Demografia întreprinderilor
Câte firme se nasc, câte trăiesc şi câte mor — cinci evenimente din viaţa unei firme, pe 19
secţiuni CAEN Rev.2, anual din 2008: active, nou create, cu primul angajat,
desfiinţate şi fără niciun angajat.
⚠️ Cele două defalcări sunt paralele, nu ierarhice: aceeaşi mărime, tăiată o dată după forma
juridică (societăţi comerciale / PFA / alte forme) şi o dată după clasa de mărime (0 / 1-4 / 5-9 /
10+ salariaţi). Se cere una singură; nu se încrucişează şi nu se adună între ele.
⚠️ Universul „cu cel puţin un angajat" e altceva, nu o submulţime comodă: acolo naşterea firmei
* devine „a primit primul angajat" şi moartea devine „nu mai are niciun angajat". Acoperă 2021-2023.
Parametri de interogare
toate (implicit) ori cu_angajati, acesta din urmă doar 2021-2023.
toatecu_angajati
forma_juridica (implicit) ori clasa_marime. Se cere una singură.
forma_juridicaclasa_marime
caen — 1, 2 sau 3 — când forma lui e ambiguă (4932 înseamnă altceva în Rev.2 şi în Rev.3). Fără ea, codul se caută întâi în revizia seriei.
123
active, nou_create, primul_angajat, desfiintate, fara_angajati. Ultimele două există numai pe universul cu_angajati.
activenou_createprimul_angajatdesfiintatefara_angajati
total.
ex. alte_forme
numar_intreprinderi, salariati, persoane_ocupate.
numar_intreprinderisalariatipersoane_ocupate
C), diviziune (62), grupă, clasă (6201) — din orice revizie. Se aduce la secţiunea lui (CAEN Rev.2); ce s-a folosit e în meta.caen.
ex. 62,C
total. Nu se trimite împreună cu caen.
ex. total
Cum se comportă
- Cinci evenimente din viaţa unei firme, pe 19 secţiuni CAEN Rev.2 — 29.754 de valori, anual din 2008, din familiile TEMPO
INT110,INT111şiINT113: active, nou create, cu primul angajat, desfiinţate şi fără niciun angajat. Trei indicatori pentru fiecare: numărul de firme, numărul mediu de salariaţi şi numărul mediu de persoane ocupate. - E singura capacitate din modul care măsoară naşterea şi moartea firmelor.
/financiar/v1/intreprinderinumără câte există; asta spune câte apar şi câte dispar în fiecare an. - ⚠️ Cele două defalcări sunt paralele, nu ierarhice. Aceeaşi mărime e tăiată o dată după forma juridică — societăţi comerciale, persoane fizice autorizate, alte forme — şi o dată după clasa de mărime — 0, 1-4, 5-9, 10+ salariaţi. Se cere una singură prin
defalcare; nu se încrucişează şi nu se adună între ele. - ✅
total= suma celor trei forme juridice: 969 din 969, pe fiecare dintre cele trei evenimente cu serie lungă. ✅ Pe clase de mărime, 969/969 la nou create şi la desfiinţate. ✅ Secţiuneatotal= suma celor 18: 204/204 pe forme juridice. - ⚠️ Universul „cu cel puţin un angajat" e altceva decât o submulţime comodă. Acolo naşterea firmei devine
primul_angajat— a primit primul salariat — iar moartea devinefara_angajati— nu mai are niciunul. Sunt evenimente diferite, cu nume diferite, şi acoperă doar 2021-2023. O cerere care le încrucişează greşit primeşteeveniment_in_alt_universcu explicaţia, nu un răspuns gol. - ⚠️ Anul 2022 e inconsecvent la sursă, la întreprinderile active, pe cei doi indicatori de personal — şi în două feluri deodată. Suma claselor de mărime nu dă totalul secţiunii: la industria prelucrătoare, pe salariaţi, totalul secţiunii e 732.495, iar suma claselor dă 1.089.681. Iar suma celor 18 secţiuni nu dă totalul pe economie: lipsesc 1.118.908 persoane ocupate şi 1.074.409 salariaţi.
numar_intreprinderie în regulă în 2022, iar toţi ceilalţi ani se închid exact, pe toate nivelurile. Nu corectăm nimic — anul şi indicatorii apar înidentitati.anomalie. - Activitatea se cere ca pe toată platforma.
caenprimeşte orice cod CAEN, de orice nivel şi din orice revizie, iar ruta îl aduce la ce publică seria — urcând la părinte ori traducându-l prin corespondenţa oficială INS;meta.caenspune codul cerut, cel folosit şi dacă a fost urcat ori convertit.gruparee pentru agregatele sursei care nu sunt coduri CAEN.
La ce folosește
- Rata de creare şi cea de desfiinţare a firmelor, pe ramuri.
- Câte firme trec pragul primului angajat într-un an.
- Ponderea persoanelor fizice autorizate în populaţia de firme a unei ramuri.
- Numărul net de firme apărute: nou create minus desfiinţate.
Structura răspunsului
toate ori cu_angajati — universuri diferite, cu evenimente diferite.
data e null, iar aici stă motivul. Proiecţia peste datele INS e goală pe universul cerut. Combinaţia n-are serii. Ca la celelalte serii.
fara_date e proză şi se poate reformula, ăsta nu.
caen: codul cerut, revizia în care s-a citit şi codul pe care l-a folosit ruta. La o listă de coduri, câte un obiect pe cod.
caen_versiune, altfel prima în care există.
02-03).
agricultura = 01) ori când cheia e un agregat (62-63).
sectiune, subsectiune, diviziune, grupa, clasa sau agregat.
true când codul a fost tradus dintr-o revizie în alta prin corespondenţa oficială INS.
true când seria nu publică codul cerut şi s-a folosit un nivel superior.
Exemple de răspuns
{
"data": {
"univers": "toate",
"defalcare": "forma_juridica",
"unitate": "numar",
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024,
"filtre": [],
"ani": [
2008,
2009,
2010,
2011,
2012,
2013,
2014,
2015,
2016,
2017,
2018,
2019,
2020,
2021,
2022,
2023,
2024
],
"serii": [
{
"eveniment": "active",
"univers": "toate",
"defalcare": "forma_juridica",
"categorie": "alte_forme",
"denumire_categorie": "Alte forme juridice",
"indicator": "numar_intreprinderi",
"sectiune": "a",
"denumire_sectiune": "Agricultura, silvicultura si pescuit",
"unitate": "numar",
"valori": {
"2008": "929",
"2009": "892",
"2010": "853",
"2011": "754",
"2012": "781",
"2013": "767",
"2014": "718",
"2015": "699",
"2016": "691",
"2017": "699",
"2018": "726",
"2019": "688",
"2020": "694",
"2021": "742",
"2022": "812",
"2023": "888",
"2024": "924"
}
}
],
"identitati": {
"toleranta": "0.5",
"nota_paralele": "Cele două defalcări sunt paralele, nu ierarhice: aceeaşi mărime, tăiată o dată după forma juridică şi o dată după clasa de mărime. Nu se încrucişează şi nu se adună între ele.",
"defalcare": {
"identitate": "`total` = `societati_comerciale` + `persoane_fizice` + `alte_forme`",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 969 din 969 pe fiecare dintre cele trei evenimente lungi.",
"verificari": 2907,
"inchise": 2907
},
"sectiuni": {
"identitate": "secţiunea `total` = suma celor optsprezece secţiuni",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 204/204 pe forme juridice şi 253/255 pe clase de mărime — cele două rateuri sunt cei doi indicatori de personal în 2022, vezi `anomalie`.",
"verificari": 612,
"inchise": 612
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — demografia întreprinderilor (TEMPO, familiile INT110, INT111 şi INT113).",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 684,
"nota_paralele": "Cele două defalcări sunt paralele, nu ierarhice: aceeaşi mărime, tăiată o dată după forma juridică şi o dată după clasa de mărime. Nu se încrucişează şi nu se adună între ele.",
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: totalul e suma categoriilor în 2907 din 2907 celule.",
"nota_supravietuire": "Câte dintre firmele nou create rezistă, pe cohorte: /financiar/v1/intreprinderi/supravietuire."
}
}
{
"data": {
"univers": "toate",
"defalcare": "forma_juridica",
"unitate": "numar",
"de_la": 2020,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"sectiune": [
"j",
"c"
]
},
"ani": [
2020,
2021,
2022,
2023,
2024
],
"serii": [
{
"eveniment": "active",
"univers": "toate",
"defalcare": "forma_juridica",
"categorie": "alte_forme",
"denumire_categorie": "Alte forme juridice",
"indicator": "numar_intreprinderi",
"sectiune": "c",
"denumire_sectiune": "Industria prelucratoare",
"unitate": "numar",
"valori": {
"2020": "474",
"2021": "434",
"2022": "378",
"2023": "363",
"2024": "345"
}
}
],
"identitati": {
"toleranta": "0.5",
"nota_paralele": "Cele două defalcări sunt paralele, nu ierarhice: aceeaşi mărime, tăiată o dată după forma juridică şi o dată după clasa de mărime. Nu se încrucişează şi nu se adună între ele.",
"defalcare": {
"identitate": "`total` = `societati_comerciale` + `persoane_fizice` + `alte_forme`",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 969 din 969 pe fiecare dintre cele trei evenimente lungi.",
"verificari": 90,
"inchise": 90
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — demografia întreprinderilor (TEMPO, familiile INT110, INT111 şi INT113).",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 72,
"nota_paralele": "Cele două defalcări sunt paralele, nu ierarhice: aceeaşi mărime, tăiată o dată după forma juridică şi o dată după clasa de mărime. Nu se încrucişează şi nu se adună între ele.",
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: totalul e suma categoriilor în 90 din 90 celule.",
"nota_supravietuire": "Câte dintre firmele nou create rezistă, pe cohorte: /financiar/v1/intreprinderi/supravietuire.",
"caen": [
{
"cerut": "62",
"versiune_cerut": "Rev.2",
"folosit": "j",
"cod": "J",
"nivel": "sectiune",
"denumire": "INFORMAŢII ŞI COMUNICAŢII",
"versiune_serie": "Rev.2",
"conversie": false,
"urcat": true
}
]
}
}
{
"data": {
"univers": "toate",
"defalcare": "forma_juridica",
"unitate": "numar",
"de_la": 2024,
"pana_la": 2024,
"filtre": [],
"ani": [
2024
],
"serii": [
{
"eveniment": "active",
"univers": "toate",
"defalcare": "forma_juridica",
"categorie": "alte_forme",
"denumire_categorie": "Alte forme juridice",
"indicator": "numar_intreprinderi",
"sectiune": "a",
"denumire_sectiune": "Agricultura, silvicultura si pescuit",
"unitate": "numar",
"valori": {
"2024": "924"
}
}
],
"identitati": {
"toleranta": "0.5",
"nota_paralele": "Cele două defalcări sunt paralele, nu ierarhice: aceeaşi mărime, tăiată o dată după forma juridică şi o dată după clasa de mărime. Nu se încrucişează şi nu se adună între ele.",
"defalcare": {
"identitate": "`total` = `societati_comerciale` + `persoane_fizice` + `alte_forme`",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 969 din 969 pe fiecare dintre cele trei evenimente lungi.",
"verificari": 171,
"inchise": 171
},
"sectiuni": {
"identitate": "secţiunea `total` = suma celor optsprezece secţiuni",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 204/204 pe forme juridice şi 253/255 pe clase de mărime — cele două rateuri sunt cei doi indicatori de personal în 2022, vezi `anomalie`.",
"verificari": 36,
"inchise": 36
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — demografia întreprinderilor (TEMPO, familiile INT110, INT111 şi INT113).",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 684,
"nota_paralele": "Cele două defalcări sunt paralele, nu ierarhice: aceeaşi mărime, tăiată o dată după forma juridică şi o dată după clasa de mărime. Nu se încrucişează şi nu se adună între ele.",
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: totalul e suma categoriilor în 171 din 171 celule.",
"nota_supravietuire": "Câte dintre firmele nou create rezistă, pe cohorte: /financiar/v1/intreprinderi/supravietuire."
}
}
{
"data": {
"univers": "toate",
"defalcare": "forma_juridica",
"unitate": "numar",
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024,
"filtre": {
"eveniment": [
"active"
]
},
"ani": [
2008,
2009,
2010,
2011,
2012,
2013,
2014,
2015,
2016,
2017,
2018,
2019,
2020,
2021,
2022,
2023,
2024
],
"serii": [
{
"eveniment": "active",
"univers": "toate",
"defalcare": "forma_juridica",
"categorie": "alte_forme",
"denumire_categorie": "Alte forme juridice",
"indicator": "numar_intreprinderi",
"sectiune": "a",
"denumire_sectiune": "Agricultura, silvicultura si pescuit",
"unitate": "numar",
"valori": {
"2008": "929",
"2009": "892",
"2010": "853",
"2011": "754",
"2012": "781",
"2013": "767",
"2014": "718",
"2015": "699",
"2016": "691",
"2017": "699",
"2018": "726",
"2019": "688",
"2020": "694",
"2021": "742",
"2022": "812",
"2023": "888",
"2024": "924"
}
}
],
"identitati": {
"toleranta": "0.5",
"nota_paralele": "Cele două defalcări sunt paralele, nu ierarhice: aceeaşi mărime, tăiată o dată după forma juridică şi o dată după clasa de mărime. Nu se încrucişează şi nu se adună între ele.",
"defalcare": {
"identitate": "`total` = `societati_comerciale` + `persoane_fizice` + `alte_forme`",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 969 din 969 pe fiecare dintre cele trei evenimente lungi.",
"verificari": 969,
"inchise": 969
},
"sectiuni": {
"identitate": "secţiunea `total` = suma celor optsprezece secţiuni",
"nota": "Verificat pe toată proiecţia: 204/204 pe forme juridice şi 253/255 pe clase de mărime — cele două rateuri sunt cei doi indicatori de personal în 2022, vezi `anomalie`.",
"verificari": 204,
"inchise": 204
}
}
},
"meta": {
"sursa": "Institutul Naţional de Statistică — demografia întreprinderilor (TEMPO, familiile INT110, INT111 şi INT113).",
"acoperire": {
"de_la": 2008,
"pana_la": 2024
},
"serii_returnate": 228,
"nota_paralele": "Cele două defalcări sunt paralele, nu ierarhice: aceeaşi mărime, tăiată o dată după forma juridică şi o dată după clasa de mărime. Nu se încrucişează şi nu se adună între ele.",
"nota_identitate": "Verificat pe acest răspuns: totalul e suma categoriilor în 969 din 969 celule.",
"nota_supravietuire": "Câte dintre firmele nou create rezistă, pe cohorte: /financiar/v1/intreprinderi/supravietuire."
}
}
Coduri de eroare
| Cod | Slug | Când apare |
|---|---|---|
| 401 | neautentificat | Token lipsă sau invalid. |
| 403 | feature_indisponibil | financiar.indici nu e în planul curent. |
| 404 | caen_nepublicat | Nici codul, nici părinţii lui nu sunt publicaţi în serie; detalii.disponibile dă cheile. grupare_nepublicata — gruparea nu e în serie; răspunsul dă lista. |
| 422 | caen_inexistent | Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. raspuns_prea_mare — peste 20.000 de celule. Plus eveniment, univers, defalcare, categorie, indicator, secţiune ori an în afara formei aşteptate. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. eveniment_in_alt_univers — evenimentul cerut nu există pe universul cerut. |
| 429 | cota_depasita | Cota lunară a planului a fost depăşită (vezi Retry-After). |
Toate erorile au aceeași formă. eroare.cod e stabil și e cel după care trebuie să ramifici în cod — nu după textul din mesaj, care se poate schimba.
{
"eroare": {
"cod": "caen_inexistent",
"mesaj": "Codul din caen nu există în nicio revizie CAEN; e o valoare de FILTRU greşită, deci 422, nu 404. raspuns_prea_mare — peste 20.000 de celule. Plus eveniment, univers, defalcare, categorie, indicator, secţiune ori an în afara formei aşteptate. caen şi grupare trimise împreună, caen_versiune fără caen, ori un cod fără forma CAEN. eveniment_in_alt_univers — evenimentul cerut nu există pe universul cerut.",
"detalii": {
"univers": [
"Valoarea trimisă nu respectă regula parametrului."
]
}
}
}