trimestre: /financiar/v1/calcul/indexare?indice=cost-forta-munca."
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă, invalid, expirat sau revocat. |
| 403 | feature_indisponibil | Planul curent nu include funcţia de care ţine ruta. |
| 404 | caen_nepublicat | Nici codul, nici părinţii lui nu sunt publicaţi în serie; detalii.disponibile dă cheile. grupare_nepublicata — gruparea nu e în serie; răspunsul dă lista. |
| 422 | caen_inexistent | Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. Formă, ajustare sau componentă în afara listei, perioadă scrisă altfel decât YYYY-Tn ori YYYY-MM, sau interval_prea_lung peste 120 de trimestre. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "caen_inexistent",
"mesaj": "Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. Formă, ajustare sau componentă în afara listei, perioadă scrisă altfel decât YYYY-Tn ori YYYY-MM, sau interval_prea_lung peste 120 de trimestre. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN.",
"detalii": {
"forma": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}