oneapi
Autentificare
Financiar v1 / Inflatie

Indicatorii consolidaţi ai întreprinderilor

Opt din cei paisprezece indicatori, calculaţi la nivel de grup de întreprinderi — activitatea
grupului e atribuită activităţii lui principale, iar fluxurile dintre membri nu se mai numără de
două ori. CAEN Rev.2, anual din 2019.

⚠️ Consolidarea nu e o simplă scădere. Pe economia întreagă taie 2,27% din cifra de afaceri în
2019 şi 1,95% în 2024, dar între secţiuni mută mult mai mult: în 2022 comerţul scade cu 10,3%
iar industria prelucrătoare creşte cu 8,0%. De aceea fiecare răspuns poartă blocul
efect_consolidare, cerut din bază faţă de seria neconsolidată.

GET
https://oneapi.ro/api/financiar/v1/intreprinderi/indicatori/consolidat

Parametri de interogare

NumeTipDescriereValori acceptate
nivelopțional string | null Opţional: sectiune, diviziune, grupa, clasa. Fără caen, tot nivelul; cu caen, rândurile nivelului de sub cod. sectiunediviziunegrupaclasa
de_laopțional integer | null Opţional, an, din 2019. 2000 – 2100
pana_laopțional integer | null Opţional, an. 2000 – 2100
caenopțional string | null Opţional: orice cod CAEN — secţiune (C), diviziune (62), grupă, clasă (6201) — din orice revizie. Se aduce la cel mai fin nivel publicat (CAEN Rev.2); ce s-a folosit e în meta.caen. Cu nivel sub nivelul codului, întoarce rândurile de pe nivel de sub el (caen=C&nivel=diviziune); un nivel deasupra codului e nivel_peste_caen. ex. F
caen_versiuneopțional string | null Opţional: revizia codului din caen — 1, 2 sau 3 — când forma lui e ambiguă (4932 înseamnă altceva în Rev.2 şi în Rev.3). Fără ea, codul se caută întâi în revizia seriei. 123
indicatorlistăopțional text Opţional, dintre cei opt consolidaţi. Cerut altul, răspunsul e un refuz explicit cu lista. cifra_afacerivaloare_adaugata_brutaexcedent_brut_exploatarecheltuieli_personalcheltuieli_salariinumar_intreprinderinumar_salariatinumar_persoane_ocupate

Cum se comportă

  • Opt din cei paisprezece indicatori, calculaţi la nivel de grup de întreprinderi: activitatea grupului e atribuită activităţii lui principale, iar fluxurile dintre membri nu se mai numără de două ori. 38.024 de valori, anual din 2019, din matricea TEMPO INT109E, pe CAEN Rev.2.
  • ⚠️ Consolidarea nu e o simplă scădere — mută activitate între secţiuni. Pe economia întreagă taie doar 2,27% din cifra de afaceri în 2019 şi 1,95% în 2024, dar în 2022 comerţul scade cu 10,3% (de la 994,4 la 891,9 miliarde lei) iar industria prelucrătoare creşte cu 8,0% (de la 642,4 la 694,1). Filialele comerciale ale grupurilor industriale trec în industrie. Cine compară o secţiune consolidată cu una neconsolidată fără să ştie asta trage o concluzie falsă.
  • De aceea fiecare răspuns poartă efect_consolidare, cerut din bază faţă de aceeaşi celulă din seria neconsolidată (versiune=rev2, marime=total): valorile alăturate, diferenţa procentuală şi extremele. Diferenţa nu se poate calcula dintr-un răspuns care conţine o singură latură — de aceea se cere separat.
  • Cei opt indicatori consolidaţi sunt cifra de afaceri, valoarea adăugată brută, excedentul brut de exploatare, cheltuielile cu personalul şi cu salariile, numărul de întreprinderi, de salariaţi şi de persoane ocupate. Ceilalţi şase — producţia exerciţiului, rezultatul brut, investiţiile, exporturile directe, capitalul social — există numai neconsolidat, iar cererea lor e refuzată explicit, nu întoarsă goală.
  • Nomenclatorul e acelaşi CAEN Rev.2 ca la seria obişnuită: 16 secţiuni, 77 de diviziuni, 236 de grupe, 530 de clase.
  • Activitatea se cere ca pe toată platforma. caen primeşte orice cod CAEN, de orice nivel şi din orice revizie, iar ruta îl aduce la ce publică seria — urcând la părinte ori traducându-l prin corespondenţa oficială INS; meta.caen spune codul cerut, cel folosit şi dacă a fost urcat ori convertit.

La ce folosește

  • Mărimea reală a unui sector, fără dublările din interiorul grupurilor.
  • Cât din cifra de afaceri a comerţului aparţine de fapt unor grupuri industriale.
  • Comparaţia consolidat / neconsolidat, ca măsură a cât de concentrat pe grupuri e un sector.

Structura răspunsului

CâmpTipDescriere
data.de_la integer Începutul intervalului acoperit de răspuns.
data.pana_la integer Sfârşitul intervalului acoperit de răspuns, inclusiv.
data.versiune string Versiunea setului de date sau a artefactului din care vin valorile.
data.filtre array Filtrele aplicate efectiv, aşa cum le-a înţeles ruta — util când o valoare a fost normalizată.
data.ani array Anii pentru care există valori.
data.serii[].caen string Codul CAEN al activităţii, în revizia seriei.
data.serii[].nivel string Nivelul din ierarhia clasificării — cu cât e mai adânc, cu atât e mai detaliat.
data.serii[].sectiune string Secţiunea din clasificare — nivelul cel mai larg.
data.serii[].denumire string Denumirea, aşa cum o publică sursa.
data.serii[].indicator string Indicatorul statistic la care se referă valoarea.
data.serii[].indicator_eticheta string
data.serii[].unitate string Unitatea de măsură a valorilor. Citeşte-o înainte de a le pune pe un grafic sau de a le aduna.
data.serii[].ani_publicati integer Anii pe care sursa i-a publicat efectiv pentru seria asta.
data.serii[].valori object Valorile seriei, pe perioade.
data.efect_consolidare.nota string Precizare despre cum se citesc datele — o capcană, o convenţie sau o limită a sursei.
data.efect_consolidare.nota_pereche string
data.efect_consolidare.cea_mai_mare_crestere object Unde consolidarea adaugă cel mai mult — semnul reclasificării, nu al unei revizuiri.
data.efect_consolidare.cea_mai_mare_crestere.indicator string Indicatorul statistic la care se referă valoarea.
data.efect_consolidare.cea_mai_mare_crestere.caen string Codul CAEN al activităţii, în revizia seriei.
data.efect_consolidare.cea_mai_mare_crestere.an integer Anul la care se referă valoarea.
data.efect_consolidare.cea_mai_mare_crestere.diferenta_procente string
data.efect_consolidare.cea_mai_mare_scadere object Unde consolidarea taie cel mai mult, de regulă în comerţ.
data.efect_consolidare.cea_mai_mare_scadere.indicator string Indicatorul statistic la care se referă valoarea.
data.efect_consolidare.cea_mai_mare_scadere.caen string Codul CAEN al activităţii, în revizia seriei.
data.efect_consolidare.cea_mai_mare_scadere.an integer Anul la care se referă valoarea.
data.efect_consolidare.cea_mai_mare_scadere.diferenta_procente string
data.efect_consolidare.nota_prea_multe string
meta.sursa string Sursa oficială din care vin datele, cu licenţa ei acolo unde e cerută.
meta.acoperire.de_la integer Prima perioadă pentru care avem date.
meta.acoperire.pana_la integer Ultima perioadă pentru care avem date.
meta.serii_returnate integer Câte serii s-au întors efectiv, după filtre şi după plafonul de celule.
meta.coduri_pe_nivel.clasa integer Clasa din clasificare — nivelul cel mai detaliat.
meta.coduri_pe_nivel.diviziune integer
meta.coduri_pe_nivel.grupa integer
meta.coduri_pe_nivel.sectiune integer Secţiunea din clasificare — nivelul cel mai larg.
meta.indicatori_consolidati array Cei opt publicaţi consolidat, ca lista să fie la îndemână fără o a doua cerere.
meta.nota_indicatori string Precizare despre cum se citeşte răspunsul: o capcană, o convenţie sau o limită a sursei.
meta.nota_efect string Precizare despre cum se citeşte răspunsul: o capcană, o convenţie sau o limită a sursei.
meta.nota_perechi string Precizare despre cum se citeşte răspunsul: o capcană, o convenţie sau o limită a sursei.
meta.nota_alaturi string Precizare despre cum se citeşte răspunsul: o capcană, o convenţie sau o limită a sursei.
data.efect_consolidare.randuri array Perechile consolidat / neconsolidat, cu diferenţa procentuală. Peste 400 de perechi rămân doar extremele.
meta.fara_date data e null, iar aici stă motivul. Proiecţia peste datele INS e goală. Ca la celelalte serii.
meta.fara_date_cod Cuvântul scurt şi STABIL al motivului, pentru clienţii care comută pe el în cod: fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
meta.caen object Cum s-a înţeles parametrul caen: codul cerut, revizia în care s-a citit şi codul pe care l-a folosit ruta. La o listă de coduri, câte un obiect pe cod.
meta.caen.cerut string Codul CAEN trimis, normalizat (litere mari, fără puncte).
meta.caen.versiune_cerut string Revizia în care s-a citit codul trimis: cea din caen_versiune, altfel prima în care există.
meta.caen.folosit string Codul pe care l-a folosit seria: cel cerut, primul lui părinte publicat ori agregatul sursei care îl cuprinde (02-03).
meta.caen.nivel string Nivelul codului folosit — la rutele de firme, al codului cerut: sectiune, subsectiune, diviziune, grupa, clasa sau agregat.
meta.caen.denumire string Denumirea codului, din nomenclatorul CAEN.
meta.caen.versiune_serie string Revizia CAEN în care publică seria.
meta.caen.conversie boolean true când codul a fost tradus dintr-o revizie în alta prin corespondenţa oficială INS.
meta.caen.urcat boolean true când seria nu publică codul cerut şi s-a folosit un nivel superior.
meta.caen.sfera string[] Cheile de pe nivel de sub codul cerut, când caen vine cu un nivel mai fin (caen=C&nivel=diviziune).

Exemple de răspuns

GEThttps://oneapi.ro/api/financiar/v1/intreprinderi/indicatori/consolidat?per_pagina=3
{
    "data": {
        "de_la": 2019,
        "pana_la": 2024,
        "versiune": "rev2",
        "filtre": [],
        "ani": [
            2019,
            2020,
            2021,
            2022,
            2023,
            2024
        ],
        "serii": [
            {
                "caen": "05",
                "nivel": "diviziune",
                "sectiune": "B",
                "denumire": "05 Extractia carbunelui superior si inferior",
                "indicator": "cheltuieli_personal",
                "indicator_eticheta": "cheltuieli cu personalul",
                "unitate": "lei",
                "ani_publicati": 6,
                "valori": {
                    "2019": "46459977",
                    "2020": "15842191",
                    "2021": "14126484",
                    "2022": "106912368",
                    "2023": "62696143",
                    "2024": "8571252"
                }
            }
        ],
        "efect_consolidare": {
            "nota": "Consolidarea nu e o simplă scădere: activitatea unui grup e atribuită activităţii lui principale, aşa că se MUTĂ între secţiuni. Măsurat pe economia întreagă, cifra de afaceri consolidată e cu 2,27% sub cea neconsolidată în 2019 şi cu 1,95% în 2024 — dar în 2022 comerţul scade cu 10,3% iar industria prelucrătoare creşte cu 8,0%.",
            "nota_pereche": "Diferenţele se cer din bază, faţă de aceeaşi celulă din /financiar/v1/intreprinderi/indicatori (`versiune=rev2`, `marime=total`). Fără `nivel` ori `caen`, se dau pe secţiuni.",
            "cea_mai_mare_crestere": {
                "indicator": "excedent_brut_exploatare",
                "caen": "C",
                "an": 2019,
                "diferenta_procente": "24.10"
            },
            "cea_mai_mare_scadere": {
                "indicator": "excedent_brut_exploatare",
                "caen": "B",
                "an": 2021,
                "diferenta_procente": "-66.71"
            },
            "nota_prea_multe": "Filtrele lasă 768 de perechi, peste maximul de 400 listate; rămân doar extremele. Restrânge cu `indicator` ori `caen` (singur ori cu `nivel`)."
        }
    },
    "meta": {
        "sursa": "Institutul Naţional de Statistică — principalii indicatori economici şi financiari consolidaţi ai întreprinderilor (TEMPO, matricea INT109E).",
        "acoperire": {
            "de_la": 2019,
            "pana_la": 2024
        },
        "serii_returnate": 6532,
        "coduri_pe_nivel": {
            "clasa": 530,
            "diviziune": 77,
            "grupa": 236,
            "sectiune": 16
        },
        "indicatori_consolidati": [
            "cifra_afaceri",
            "valoare_adaugata_bruta",
            "excedent_brut_exploatare",
            "cheltuieli_personal",
            "cheltuieli_salarii",
            "numar_intreprinderi",
            "numar_salariati",
            "numar_persoane_ocupate"
        ],
        "nota_indicatori": "Sursa publică doar opt din cei paisprezece indicatori la nivel consolidat; ceilalţi şase există numai neconsolidat.",
        "nota_efect": "Consolidarea nu e o simplă scădere: activitatea unui grup e atribuită activităţii lui principale, aşa că se MUTĂ între secţiuni. Măsurat pe economia întreagă, cifra de afaceri consolidată e cu 2,27% sub cea neconsolidată în 2019 şi cu 1,95% în 2024 — dar în 2022 comerţul scade cu 10,3% iar industria prelucrătoare creşte cu 8,0%.",
        "nota_perechi": "Diferenţele faţă de seria neconsolidată se cer din bază: 768 perechi găsite pentru filtrele cerute.",
        "nota_alaturi": "Seria neconsolidată, cu toţi cei paisprezece indicatori şi cu clasele de mărime: /financiar/v1/intreprinderi/indicatori."
    }
}

Coduri de eroare

CodSlugCând apare
401neautentificatToken lipsă sau invalid.
403feature_indisponibilfinanciar.indici nu e în planul curent.
404caen_inexistentCodul nu există în nicio revizie CAEN. caen_nepublicat — nici codul, nici părinţii lui nu sunt publicaţi în serie; detalii.disponibile dă cheile. Un indicator care nu se publică consolidat dă acum 422 (validare), cu cei opt în mesaj.
422caen_invalidForma codului nu e nici literă, nici 2-4 cifre. Plus indicator ori nivel în afara listei. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. nivel_peste_caen — nivel e deasupra codului din caen.
429cota_depasitaCota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After).

Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.

{
    "eroare": {
        "cod": "caen_invalid",
        "mesaj": "Forma codului nu e nici literă, nici 2-4 cifre. Plus indicator ori nivel în afara listei. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. nivel_peste_caen — nivel e deasupra codului din caen.",
        "detalii": {
            "nivel": [
                "Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
            ]
        }
    }
}